Któż nie ceniłby sobie błogiego lenistwa na hamaku? To pytanie retoryczne, bo tego typu wypoczynek cenią sobie wszyscy, a hamak jest wręcz synonimem lenistwa i wakacji.

Dotychczas hamak kojarzył się jedynie z ciasno plecionymi sznurami i hakami, ale ich bogactwo i ilość rodzajów, która jest dostępna na rynku, diametralnie zmieniła spojrzenie na hamaki. Dziś okazuje się, że nawet dysponując niewielką przestrzenią można sobie na nie pozwolić. Odpowiedzmy sobie na pytanie – po co nam hamak ogrodowy?
Jaki hamak?
To z pozoru ważniejsze niż może się wydawać. Obecnie bowiem mamy hamaki dedykowane najmłodszym, a zarazem takie, na których możemy bujać się nawet całą rodziną. Jeśli w Twojej rodzinie ma zamieszkać maleństwo, może zamiast kołyski zdecydujemy się na hamaczek na stelażu. Choć małych rozmiarów możemy się spodziewać udźwigu nawet 100 kg, dodatkowego akcesorium w postaci moskitiery i szelek bezpieczeństwa. Dla starszaków możemy wybrać fotel hamakowy oraz mniejszy hamak klasyczny do 2m długości. Jeśli oczekujemy rodzinnego huśtania, hamak musi być znacznie większy, a to oznacza konkretnie nawet 4,5 długości i 2m szerokości. Ponownie moskitiera może się przydać.
Grunt to przydatność
Jeśli typowy hamak do leniuchowania wydaje nam się zbędnym luksusem możesz sięgnąć po coś dla o wiele bardziej wymagających. A mianowicie hamaki survivalowe. Colibri to hamak turystyczny, który rozwiesimy błyskawicznie dzięki systemowi easy adjust. Możemy również ten mechanizm całkowicie odczepić i zamienić hamak w przydatny i wytrzymały koc, który ochroni nas przed deszczem, wiatrem czy chłodem albo po prostu użyjemy go na plaży.
A może hamak namiot? Wprost idealny na wyprawy podróżnicze i survivalowe oraz doskonały nie tylko przeciwko surowym warunkom atmosferycznym, ale i insektom. Jednym słowem bezpieczne schronienie nie do przecenienia.
Czym się kierować przy wyborze hamaka?
- oceńmy swoje priorytety. Wszystkie hamaki łączą komfort, trwałość i wygląd w różnym stopniu. Co jest dla nas najważniejsze?
- określmy lokalizację. Wewnątrz i na zewnątrz hamaki przedstawiają różne wymagania dla optymalnej wydajności.
- analiza planowanego wykorzystania. Kto będzie z niego korzystał? Do czego będzie służył? Hamaki przeznaczone do krótkiego wypoczynku mają inne oczekiwania niż hamaki używane jako łóżko.
Hamaki można podzielić na trzy główne kategorie:
- wykonane z liny,
- tkaniny,
- sznurka.
Dalszy podział:
- hamak z rozpórką,
- hamak bez rozpórki.
Hamak meksykański bez rozpórki zapewnia maksymalną wygodę i świetną wentylację. W pomieszczeniu z powodzeniem powinien wytrzymać 10 lat, na zewnątrz – rok lub dwa bez odpowiedniej pielęgnacji oraz konserwacji. Ponieważ cienkie sznurki często się zadzierają i łamią, ten hamak wymaga trochę więcej uwagi.
Hamak z grubej liny jest bardziej wytrzymały, zapewnia nieco niższy poziom wygody.

Hamaki egzotyczne są z reguły dobrze wentylowane, trwałe i ozdobione licznymi wzorami.
Hamaki tkaninowe z Brazylii i Kolumbii są niezwykle wygodne, wentylowane, mało podatne na rozdarcia. Te hamaki są często wykorzystywane jako wakacyjne łóżka. Te wykonane z bawełny najlepiej wykorzystywać przy pięknej pogodzie, przy niskim poziomie wilgotności powietrza.
Hamaki linowe są znacznie mniej wygodne niż inne hamaki, w dodatku są mniej stabilne. Są one natomiast cenione za ich rustykalny styl.
Jeśli chodzi o materiały, najbardziej komfortowymi hamakami są te wykonane z bawełny. Tkaniny z poliestru i nylonu są używane celem zwiększenia wytrzymałości, ale dają mniejszy komfort użytkowania.
Zastosowanie rozpórki w hamaku zwiększa jego stabilność, ale nie zwiększa nośności. Rozpórki są konieczne, jeśli używamy nisko osadzonych nad ziemią hamaków, przez co naciąg musi być odpowiednio mocny, aby utrzymać go nad ziemią.
Jaki materiał wybrać?
