Każdy ogród wymaga pielęgnacji, a wiosna to najlepszy moment, by o niego zadbać. Do wielu prac ogrodowych przydadzą się solidne narzędzia i sprawdzony, trwały osprzęt. Za poświęcony czas i energię, latem będziemy cieszyć się z pięknie kwitnących drzew owocowych, rabat kwiatowych i smakować dorodnych warzyw z własnego poletka. Poza tradycyjnymi narzędziami do pielęgnacji trawnika i rabat, może się przydać glebogryzarka, dwuręczny sekator czy szpadel.
Niezbędnik w małym ogrodzie
Na niewielkim kawałku ziemi nie można pozwolić sobie na duże uprawy, więc zazwyczaj sprawdzają się narzędzia ręczne. Jeśli na działce przeważają rabaty kwiatowe bądź drzewa ozdobne, prace sprowadzają się do przygotowania podłoża, właściwej pielęgnacji i odchwaszczania. Z pewnością przydadzą się szpadel, grabie, nożyce, sekatory, konewki, łopatki czy motyki.
Solidny i dobrze naostrzony szpadel jest potrzebny do wykopania odpowiedniego dołka do posadzenia roślin czy podkopania korzeni w celu przesadzenia drzewka. Trudno wyobrazić sobie soczyście zielony i dobrze przystrzyżony trawnik bez grabi, kosiarki czy nawet nożyc do cięcia trawnika. Wbrew pozorom trawnik to wymagający element ogrodu. Potrzebuje regularnej pielęgnacji, odpowiednio przygotowanego gruntu i innych zabiegów. W pracy z trawnikiem dobrze sprawdza się glebogryzarka z właściwym wyposażeniem. Sekatory przydadzą się do przycinania gałęzi drzew na wiosnę lub zimę, a konewka czy wąż ogrodowy do systematycznego podlewania. Warto pamiętać, że roślin nie podlewa się w południe, gdy słońce najmocniej świeci. Z nawadnianiem ziemi lepiej poczekać do wieczora lub zrobić to wcześnie rano.
Duży ogród – więcej narzędzi
W dużych ogrodach z pewnością przydadzą się narzędzia i osprzęt pomocny przy transporcie czy sięganiu do wyższych drzew. Bez taczek, siatki na drzewa czy drabiny będzie trudno właściwie wykonywać prace pielęgnacyjne. Do uprawy grządek warzywnych z pewnością przyda się glebogryzarka. Modele rozbudowane można wykorzystać nawet do przycinania brzegów trawnika. Do spulchniania gleby na grządkach i rabatach zwykle stosuje się pazurki, motykę czy nawet łopatkę, ale przy dużej powierzchni do przygotowania pod uprawę to glebogryzarki ogrodowe skutecznie zastępują ręczne narzędzia.
Nie wymagają tak dużego wkładu pracy i siły jak sprzęt ręczny, dlatego ogrodnicy często decydują się na ich zakup nawet do małych ogrodów. Tradycyjnie glebogryzarka przeznaczona jest do spulchniania gleby i uprawy roli, ale jej znacznie mniejsze modele skutecznie pomagają w kultywacji warzywników ogrodowych. Nadają się przede wszystkim do płytkiej uprawy międzyrzędowej, czyli płytkiego siewu i sadzenia, jaki stosuje się w przydomowych ogródkach.
Zobacz również: Jak wybrać robota koszącego do ogrodu?
Na działkach, gdzie drzewa owocowe już wyrosły i wymagają regularnego przycinania może nie wystarczyć sekator na wysięgniku czy oburęczne nożyce. Twarde i grube gałęzie trzeba przycinać piłą spalinową bądź elektryczną. Z pewnością duży ogród wymaga stosowania nieco bardziej różnorodnych narzędzi, więc warto przygotować na nie odpowiedni składzik.
Gdzie przechowywać narzędzia ogrodnicze?
Niewielkie narzędzia, jak motyki i łopatki na krótkich trzonkach można przechowywać w szufladach czy półkach narzędziowych. Duży osprzęt, jak glebogryzarka czy kosiarka, wymaga już więcej miejsca, dlatego warto zbudować na nie drewniany składzik czy wygospodarować miejsce w domku letniskowym. Koniecznie po każdej zakończonej pracy dokładnie oczyszczaj narzędzia, to wpływa na ich żywotność i stan techniczny. Jeśli nie chcesz, by zakupiony sprzęt wytrwał tylko jeden sezon, zadbaj o właściwą konserwację i przechowywanie.