Do obrabiania skrawaniem mniejszych i większych przedmiotów świetnie nadaje się urządzenie zwane tokarką, pozwalające obrabiać przedmioty w kształcie wałka, stożka lub kuli, czyli brył trójwymiarowych, a także gwinty zewnętrzne i wewnętrzne.
W tokarce wykorzystuje się wiertło, nóż tokarski lub inne specjalistyczne narzędzia. Najłatwiejsze jest toczenie przedmiotów na tokarce starego typu, czyli takiej bez wyposażenia elektronicznego, łatwej w obsłudze i stosunkowo niedrogiej.
Coraz więcej firm wykorzystuje do pracy bardzo nowoczesne tokarki CNC, czyli sterowane komputerowo i odpowiednie do wykonywania skomplikowanych prac. Tego typu urządzenia znajdują się na górnej półce cenowej, ich obsługa wymaga szkolenia oraz pewnej zręczności i większych zdolności manualnych.
Jaką tokarkę kupić?
Do wyboru mamy różnorodne typy tokarek:
- kłowe,
- uchwytowe,
- tarczowe,
- karuzelowe,
- zegarmistrzowskie,
- zataczarki,
- tokarki specjalne,
- rewolwerowe.
Tokarki kłowe można z kolei podzielić na:
- uniwersalne,
- produkcyjne,
- precyzyjne,
- ciężkie,
- kopiarki,
- wielonożowe.
Tokarki kłowe są idealne do wszelkiego rodzaju prac tokarskich, poza gwintowaniem.
Duże firmy wybierają najczęściej tokarki uniwersalne, do drewna, karuzelowe, rewolwerowe, pociągowe, automaty i półautomaty.
Tokarka pociągowa składa się z łoża tokarki, wrzecienników, wrzeciona, konika, suportu, nawrotnicy, kół zmianowych, skrzynki posuwów oraz imaków. Niektóre tokarki są dedykowane wyłącznie obróbkom metalu, inne nadają się do obrabiania drewna. Najlepszym rozwiązaniem do użytku domowego są urządzenia wielofunkcyjne, o różnorodnych możliwościach.
Tokarki do metalu RANKING
Ranking Grudzień 2023
Zestawienie obejmuje chętnie wybierane tokarki do metalu. Ranking powstał w oparciu o porównywarki cenowe i jest aktualizowany na bieżąco.
Ceny tokarek są mocno zróżnicowane: zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na ponad 100000 złotych. Cena najczęściej idzie w parze z jakością. Do prywatnego użytku wystarczy tańsza tokarka.
Tokarki są zazwyczaj dużymi maszynami, posiadającymi wiertło, nóż skrawający, gwintownik, narzędzia szlifujące, z elementem ruchomym w postaci wrzeciona. Obróbka obrotowa oraz profesjonalne zastosowanie to ważne cechy wybieranego sprzętu. Majsterkowiczom do użytku domowego wystarczyć powinna frezarka, jednak nie ma ona tak wielu funkcji tak tokarka.
Do warsztatu domowego mniej skomplikowane i mniejsze urządzenie z pewnością będzie wystarczające. Większe gabarytowo tokarki nadają się na potrzeby zastosowań przemysłowych.
Co decyduje o wydajności pracy tokarki?
- im wyższa głębokość skrawania obrabianego materiału, tym szybciej zostanie wykonana praca; z kolei mniejsza głębokość powoduje zmniejszenie wydajności przy zachowaniu wyższej precyzji;
- wskaźnik posuwu (oznaczany jako p) jest uzależniony od rodzaju materiału przeznaczonego do obróbki – zmianę położenia noża w momencie jednego obrotu wykonujemy właśnie na podstawie cech obrabianego przedmiotu;
- siła oddzielania wiórów od przedmiotu, zwana inaczej siłą skrawania (oznaczenie F) – na tej podstawie wiemy już, jakie materiały mogą zostać poddane obróbce;
- odmienne prędkości obrotowe są dedykowane dla różnych rodzajów materiałów poddawanych skrawaniu – zbyt duża wartość w stosunku do obrabianego przedmiotu może mieć negatywny wpływ na trwałość tokarki. Warto wybierać sprzęt pozwalający na regulację ilości wykonywanych obrotów przez element roboczy.