Jeżeli chcemy wypoczywać na hamaku podczas długich wieczorów, warto rozważyć opcję zakupu hamaka z wełny lamy. Celem wzmocnienia oraz przedłużenia trwałości bawełnianych hamaków dodaje się do tego materiału syntetyk zwany poliestrem. Hamaki siateczkowe wykonane są z kolei z polipropylenu, dzięki któremu zawdzięczają płaską bezwęzłową powierzchnię. Namioty turystyczne wykonane są z wytrzymałego nylonu, co zapewnia im dodatkowo lekkość. Wyjątkową jakość oraz wytrzymałość zapewnić może natomiast jedwab spadochronowy, również wykorzystywany do produkcji hamaków. Odporność na odbarwienia oraz deszcz zapewni nam z kolei eutex oraz hamactex, zawierający niewielkie ilości poliestru.
Wybierając akcesoria do naszego hamaka w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad stojakiem, który wykonany może być z drewna lub metalu. W przypadku tego pierwszego najczęściej używa się buku lub sosny, nie posiadają one regulacji szerokości. Regulację szerokości umożliwiają natomiast hamaki stalowe, jednak dzieje się to kosztem mniejszej stabilności.
Ochronę przed komarami może nam zapewnić moskitiera, na potrzeby ochrony hamaka przed deszczem przyda nam się również pokrowiec. Rzadziej natomiast kupuje się kieszenie do hamaka, barki hamakowe czy też podstawki na stopy przy fotelach hamakowych.
Jak dużo miejsca trzeba, aby powiesić hamak?
Wymagania dotyczące miejsca są bardzo zróżnicowane. Kolumbijskie hamaki są z reguły najkrótsze – wymagają one ok. 230-260 cm wolnego miejsca. Meksykańskie i brazylijskie hamaki z reguły wymagają 275-305 cm minimalnej odległości. Hamaki z Nikaragui potrzebują 305-380 cm odległości, w zależności od wielkości.
Jeżeli poszukujemy hamaka, który możemy zainstalować pomiędzy drzewami, idealnie nada się do tego hamak tradycyjny. Można go również ustawić na specjalnym stelażu (charakterystyczny stojak przewidziany właśnie to tego celu). Zapewniają one wygodę leżenia oraz zabezpieczają w świetny sposób przed wypadnięciem. Z kolei hamaki z poprzeczkami nie zapadają się aż tak bardzo pod wpływem ciężaru jak odmiany tradycyjne, jednak prawdopodobieństwo wypadnięcia jest znacznie większe. Odległość między punktami montażu powinna wynosić przynajmniej 3,4 m. Dla leniuchów polecane są hamaki-fotele, których zamontowanie wymaga jedynie mocnej gałęzi. Są one bardzo wygodne i doskonale nadają się na relaks. To taka bardzo wygodna huśtawka, z komfortowym siedziskiem. Popularne wśród osób uwielbiających nocować na świeżym powietrzu są hamaki-namioty, wyposażone w daszek oraz osłonki boczne wykonane z przezroczystego tworzywa. Można z nich z powodzeniem korzystać nawet podczas deszczowych dni i nocy.

Jaki rozmiar potrzebujemy?
To zależy od ilości osób oraz ich gabarytów. Hamaki sklasyfikowane jako „single” są na ogół wystarczające dla jednej osoby (wytrzymują średnie obciążenie nawet do 300 kg), podwójne i i te o największych rozmiarach zapewnią dodatkowy komfort, szczególnie dla osób o ponadprzeciętnych rozmiarach (również wytrzymują obciążenie do 300 kg). W brazylijskich i kolumbijskich hamakach wersje dla dwóch osób cechują się nieco większymi rozmiarami, jednak nie są one zbyt duże w porównaniu z „single”. Hamaki meksykańskie i z Nikaragui w wersji rodzinnej osiągają naprawdę imponujące rozmiary. W przypadku hamaka dla noworodka maksymalne obciążenie to ok. 20 kg, natomiast w przypadku dziecka jest to 100 kg. Hamaki-namioty wytrzymują z kolei obciążenie do 120-150 kg.
Wybierając hamak dla dziecka kierujmy się wyposażeniem zwiększającym bezpieczeństwo, takim jak pasy bezpieczeństwa czy też usztywniane boki. Najlepiej dla najmłodszych wybrać taki w formie kołyski (są one malutki, z rozmiarami 1,5 m długości oraz poniżej 1 m szerokości), starsze dzieci mogą z powodzeniem korzystać z mniejszych tradycyjnych hamaków, które mają długość ok. 2,7 m i szerokość nieco powyżej 1 m. Popularne są również hamaki w formie krzesełek.
