Odśnieżarki spalinowe i elektryczne. Jaka sprawdzi się najlepiej w codziennym zastosowaniu? Polecamy ranking propozycji

9
Odśnieżarki spalinowe to propozycja dla tych osób, które posiadają spoty teren do odśnieżania. Ze względu na brak kabla zasilającego są one bardzo wygodne w eksploatacji. Warto przy ich wyborze zwrócić uwagę na moc silnika oraz typu układu jezdnego: gąsienicowy lub kołowy.
Odśnieżarki spalinowe to propozycja dla tych osób, które posiadają spoty teren do odśnieżania. Ze względu na brak kabla zasilającego są one bardzo wygodne w eksploatacji. Warto przy ich wyborze zwrócić uwagę na moc silnika oraz typu układu jezdnego: gąsienicowy lub kołowy.

W trakcie zimy rośliny i zwierzęta zapadają w letarg, wszystko staje się senne, na zewnątrz wiatr i śnieg. Niestety człowiek nie ma czasu na chwilę wytchnienia, zwłaszcza jeśli posiada samochód i chce pozbyć się zbędnego puchu podwórka. Z pomocą przychodzi nam technologia i … odśnieżarki.


Łopata czy odśnieżarka?

Kiedyś nie były nam znane takie technologie. Każdy do odśnieżania używał łopaty — co dalej jest częstą praktyką — i przez długie godziny, dzień po dniu, tydzień po tygodniu, próbował uporać się ze zwałami śniegu zalegającymi tam, gdzie ich nie chcemy. Z pomocą przychodzą nam urządzenia elektryczne, znacznie ułatwiające i usprawniające prace.

Mimo wszystko nie zawsze wydawanie całkiem sporych ilości pieniędzy ma sens. Jeśli zależy nam na odśnieżeniu małego skwerku, chodnika czy tylko i wyłącznie podjazdu, warto zastanowić się nad sensem kupowania odśnieżarki. W przypadku konieczności odśnieżenia tylko małej powierzchni, łopata powinna wystarczyć.

Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni do poradzenia sobie ze sporą ilością metrażu, wygodnym rozwiązaniem będzie zakup odśnieżarki. Obecnie na rynku mamy bardzo sporo różnych dostępnych modeli. Przy wyborze należy zatrzymać się na chwilę przy parametrach. Odśnieżarki o dużej mocy dobrze sprawdzą się przy odśnieżaniu np. drogi dojazdowej, mówiąc najprościej — na bardzo dużych obszarach terenu. Jeżeli nie mamy aż takiego zapotrzebowania, nie powinniśmy przepłacać i wybrać coś o mniejszej mocy silnika. Zaoszczędzimy sporo gotówki, a taki sprzęt w zupełności nam wystarczy.

Ważnym aspektem są także koszta utrzymania i eksploatacji odśnieżarki. Jeśli zdecydujemy się na urządzenie bez napędu, zaoszczędzimy z pewnością na kosztach paliwa. Mimo wszystko, kiedy zależy nam na naprawdę szybkiej i sprawnej pracy, to odśnieżarka z napędem będzie zdecydowanie lepszym i trafniejszym wyborem.


Odśnieżarka spalinowa i elektryczna

Możemy wyróżnić dwa rodzaje odśnieżarek: elektryczne i spalinowe.


Odśnieżarki elektryczne

Odśnieżarka elektryczna sprawdza się podczas usuwania grubych warstw śniegu. Niestety ogranicza nas zasięg kabla, gdyż wymagane jest stałe podłączenie do źródła zasilania, co w przypadku posiadaczy sporych działek może być dużym utrudnieniem.