Tokarki RANKING
Ranking Grudzień 2023
Zestawienie obejmuje najchętniej wybierane tokarki, w tym modele uniwersalne. Ranking powstał w oparciu o porównywarki cenowe i jest aktualizowany na bieżąco.
Obróbka drewna do użytku domowego => Jaką łuparkę do drewna kupić? Ranking modeli
Tokarki są z regułami pokaźnymi rozmiarowo urządzeniami, w których obróbka następuje poprzez ruch obrotowy wrzeciona wraz z elementem do obróbki. Do zastosowań profesjonalnych są jak najbardziej wskazane, natomiast tokarki uniwersalne ze względu na z reguły słabszy silnik może cechować się mniejszą wydajnością. W skład głowicy roboczej wchodzą m.in. narzędzia odpowiedzialne za szlifowanie, wiertło, gwintownik czy nóż skrawający.
Jak działa tokarka
Obecnie praca tokarki jest wysoce zautomatyzowana dzięki nowoczesnym systemom numerycznego sterowania. Zwiększyło to bardzo dokładność procesu toczenia, w dużym stopniu wyeliminowało wystąpienie błędów. Tempo obrabiania zwiększyło się, proces produkcji jest szybszy, a tym samym jego koszty mniejsze.
Dzięki technice korzystającej z programów komputerowych wszystkie toczone elementy mają identyczne parametry. Pomimo że technologia toczenia znacznie się usprawniła, nowoczesne tokarki pracują na podobnych zasadach jak starsze, które sterowano ręcznie.
Działanie nowoczesnej tokarki
Toczenie to nic innego, jak formowanie nożem tokarskim materiału do momentu, aż uzyska on zaplanowany kształt. Działanie tokarki można ująć w trzech zasadniczych punktach:
- W uchwycie tokarki umieszcza się przedmiot, który zamierzamy poddać obróbce.
- Przedmiot zostaje wprawiony w ruch obrotowy i podlega w ten sposób procesowi skrawania.
- Nóż tokarski w stosunku do obracającego się przedmiotu wykonuje ruchy posuwiste, jednak w zależności od kierunku ruchu występują różne cięcia noża:
- równoległe do toczonego elementu,
- kopiowe (po dowolnej linii względem przedmiotu),
- poprzeczne do przedmiotu,
- kształtowe (nóż ma kształt obracanego i skrawanego przedmiotu).
Tokarka poza toczeniem służy jeszcze do:
- wiercenia,
- wytłaczania,
- rozwiercania,
- przecinania,
- radełkowania.
Działanie tokarki jest wielofunkcyjne i wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu.
Ogrodowe zapytania:
- https://codoogrodu net/tokarka/
- Jaka tokarka do drewna
- jaka tokarka do metalu
- Mini tokarka do drewna
- tokarka artystyczna
- tokarka do metalu mała
Przede wszystkim zależy do czego nam potrzebna taka tokarka. Metal czy drewno? Osobiście nie wydaje mi się, by była to rzecz mega potrzebna w przeciętnym domu/ogrodzie. Jeśli jednak ktoś bardzo chce to polecam wybrać sprzęt sprawdzonych marek, bo tylko taki gwarantuje dobre i długie używanie. Bezawaryjność jest w tym przypadku bardzo ważna, gdyż naprawy tokarki kosztują niemało.
W życiu nie używałem tokarki, nawet chyba nie widziałem jej w „akcji” Nie wiem do czego miałaby mi się przydać w moim ogrodzie, chyba, że do robienia jakiś ozdóbek. Ale, żeby używać jej raz na ruski rok to chyba nie ma sensu wydawać tyle kasy.