Dla osoby dorosłej w zupełności wystarczy hamak o długości 3,3 m oraz szerokości ok. 1,4 m. Odległość punktów, na których ma on zostać zamontowany, powinna być większa niż 3 m. Takie gabaryty od biedy umożliwiają nawet usadowienie się na hamaku 2 osób. Jeżeli jednak cenimy sobie komfort, warto wybrać taki o nieco większej długości oraz szerokości. Wariant hamaka rodzinnego to potężny, komfortowy model, który powinien mieć przynajmniej 1,8 m szerokości oraz 4,5 m długości. W tym przypadku odległość powinna wynosić najlepiej co najmniej prawie 4 m. Pamiętajmy również, że ważnym czynnikiem wyboru jest wzrost oraz waga osób, które będą z niego korzystały. Meksykańskie hamaki powinny mieć zapewnioną odległość między punktami montażu na poziomie ponad 4 m. Minimalna odległość od podłoża nigdy nie powinna spadać poniżej 30 cm, najlepiej w granicach 0,8-1 m. Hamaki rodzinne z kolei powinny wisieć w odległości ok. 1,5 m od ziemi.
Kto będzie korzystał z hamaka? Klasyczny hamak meksykański uważany jest przez wielu za najbardziej komfortowy. Dla dzieci warto natomiast zaopatrzyć się w hamak z mocniejszym naciągiem. Odmiany brazylijskie oraz z Nikaragui posiadają pięknie zdobione frędzle.

Hamaki jako łóżko dziecięce
Dla dzieci polecane są szczególnie brazylijskie lub kolumbijskie hamaki z bawełny. Są one łatwiejsze w eksploatacji niż meksykańskie i te z Nikaragui. Wszystkie hamaki z tkaniny bawełnianej są wygodne. Te grubsze są bardziej wytrzymałe i zwiększają komfort wraz z upływem czasu.
Bezpieczna przystań
Nie potrzebujemy rozwiązań ekstremalnych i chcemy się cieszyć hamakiem w ogrodzie, a nawet salonie? Bardzo proszę. Swoją rolę w tym wypadku spełnią fotele hamakowe. Znakomite również do używania na balkonie przez wszystkich członków rodziny. Nie bez powodu fotele hamakowe z powodzeniem podbiły rynek. Ale fotel fotelowi nierówny. Pamiętajmy o tym, że jedynie markowe produkty zapewnią nam pełne bezpieczeństwo użytkowania oraz długodystansowe użytkowanie. Możemy również przebierać w modelach. Rozpoczynając od tych przypominających wiszące krzesła na sznurkach po komfortowe i otulające sobą krzesła kokony. Pamiętajmy również o maksymalnym udźwigu. Najlepiej do 300kg. A także starannie dobranych akcesoriach do zawieszania.
Królewna na ziarnku grochu, czyli wygoda hamaka
To nie problem, nawet jeśli ta zechce spędzić noc lub dzień w hamaku. Tradycyjnie wyplatane hamaki meksykańskie z drobnej siatki uznawane są za najwygodniejsze hamaki świata. Ale tym brazylijskim, wełnianym, bawełnianym też nic nie brakuje. Doskonale przepuszczają powietrze „oddychają” i układają się pod ciężarem ciała. A nienaturalny spadochronowy nylon? No cóż ekologia to nie wszystko. Czasami warto postawić jednak na nowoczesną inżynierię materiałową.
Wytrzymałość i lekkość w jednym
To właśnie można osiągnąć dzięki nylonowi. Nasz hamak może ważyć niecałe pół kilograma, a wytrzymać udźwig 300kg. To niezwykle przydatne na wyprawach, wyjazdach wakacyjnych z rodziną i zawsze kiedy hamak musi stać się częścią naszego bagażu, chociażby przy locie samolotem.
Bez względu na to, jaki hamak wybierzemy pamiętajmy, aby równie dobrze wybrać sobie miejsce do wypoczynku, tak w swoim ogrodzie jak i na balkonie czy nawet w domu lub akademiku. Postawmy na jakość i wygodę.
Jak zrobić hamak do ogrodu?
Zrobienie własnego hamaka ogrodowego nie jest zbyt skomplikowane, wymaga co prawda od nas pewnych umiejętności, ale nie wykraczają one jednak poza poziom średnio zaawansowanego majsterkowicza.
Potrzebne materiały oraz narzędzia
Do wykonania jednoosobowego hamaka potrzebować będziemy:
- materiał o wymiarach 210×100 cm. Najlepiej wybrać impregnowaną bawełnę lub nieprzemakalną tkaninę poliestrową,
- linę żeglarską około 15 m,
- karabińczyk,
- dwie listwy drewniane 4×3,
- wiertarkę z wiertłami do drewna,
- metalowe nity z nakładkami.
Wykonanie
- Materiał obszywamy, wykonując rękaw takiej wielkości, aby bez przeszkód weszła do niego drewniana listwa. Używamy nici nylonowych, które są nieprzemakalne. Najlepiej ten etap zlecić krawcowej. Nie poniesiemy wielkich kosztów, a zyska estetyka naszego hamaka ogrodowego.
