Sekator do ogrodu. Jakie rodzaje wyróżniamy? Który najlepiej wybrać w zależności od przeznaczenia?

Dobrej jakości sekator ręczny (typu nożycowego lub kowadełkowego) pozwala na dużą precyzję cięć, odpowiednią ostrość przy wysokim komforcie pracy i minimalnym wysiłku.
Dobrej jakości sekator ręczny (typu nożycowego lub kowadełkowego) pozwala na dużą precyzję cięć, odpowiednią ostrość przy wysokim komforcie pracy i minimalnym wysiłku.
To jedna z najbardziej istotnych czynności w ogrodzie, obok dbania o optymalne nawodnienie roślin czy trawnika. Działanie, które pozwala roślinom rozwijać się, a przy okazji też zadbać o ich dobry wygląd, pewną estetykę i kosmetykę. Sekator – narzędzie tyleż przydatne, co obowiązkowe na wyposażeniu każdej osoby chcącej zadbać o swój ogród i rośliny.

Myli się ten, kto jest przekonany, że wybór sekatora to prosta sprawa, że właściwie można wybrać pierwszy lepszy. Jasne, można. Ale warto zastanowić się nad tym, by to narzędzie było odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb.


Przeznaczenie

    1. Dla poprawy zdrowia oraz wyglądu wybranych roślin.
    2. W celu odmłodzenia konkretnego gatunku naszej rośliny.
    3. Dla modelowania kształtu i dopasowania rośliny do naszej koncepcji związane z wyglądem ogrodu.
    4. Dla zapobiegania zbytniemu rozrostowi, ograniczenia wzrostu konkretnych odmian.
    5. W celu pobudzenia owocowania oraz kwitnienia roślin.

Rodzaje sekatorów

Rozróżniamy dwa podstawowe typy sekatorów, które spotykamy w sklepach z narzędziami, profesjonalnych ogrodniczych centrach oraz w wielu innych miejscach, gdzie akcesoria i produkty dla ogrodu stanowią ważną część asortymentu. Przyjrzyjmy się więc tym typom, dzięki temu każdy będzie w stanie znaleźć najbardziej odpowiadający potrzebom, rodzaj sekatora. Zanim jednak o typach, powiedzmy jeszcze pokrótce, po co przycinać rośliny, a tym samym – po co w ogóle korzystać z sekatorów?

Podstawowy podział sekatorów

Wyróżniamy dwa typy tego narzędzia ogrodniczego, sklasyfikowane według konstrukcji i mechanizmu działania.

  • Sekatory nożycowe
    sekator nożycowy
    sekator nożycowy
    Służące głównie przycinaniu gałęzi, w zależności od wielkości narzędzia, nawet o dużej grubości. Może być też używany do przecinania różnego rodzaju lin i sznurków, które przy uprawie niektórych roślin, są obecne w ogrodach. W zależności od wielkości, dzielimy ten typ sekatorów na jednoręczne – o mniejszych gabarytach, a także dwuręczne, mające długie rękojeści (w ich przypadku mamy zwykle do wyboru przynajmniej kilka długości. Pamiętajmy jednak, że dłuższe ramiona nie zawsze oznaczają mniejszy wysiłek podczas ucinania gałęzi – przy gałęziach o grubości powyżej 4 cm warto posiłkować się już siekierą lub też nożycami elektrycznymi). Te sekatory świetnie nadają się do cięcia i modelowania żywopłotów, jeżeli ktoś nie korzysta z nożyc elektrycznych. Pracochłonne działanie, jednak duża precyzja owocuje potem bardzo dobrymi efektami. Z racji dużej ostrości, wskazane jest szczególne zadbanie o bezpieczeństwo przy użytkowaniu tego narzędzia. Przycinanie krzewów, a także innych drobniejszych roślinnych form, choć z pozoru zajęcie mało ryzykowne, jednak może czasem kończyć się pewnymi urazami.
  • Sekatory kowadełkowe
    sekator kowadełkowy
    sekator kowadełkowy
    Szczęki w tych sekatorach są różne. Zwykle jedna płaska, wyposażona w wykładzinę z materiału o dużej miękkości, przeważnie aluminium. Druga z kolei to klin, dociskany do szczęki płaskiej. Płaska szczęka, dzięki swoim ząbkowanym gałęziom, zapewnia stabilność trzymania ścinanej gałęzi, bez możliwości ześlizgu, co też może momentami być niekomfortowe i niebezpieczne. Kowadełkowe sekatory mogą występować w wariancie teleskopowym, co umożliwia regulowanie długości rękojeści. Dzięki temu, można z pomocą jednego narzędzia, bezproblemowo dosięgnąć na przykład do wysoko położonych gałęzi, trudno dostępnych miejsc, bez konieczności wchodzenia na podwyższenie, jak podesty czy drabiny.