Obojętnie już po co się sprzęt kupuję, czy do małego ogrodu, czy wielkiego, czy do firmy remontowej. Sprzęt musi być porządny i na gwarancji. Denerwują mnie ludzie, którzy kupują chińskie badziewie na ryneczku, a później się dziwią, że sprzęt się psuje albo kiepsko działa. Miałem takiego „oszczędnego” sąsiada, przez ciągłe naprawy wydawał o wiele więcej pieniędzy. A mówiłem mu i tłumaczyłem, że to bez sensu to on swoje.
Tokarka to już nie przelewki i serio trzeba uważać jak się tego używa, a przede wszystkim bhp tutaj jest najważniejsze. W moim warsztacie mam tokarkę. Uniwersalna tokarka do drewna i metalu sprawdza się w każdym mniejszym czy większym warsztacie.
W moim zakładzie tokarka cnc to podstawa pracy. Jest to już dosyć zaawansowany sprzęt, generalnie całość polega na odpowiednim ustawieni a automat robi wszystko za nas. Jest dużo bardziej precyzyjna niż zwykła tokarka, ale użycie tokarek cnc raczej nie przyda się na porządku dziennym, chyba, że ktoś robi coś profesjonalnie w domowym zaciszu, to czemu nie 😉
Tokarka to coś, co zdecydowanie nie każdy ma, bo po prostu nie ma gdzie tego trzymać. Mam w pracy kilka tokarek, wszystkie to cnc, bo tych starszych już niezbyt jest wiele w zakładach pracy. Powiem szczerze, że na tym sprzęcie trzeba się znać i umieć go operować nie jest łatwo.
Używam w domu tokarki, a raczej w garażu i to bardzo hobbystycznie, nic specjalnego. Sprzęt taki wymaga bardzo dużej wprawy, by posługiwać się nim dobrze. Poza tym, trzeba dbać o bezpieczeństwo, bo wirujące elementy mogą dosłownie wciągnąć wszystko i może dojść do wypadku.
Szukam czegoś, co będzie miało dwie funkcję, oraz będzie dosyć niecodziennie. Uniwersalna tokarka do drewna oraz metalu, która będzie stosunkowo mała, tak by zmieścić się w garażu. Jeżeli ktoś ma coś takiego, niech daje znać jak się spisuje 😉
Ciężko kupić taki sprzęt w dobrych pieniądzach. Jest to raczej wydatek większego rzędu i kupuje się to tylko, jak jest to zdecydowanie potrzebne. Do mojego zakładu potrzebna mi była tokarka cnc o dużej mocy i wydatek nie był mały, ale to sprzęt specjalistyczny, który spisuje się tylko raczej w zakładach, albo większym przemyśle.
W każdym warsztacie, większym czy mniejszym przydaje się uniwersalna tokarka do drewna i metalu i to nie ma co dyskutować. Oczywiście jest to sprzęt drogi i raczej profesjonalny, ale jeżeli ktoś ma nawet małe potrzeby jego używania to zdecydowanie warto 😉
Jak ktoś szuka czegoś przenośnego w tego typu sprzęcie, to mogę polecić od siebie – mini tokarka cnc sprawdzi się w każdym warsztacie. Oczywiście to sprzęt już nowoczesny, gdzie całość toczenia jest w pełnie zautomatyzowana i jak najbardziej usprawnia to cały proces.
Panowie i Panie, jeżeli jesteście:), potrzebuję porady tudzież pomocy w doborze odpowiedniego urządzenia. Bawię się taką trochę artystyczną obróbką drewna (choć jako córka stolarza – sama stolarka też nie jest mi obca), głównie z pnia, korzeni i różnych zdobyczy natury, uznanej powszechnie za martwą. Potrzebna mi maszyna do wydrążania środka z pnia, sporej średnicy 20 -25 cm, wys 40-50 cm. Jedyne, co przychodzi mi do głowy to tokarka, ale czy jest taka, która to wykona? Może ktoś ma jakiś pomysł?
Gosia