Odśnieżarki elektryczne
Zalety Wady
+ bardziej kompaktowe rozmiary sprawiają, że zdecydowanie łatwiej jest je przechowywać, gdyż nie zajmują dużo miejsca
+ wysoka sprawność na niezbyt duże powierzchnie
+ nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych
+ niższa cena w porównaniu z odśnieżarkami spalinowymi
+ lekkość i łatwość obsługi urządzenia
+ niewielkie rozmiary oraz niższa masa własna pozytywnie wpływają na zwrotność odśnieżarek elektrycznych
+ nie emitują zbytniego hałasu, przez co idealnie nadają do odśnieżania terenów o dużej gęstości zabudowań
– wymagają stałego źródła zasilania
– cechują się mniejszą niż w przypadku modeli spalinowych szerokością roboczą
– mniejsza moc wpływa na wydajność – nie są rekomendowane do usuwania grubych warstw zbitego i twardego śniegu
– okablowanie nastręcza problemów w przypadku pracy na dużych powierzchniach

Odśnieżarki elektryczne RANKING

Ranking Lipiec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych odśnieżarek elektrycznych, znajdujących się w dziale Odśnieżarki. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany każdego dnia.


Odśnieżarki spalinowe

Odśnieżarki spalinowe można wykorzystywać dwojako: na małych terenach i dużych; jest to uzależnione od rodzaju silnika, dla tych pierwszych są to silniki dwusuwowe, a dla drugich czterosuwowe. Są one bardzo skuteczne, wyrzucają bowiem śnieg na odpowiednią odległość, dzięki czemu praca idzie sprawnie i bardzo szybko. Dodatkowo, wbrew pozorom, nie zajmują aż tak wiele miejsca, więc nie ma problemu z ich przechowaniem poza sezonem zimowym.

Odśnieżarki spalinowe
Zalety Wady
+ silnik spalinowy wpływa na wydajność oraz mobilność urządzenia – nie potrzebujemy źródła zasilania, co mogłoby być kłopotliwe przy ośnieżaniu sporej powierzchni
+ duża moc silnika spalinowego
+ spora szerokość robocza wpływa na zwiększenie wydajności i przyspieszenie odśnieżania
+ są wydajniejsze w porównaniu z wersjami elektrycznymi
– spora masa własna ogranicza mobilność
– są droższe w porównaniu z odśnieżarkami elektrycznymi
– emitują spaliny
– większy emitowany hałas niż w przypadku modeli elektrycznych

Odśnieżarki spalinowe RANKING

Ranking Lipiec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych odśnieżarek spalinowych, znajdujących się w dziale Odśnieżarki. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany każdego dnia.


Spośród odśnieżarek możemy również wybrać te z kołowym układem jezdnym lub też o typie gąsienicowym. Pierwsze z nich idealnie nadają się do manewrowania wokół domu, podjazdu oraz chodnika. Przy nierównych powierzchniach idealnie sprawdzają się natomiast odśnieżarki gąsienicowe.

Podsumowując, jeśli lubimy ruch i pracę na mroźnym powietrzu, cenimy wysiłek fizyczny a teren, który mamy odśnieżyć nie jest ogromny, możemy pozostać przy standardowym i powszechnie znanym wyjściu, jakim jest łopata.

Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić czas (niekoniecznie pieniądze) i zależy nam na szybkiej, efektywnej pracy, powinniśmy poważnie przemyśleć zakup odśnieżarki, która zdecydowanie ułatwi życie. Przy jej wyborze należy kierować się nie tylko względami cenowymi i wcześniej wspominanymi parametrami. Warto wybrać takie urządzenie, które jest wykonane z solidnych materiałów i jest udzielana na nie przynajmniej dwuletnia gwarancja.

Pieniądze, które będziemy zmuszeni wydać nie są małe, warto więc się zabezpieczyć. Trzeba także pamiętać o odpowiednim przechowywaniu odśnieżarki i czyszczeniu jej po każdym użyciu. Takim sposobem zapewnimy sobie nieocenioną pomoc na długie lata.


Jak przygotować odśnieżarkę do pracy?

Odśnieżarka w zimowym sezonie to sposób na łatwe i skuteczne pozbycie się zalegającego na ulicach śniegu. Nie wymaga od nas wysiłku, jak w przypadku ręcznego odśnieżania, a także jest o wiele bardziej efektywna. Jednak, by służyła nam bezawaryjnie przez wiele lat, należy odpowiednio przygotować ją do zadań, które musi wykonać. Jak zatem przygotować odśnieżarkę do pracy?