Zwracajmy szczególną uwagę na jakość ostrza zastosowanego w sekatorze. Markowe nożyce zapewniają lepsze i precyzyjniejsze cięcia, dzięki czemu nie kaleczą przesadnie rośliny, przez co szybciej się regeneruje i jest mniej podatna na infekcje grzybicze oraz pasożytnicze.

Przy wyborze sekatora, trzeba się dobrze zastanowić nad jego przeznaczeniem. Jeżeli ktoś nie ma rozeznania w narzędziach ogrodowych z tej kategorii, zawsze można zasięgnąć pomocy. Przykładem będą fora i portale o tematyce ogrodniczej. Poza tym, świetnym sposobem będzie wizyta w specjalistycznym sklepie, gdzie doświadczeni sprzedawcy, znający branżę, zagadnienia i najczęstsze problemy – po prostu będą w stanie wskazać optymalnie dopasowane, gwarantujące najlepsze efekty rozwiązanie. Sekatory z wyższej półki posiadają wysoką dostępność części zamiennych na wypadek ich zużycia. Dzięki temu możemy samodzielnie usunąć usterkę i cieszyć się ze sprawnego sekatora jeszcze przez dłuższy czas. Wpływ na komfort pracy mają także odpowiednio wyprofilowane rączki, które zmniejszają obciążenie nadgarstków oraz dłoni.

Sekatory ręczne do cięcia krzewów i żywopłotu
Zalety Wady
+ umożliwiają bardzo dokładne obcinanie gałęzi
+ nie wymagają źródła zasilania
+ nie emitują hałasu, są poręczne i lekkie, idealnie nadają się do prostych prac
+ atrakcyjna cena oraz różnorodność wyboru
– nie nadają się do dłuższej pracy
– nie są wydajnym sprzętem
– tylko pojedyncze krzewy, gałęzie drzew (niezbyt grube)

Plusy i minusy sekatorów elektrycznych

Zalety sekatorów spalinowych

Urządzenia te mają wiele zalet, które przekładają się efektywność, a także skrócenie czasu pracy. Do najważniejszych zaliczamy:

  • wysoką wydajność – dzięki sekatorowi elektrycznemu możemy skrócić czas pracy o nawet 30%. Szybsze tempo pracy, to też mniejszy wysiłek włożony w przycinanie np.gałęzi. Pozwoli on zachować jednoręczny tryb pracy, przy czym poradzi sobie nawet z grubszymi przeszkodami;
  • silnik elektryczny – oznacza to, że on wykonuje za nas całą prace, my musimy jedynie utrzymać sekator w ręce. Nasze mięśnie i stawy mogą odpocząć, a silnik, przy wysokim tempie pracy, wykona przycinanie w stosunkowo krótkim czasie;
  • zwrot inwestycji – to chyba jedna z najważniejszych zalet. Cięcie sekatorem elektrycznym jest bardziej wydajne, dzięki temu w przypadku obcięcia sporej przestrzeni czas pracy znacząco się skraca;
  • dodatkowy sznur – to dodatkowe wyposażenie, które pomoże nam przy równym cięciu żywopłotu. Rozciąga się on na długość ogrodzenia i szybko pozwala usunąć nieestetyczne, wystające gałęzie.

Wady sekatorów elektrycznych

Mimo szeregu zalet, sprzęty te nie są pozbawione wad. Oto niektóre z nich:

  • wysoka cena – sekator elektryczny to znacznie większy wydatek niż w przypadku ręcznych modeli;
  • koszty eksploatacji – w przypadku awarii, naprawy oraz części zamienne są znacznie droższe niż w przypadku tradycyjnego sekatora spalinowego;
  • waga – taki sekator może ważyć nawet kilka kg, a to całkiem sporo biorąc pod uwagę tryb pracy jednoręcznej;
  • reakcja na temperaturę – niestety bateria nie powinna być narażana na duże mrozy.

Sekatory do gałęzi i żywopłotu RANKING

Ranking Marzec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych ogrodowych sekatorów do cięcia gałęzi na podstawie serwisu Nokaut.pl. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Ogrodowe zapytania:

  • ranking sekatorów
  • https://codoogrodu net/sekator-do-ogrodu/
  • sekator ranking
  • Sekatory ogrodnicze 2020
  • sekator nozycowy ranking
  • sekator nożycowy czy kowadełkowy
  • sekator magnusson
  • jaki sekayor do malego ogrodu
  • jaki sekator ogrodowy
  • Sekatory ranking

11 thoughts on “Sekator do ogrodu. Jakie rodzaje wyróżniamy? Który najlepiej wybrać w zależności od przeznaczenia?