- W pomalowanych listwach wiercimy otwory co 10 cm.
- Następnie robimy dziury w materiale zgodnie z tymi w listwie, którą wkładamy do rękawa. Materiał zabezpieczamy przed strzępieniem nitami.
- Przez otwory przewlekamy linę przyciętą do około 1.5 m.
- Końce przeciągamy przez karabińczyk i mocno razem wiążemy. Nasz hamak jest gotowy.
Hamaki ogrodowe RANKING
Ranking Wrzesień 2023
Zestawienie najchętniej wybieranych hamaków ogrodowych. Ranking pochodzi z porównywarki Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.
*zestawienie hamaków ogrodowych w oparciu o cenę zakupu i popularność
Ogrodowe zapytania:
- hamak ogrodowy
- Hamak ogrodowy ze stelażem
- jaki rozstaw słupków pod hamak
- najwygodniejszy hamak turystyczny
Uwielbiam hamaki! Naprawdę, gdybym miała własny ogród to w pierwszej kolejności wylądowałby w nim hamak. Kojarzy mi się z dzieciństwem (dziadkowie mieli ogród i między dwie brzozami zawieszony duży i wygodny hamak), jest wygodny i odpoczynek w nim to czysta przyjemność. Jak się jeszcze popatrzy jak wielki wybór mamy to można dostać zawrotu głowy. Super sprawa taki hamak ogrodowy.
Ale ładny jest ten Hamak Bregnac! Ale 600 zł za hamak w życiu bym nie dała, niestety nie stać mnie na takie luksusy. U moich teściów w ogrodzie jest zwykły materiałowy hamak w pasy, wszyscy z niego korzystają – mali i duzi i wszyscy są zadowoleni:) Jeszcze nikt nie spadł ;p
Taki hamak fotelowy, materiałowy, przypinany tylko w jednym miejscu do sufitu czy do dachu altany to świetny pomysł na aranżacje wnętrza. Pewnie super by wyglądał taki hamak powieszony w dużym pokoju. Tylko pokój musiałby być dosyć duży, żeby pomieścił też zwykłe meble jak kanapę czy fotel. Będę zaczynał remont w swoim domu niedługo, więc muszę nad tym solidnie pomyśleć.
U nas na działce jest hamak między drzewami. Kupiliśmy go w jakimś markecie, ale na użycie dołączonego zestawu montażowego się nie odważyliśmy – tandeta z kilometra. Mąż ma wprawę w majsterkowaniu i zrobił sam mocowanie na bazie liny polipropylenowej i kilku elementów mocujących. Hamak w takiej postaci okazał się bardzo solidny i jednocześnie wniósł estetyczny akcent do ogrodu. Wypoczynek na nim to czysta przyjemność i całość sobie wisi bardzo pewnie 🙂
W zeszłym roku chorowałem na ten hamak i w końcu musiałem sobie sprawić. Wytrzymały duży hamak ze stelażem do ogródka to świetna sprawa, można po pracy w ciepły dzień poczytać książkę, czy uciąć sobie drzemkę 😉 polecam leniuchom!
Wie ktoś jak sprawdzają się hamaki z drewna? Zastanawiam się jaki sobie kupić, czy to będzie coś porządnego i wytrzyma jakiś czas, czy po sezonie już jest po sprawie. Znajomi mają hamak, ale materiałowy. Bardzo wygodna sprawa i miło się spędza czas na nim, można na chwile się odciąć totalnie 🙂
Na ten sezon kupiłem rodzinny drewniany hamak do ogrodu, bo potrzebowałem czegoś takiego od dłuższego czasu. Jest po prostu świetny, wydaje się być wytrzymały i solidny, więc polecam każdemu, kto ma większą rodzinę i mieszka poza miastem.
Musiałem kupić na działkę hamak ogrodowy dla dzieci ze stelażem i powiem szczerze, że na początku byłem przerażony tym, jak to ogarnę, ale na darmo się martwiłem. Całość nie jest taka straszna do złożenia, jest wszystko wytłumaczone jak dla laika i nie ma problemu 😉 Hamak sam w sobie świetny, dzieci mają radochę.
Mnie bardzo spodobał się hamak na stelażu metalowym. Jest wytrzymały i chyba nie ma lepszego wyboru. Wiadomo, że jest to troche droższe rozwiązanie i jest bardziej masywny, ale według mnie to akurat zaleta 😉
Wybierając hamak do swojego ogrodu, natrafiłem właśnie na hamak meksykański. Jest to świetna sprawa, bardzo mi się podoba jego wykonanie, oraz to jaki jest wygodny. Jeden z lepszych zakupów tej wiosny. Pozdrawiam!