Przygotowanie odśnieżarki do sezonu zimowego

Inwestycja w tego typu sprzęt jest zwykle dość spora, dlatego szczególnie zależy nam na odpowiednim dbaniu o odśnieżarkę. Jeśli chcemy cieszyć się jej efektywną pracą, a także długoletnim działaniem musimy przestrzegać pewnych zasad. Każde urządzenie wymaga odpowiedniej pielęgnacji, a szczególnie pracująca w trudnych warunkach odśnieżarka. Ważne jest, by przed każdym zimowym sezonem, dokładnie ją skontrolować.

By odpowiednio przygotować odśnieżarkę do pracy w sezonie musimy pamiętać o:

 • konserwacji – przeprowadzanie jej regularnie znacznie zwiększy żywotność urządzenia;
 • regularnej wymianie oleju – powinniśmy sprawdzać jego stan przed każdym uruchomieniem. Dbajmy również o jego uzupełnianie oraz wymianę. Informacje o rodzaju oleju oraz częstotliwości wymian znajdziemy w instrukcji obsługi;
 • sprawdzeniu elementów ulegających ścieraniu podczas pracy – zwróćmy szczególną uwagę na gumowe wirniki, a także regulacyjne płozy;
 • dokręceniu śrub – mogą się one poluzować bądź wyrobić;
 • sprawdzeniu sprawności układu jezdnego – jeśli mamy model gąsienicowy, nie zapomnijmy o odpowiedniej regulacji;
 • uzupełnieniu paliwa.

Odśnieżarki RANKING

Ranking Lipiec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych odśnieżarek, dostępnych w sklepach online. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany każdego dnia.


Podsumowując

Dobra odśnieżarka to połowa sukcesu, jeśli chodzi o sukcesywne odśnieżanie różnego rodzaju powierzchni. Wiadomo, że pora zimowa rządzi się swoimi prawami i można wtedy liczyć się z tym, że zasypany będzie ogródek, droga dojazdowa lub też cała działka. Zaopatrując się w wysokiej klasy odśnieżarkę o odpowiednich parametrach człowiek zawsze poradzi sobie z nadmiarem śniegu.
Jaki rodzaj wybrać?

Podstawowe kryterium opiera się na wyborze odśnieżarki:

 • spalinowej,
 • elektrycznej.

Odśnieżarka spalinowa z napędem jest najczęściej wybierana. Dzięki nim można odśnieżyć bardzo dużą powierzchnię za jednym zamachem, a przy tym się za bardzo nie zmęczyć. Powodują one jednak duży hałas, dodatkowo są dość sporawe i ciężkie, jednak dzięki nim można bardzo skutecznie odśnieżyć zaśnieżoną powierzchnię.

Odśnieżarka elektryczna jest dużo lżejsza i mniejsza, jednak trzeba liczyć się z tym, że nie jest to zbyt oszczędna opcja w zakresie finansowym i przy tym nie odśnieży się zbyt dużej powierzchni. Nie jest ona jednak zbyt hałaśliwa.

Czym kierować się przy wyborze?

Odśnieżarka ręczna powinna być przede wszystkim skuteczna w działaniu, ponadto musi mieć odpowiedni napęd, tak aby mogła sobie poradzić z dużymi ilościami śniegu, np. na samochodach. Bardzo istotne jest też to, aby nie hałasowała za bardzo, co może przeszkadzać np. sąsiadom. Dla osób starszych nie powinna być ona też zbyt ciężka, dlatego widać wyraźnie, że warto zdecydować się na przetestowanie odśnieżarki elektrycznej, za którą trzeba zapłacić mniej pieniędzy i jest ona tańsza w eksploatacji, jednakże problemów może nastręczać okablowanie. Na potrzeby pozbycia się śniegu z małej powierzchni będzie ona wystarczająca.

9 thoughts on “Odśnieżarki spalinowe i elektryczne. Jaka sprawdzi się najlepiej w codziennym zastosowaniu? Polecamy ranking propozycji

 1. Taka odśnieżarka spalinowa wydaje się być całkiem niezłym rozwiązaniem. Ktoś może powiedzieć, że po co wydawać tyle pieniędzy jeśli zima trwa w Polsce tylko dwa miesiące, jednak jeżeli ktoś miał do czynienia z odśnieżaniem to od razu zmieni zdanie. Można oszaleć kiedy odśnieżasz dwa, a nawet trzy razy dziennie i wciąż pada świeży śnieg, najgorzej. Moim zdaniem jeśli kogoś stać to niech kupuje odśnieżarkę spalinową lub elektryczną.