  1. Zdecydowałbym się na jeden sekator duży, dobry do cięcia żywopłotów i większych gałęzi, a drugi mały, który też z pewnością się przyda przy mniejszych krzewach. Jeżeli ktoś ma na ogrodzie naprawdę dużo zieleni do pielęgnacji, jak na przykład duży żywopłot to wtedy sekator elektryczny jest dobrym rozwiązaniem. Z urządzeń ręcznych mogę polecić sprzęt firmy Topex, dobra cena i niezła trwałość.

  2. Zazwyczaj używam sekatora ręcznego firmy Fiskars, dobrze się sprawdza i nie był drogi. Krzewów nie mam dużo, więc ten wystarczy. Chyba, że już jestem zmuszony do cięcia żywopłotu (czego nienawidzę) to pożyczam od kolegi elektryczny sekator. Robota idzie sprawnie i szybko. Gdybym miał duży ogród to na pewno kupiłbym swój.

  3. Taki mały, poręczny sekator to fajna sprawa. Przydaje się zarówno podczas przycinania żywopłoty, jak i innych roślin. U mnie duży sekator się raczej nie sprawdzi (mam naprawdę bardzo mały ogród) ale w sytuacji, gdy ktoś ma większy kawałek zieleni, to z pewnością dobry pomysł. Myślę, że warto też zainwestować w narzędzia jakiejś sprawdzonej marki, tak by nam długo służyły.

  4. Bardzo ciekawy artykuł, dziękuje bardzo. Kupiłem właśnie do cięcia swojego żywopłotu teleskopowy sekator bo czasami miałem problem z pracą na wysokości. Przetestowany będzie już niebawem, mam nadzieje, że dobrze się spisze 😉

  5. U mnie akurat znakomicie spisuje się dobry sekator elektryczny do krzewów w moim ogrodzie. Jest prosty w obsłudze i dużo szybciej jest się w stanie człowiek odrobić niż z manualnym, więc jak ktoś ma sporo drzewek i krzewów to polecam.

  6. Warto kupić sobie zestaw sekatorów, żeby móc nimi zgrabnie operować. Mam u siebie trzy. Długi na wysięgniku, średni i krótki. Można dzięki nim bardzo fajnie pielęgnować czy to żywopłot, czy jakieś drzewka, bez konieczności spinania się po drabinie.

  7. Tak jak przedmówcy – sekator w ogrodzie to po prostu must have. Warto kupić sobie coś takiego, bo pielęgnowanie roślin jest przez to dużo łatwiejsze i sprawia przyjemność. Kilkanaście złotych za mały sekator i życie w ogrodzie staje się dużo łatwiejsze 😀

  8. Kupując sekator wybrałem taki na wysięgniku teleskopowym. Regulacja to świetnie ułatwienie i nie trzeba wspinać się na drabinki czy cokolwiek innego. Zestaw to kwestia niezbyt dużej kwoty, a jeżeli kupimy coś porządnego to będzie służyć latami 😉

  9. Kupiłem dzięki Wam sekator fiskars do ogrodu i jestem bardzo zadowolony. Mega wykonanie, jakość plastików i gumy super, a ostre części jeszcze lepsze. Mam nadzieję, że posłuży na lata, bo to sprzęt z wyższej półki i nie należy do tych najtańszych.

  10. Ciekawy artykuł, bardzo pomaga w wyborze. Kupiłem sekator fiskars do gałęzi w tym roku dzięki waszemu rankingowi i stwierdzam, że tak dobrego sprzętu jeszcze nie miałem. Mega wytrzymały i bardzo dobrze tnie.

  11. Jeżeli ktoś ma wysokie drzewa, czy krzewy to dobrym wyborem będzie ogrodowy sekator teleskopowy. Mam u siebie taki sprzęt i zaoszczędza czasu i przede wszystkim nie musimy wychodzić na drabinę, czy inne rzeczy, żeby dostać, co zmniejsza ryzyko upadku i niepotrzebnego problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Jaki stół do ogrodu kupić? Jaki materiał najlepszy? Polecamy ranking stołów ogrodowych

pon. mar 21 , 2022
Stół – w kuchni lub jadalni absolutnie niezbędny, w salonie […]
Stół ogrodowy drewniany, łączony z gotowymi siedziskami, to świetna i wygodna propozycja do ogrodu. Minusem jest jego ograniczona mobilność - przestawianie takiej konstrukcji wymaga siły.

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.