Jak wybrać robota koszącego do ogrodu?

Duży i zadbany ogród, a szczególnie zielony trawnik to niewątpliwie ozdoba każdego domu. To również nie ma co ukrywać sporo pracy. Dobra kosiarka to niezbędne wyposażenie każdego właściciela ogrodu. A co w sytuacji, w której chcemy utrzymać ładny trawnik, ale najchętniej wolelibyśmy uniknąć koszenia? Konstruktorzy sprzętów domowych pomyśleli również i o tym tworząc robota koszącego.


Roboty Husquarna, czyli tradycja i nowoczesność w jednym

Coś, co jeszcze kilkanaście lat temu trudno byłoby sobie wyobrazić dziś jest codziennością. Kosiarki zdejmujące z człowieka konieczność koszenia stale odrastającej trawy są niejako następcami robotów odkurzających, które na dobre przyjęły się jako jeden z kluczowych sprzętu AGD. Robot koszący Husqvarna może robić codzienne koszenie i pozostaje czuły na warunki pogodowe. W przypadku deszczu zaprzestaje pracy i wraca do stacji ładowania. Roboty Husquarna to urządzenia, które potrafią całkowicie zmienić dotychczasowe podejście do tematu dbania o ogród.


Automatyczna obsługa to wygoda i oszczędność czasu

Żyjemy w czasach, w którym zazwyczaj brakuje nam czasu, a jeśli już go mamy to wolimy go spędzić na tym co lubimy a nie na toczeniu przed sobą kosiarki. Za sprawą technologii dziś stało się to możliwe. Czujnik podnoszenia, czujnik wzrostu trawy, obrotowa konstrukcja oraz aplikacja automower connect pozwalają sterować i programować trasę naszej kosiarki za pomocą smartfona nie ruszając się z kanapy. Dla posiadaczy ogrodów o bardzo zróżnicowanym terenie mamy dobrą wiadomość. Kosiarka automower nie boi się terenów nierównych i potrafi bez problemu obsługiwać zbocza o pochyleniu nawet do 40% zachowując cały czas równomierny efekt koszenia.


Kiedy warto rozważyć zakup robota koszącego?

Jak w każdym przypadku należy kierować się potrzebami, a nie modą. Pamiętajmy, że do mniejszych trawników robot koszący może być zbędny ze względu na stosunkowo niewielką powierzchnię trawy. Dlatego nie ma co sugerować się opiniami znajomych, którzy korzystają z i zachwalają sobie korzystanie z tego typu kosiarki.


Jakie plusy i funkcje ma taki robot?

Do głównych zaliczyć możemy:

  • niski poziom hałasu, który może być męczący dla nas samych, jak również dla sąsiadów,
  • brak szkodliwych spalin, to same plusy. Nie musimy wdychać trujących oparów i zaoszczędzić tego naszej planecie,
  • dokładność koszenia – robot widzi nawet niewielkie źdźbła trawy. Owa dokładność eliminuje też potrzebę zgrabiania pozostałości trawy,
  • system koszenia oparty o 3 obracające się ostrza wysokość koszenia trawy wyrażona w przedziale 20-50 mm.

Jeśli zaś chodzi o funkcje to do bardzo ciekawych należy m.in.

  • zegar pogodowy, który dostosowuje czas pracy do szybkości wzrostu trawy,
  • system umożliwiający personalizację ustawień np. koszenie punktowe.

Elastyczne umieszczenie stacji ładującej

Tym, co wyróżnia zwykłą kosiarkę od jej automatycznej wersji jest konieczność przygotowania dla niej pewnego rodzaju infrastruktury. Automatyczna obsługa będzie możliwa, jeśli ułożymy w ogrodzie przewody doprowadzające sygnał do kosiarki wokół ogrodu. Konieczny będzie również tzw. kabel powrotny umożliwiający kosiarce dotarcie do stacji ładującej. Takie pracy dobrze jest powierzyć fachowcom, ale jest to jednorazowa usługa jednorazowa, której prawidłowe wykonanie pozwoli naszej maszynie funkcjonować prawidłowo.

Każdy ogród jest inny. Ma nie tylko inną powierzchnię do koszenia, ale może mieć różne przeszkody, czy maksymalne nachylenie, które nasz robot musi być w stanie pokonać. Jeśli ogród jest bardzo duży możemy też wyznaczyć różne punkty rozpoczynania koszenia. To na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu danego modelu to również czas pracy na jednym ładowaniu. Standardowy czas ładowania robota to od 1 do 3 godzin, co pozwala na pracę od ok. 45 minut do ok. 1,5h. Jest to o tyle istotne, gdyż przy dużym ogrodzie i małym akumulatorze, robot będzie potrzebował częstego powrotu do stacji ładowania.


Robot koszący to przyjaciel domu, który został odpowiednio zabezpieczony

Nie ma co ukrywać, iż ogromna wygoda i dość spora cena, jaką należy zapłacić za robota czyni go atrakcyjnym na zakusy amatorów cudzej własności. Dlatego producenci wprowadzili zabezpieczenie, które w przypadku kradzieży sprawia, iż nawet jeśli kosiarka zostanie wyniesiona przez złodzieja nie uruchomi się jej bez wcześniej nadanego numeru PIN.


Jeśli robot ogrodowy to znanej marki

Sprzęt ogrodowy uznanej firmy to gwarancja trwałości i jakości koszenia przez lata. Szukając robota dla siebie warto zainteresować się firmą Husqvarna, która od kilku lat z powodzeniem wprowadza na rynek kolejne modele.

Jakie możliwości kryją w sobie te urządzenia można sprawdzić na stronie:
https://www.podlane.pl/robot-koszacy-automower-310-husqvarna-1000m2-id-2086

Podsumowując robot do koszenia to doskonałe rozwiązanie, które umiejętnie dobrane odciąży nas od dbania o trawnik przez lata. Na sam koniec przypomnimy co warto sprawdzić przed jego zakupem?

  • czas pracy na jednym ładowaniu,
  • czy robot wyposażono w zabezpieczenie w postaci numeru PIN?
  • czy wyposażono go w czujnik temperatury chroniący go przed przegrzaniem.

Na koniec nie pozostaje życzyć nic innego jak tego, aby każdy ogród pielęgnowany z pomocą robota posiadał soczyście zielony trawnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Materac dmuchany do pływania

niedz. sie 22 , 2021
Materace do pływania są istotnym elementem bezpieczeństwa i zwiększenia komfortu, […]
materace dmuchane do pływania

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.