 2. Jasne, jeżeli kogoś stać niech kupuje. Nie ma co się spierać, że taka maszyna nie ułatwia i nie przyspiesza pracy. Gdybym miał kasę na zbyciu może i bym kupił, ale jeszcze nigdy nie widziałem takiej odśnieżarki w akcji u na przykład sąsiadów. nie znam nikogo kto by taką posiadał. Mamy za małe tereny i za mało kasy, żeby kupować takie gadżety. Łopata daje rade.

 3. Do odśnieżenia swojego terenu wystarczy mi w zupełności szeroka łopata. Odśnieżarki spalinowe i elektryczne są na pewno świetne w użytkowaniu i praca z nimi idzie raz, dwa. Ale faktycznie większość z nas nie ma aż tak dużego terenu żeby kupno takiej odśnieżarki się opłacało. Mój ogródek ma 40 metrów, do tego kawałek ulicy przed domem, odśnieżenie zajmuje mi z dwie godziny. Jak syn przyjedzie do pomocy to krócej.

 4. W moim rejonie, gdzie zazwyczaj dosypie śniegu, paru sąsiadów posiada coś takiego i sam zastanawiam się nad kupnem takiej odśnieżarki spalinowej z napędem. Ciekawa sprawa, ale cena też jest dosyć „ciekawa”. Może na przyszły sezon, kto wie..

 5. Posiadam odśnieżarkę elektryczną i bardzo ją sobie chwalę, ułatwia znacznie pracę. Niestety, ale dobra maszyna do odśnieżania trochę kosztuje, dlatego trzeba rozważyć, czy faktycznie jej potrzebujemy. Jeżeli zastanawiacie się czy warto – zdecydowanie tak. Sam byłem kiedyś do tego sceptycznie nastawiony, ale teraz wiem, że to był dobry zakup.

 6. Powiem, że jest to bardzo przydatne, ale nie wiem czy każdemu się przyda. Jeżeli ktoś może sobie pozwolić na zakup czegoś takiego, to polecam – u mnie świetnie spisuje się odśnieżarka stiga, bez problemu działa już któryś sezon i chwale sobie 😉

 7. Mnie osobiście bardzo kusi odśnieżarka spalinowa z napędem, ale nie wiem, czy na dłuższą metę to się po prostu opłaca. Niby bardzo pomaga w odśnieżaniu, ale boje się, że w ciągu sezonu, gdzie pokrywa nie będzie duża, będzie po prostu leżała bezużytecznie.

 8. Wydaje mi się, że odśnieżarka spalinowa z napędem to wyjście dla osób, które w swojej miejscowości mają w okresie zimowym regularne, dosyć duże opady śniegu. Inaczej, można to ogarnąć za pomocą łopaty, a sam sprzęt w sobie nie jest tani.

 9. U mnie w rejonie jest dużo opadów śniegu i właśnie dlatego zdecydowałem się na zakup takiego sprzętu. Odśnieżarka elektryczna stiga to coś co zdecydowanie mogę polecić. Sprzęt nie jest tani, ale totalnie ułatwia sprawę notorycznie zasypanego podjazdu oraz chodnika na działce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Wybieramy oświetlenie zewnętrzne i lampy ogrodowe. Jakie kupić i w jaki sposób rozmieścić? Aktualny ranking lamp oświetleniowych do ogrodu

pt. paź 8 , 2021
Obecnie ludzie coraz większą wagę przywiązują do wyglądu swojego ogrodu. […]
Oświetlenie ogrodu za pomocą systemu np. lamp solarnych czy też halogenowych dodaje uroku naszej działce, dzięki czemu prezentuje się ona jeszcze atrakcyjniej. Porada: Eksponujmy tylko te miejsca, które chcemy szczególnie pokazać.

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.