Jaka szlifierka stołowa, czyli kryteria wyboru dobrego sprzętu do szlifowania

Szlifierka stołowa to narzędzie przydatne nie tylko osobom świadczącym profesjonalne usługi, ale coraz popularniejsza także i w naszych domach.

szlifierka stołowa 1800W
szlifierka stołowa 1800W

Kryteria wyboru szlifierki stołowej

Jak zatem wybrać tego rodzaju narzędzie, by służyło jak najdłużej? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, by szlifierka stołowa cechowała się o odpowiednio znacznymi osiągami w tym zakresie:

 • mocy,
 • szybkości obrotów,
 • rozmiaru tarcz.

Każda z tych rzeczy jest oczywiście ważna pod względem tego, w jaki sposób będziemy z tego narzędzia korzystać. Szlifierka stołowa posłuży do ostrzenia narzędzi, w tym ostrzy do kosiarek, ponadto będzie także użyteczna dla wszystkich majsterkowiczów.

Bardzo istotnym elementem decydującym o wyborze odpowiedniej szlifierki stołowej są również akcesoria dołączone do zestawu. Wśród nich szczególnie przydatne są:
przesłony chroniące przed iskrami,

 • oświetlenie stanowiskowe,
 • przyrządy regulacyjne tarcz,
 • zespoły i elementy montażowe (klucze, koła zębate, wsporniki, dyski do polerowania, poduszki silnika itp.).

Nie tylko parametry techniczne

Poza osiągami wymienionymi wyżej ważne jest także, z jakiego materiału szlifierka stołowa jest zbudowana i jakie udogodnienia posiada. Warto zatem dobrać sprzęt także pod kątem tego, w co jest wyposażony dodatkowo. Takie elementy jak lampka umożliwiająca bardziej precyzyjną pracę czy dodatkowe osłony zabezpieczające przed iskrami na pewno zwiększą komfort pracy. Szlifierka stołowa posiadająca wszelkiego rodzaju dodatki będzie po prostu bardziej przydatna.


Jaka moc szlifierki stołowej będzie odpowiednia?

Do domowego warsztatu z pewnością przyda nam się dobra szlifierka, którą zamontujemy na stole roboczym. W zależności od typu pracy oraz przeznaczenia stajemy przed wyborem sprzętu z odpowiednią mocą, aby polerowanie i szlifowanie wykonywane było możliwie jak najsprawniej. Na potrzeby ostrzenia np. nożyc ogrodowych, noży do kosiarki czy też dłut z pewnością warto brać pod uwagę szlifierkę, która dysponuje mocą przynajmniej 300 W. Na skuteczność pracy urządzenia oraz jego sprawność wpływ ma również prędkość obrotowa – warto wybierać modele z możliwie jak najwyższą wartością tego parametru.

Pamiętajmy również, że sama moc to nie wszystko i może się okazać, że konstrukcje dysponujące jej mniejszą wartością ze względu na solidność konstrukcji oraz zastosowane materiały będą sensowniejszym wyborem. W niektórych sytuacjach bardziej rekomendowanym rozwiązaniem będzie zakup dobrej używanej szlifierki renomowanego producenta.


Jaka tarcza do szlifierki stołowej?

tarcza Verto wykonana z kamienia do szlifierki stołowej, rozmiar 200x150mm.
tarcza Verto wykonana z kamienia do szlifierki stołowej, rozmiar 200x150mm.
Dobór tarczy jest istotny ze względu na typ i rodzaj obrabianego materiału. Do obróbki twardego produkty rekomenduje się zastosowanie tarczy o wysokim stopniu miękkości, natomiast jeżeli nasz materiał cechuje się niskim poziomem twardości, wówczas należy wybrać tarczę twardą. Ma to bardzo istotny wpływ przede wszystkim na szybkość zużywania się samej tarczy, a także na bezpieczeństwo pracy i jakość wykonania samej obróbki.

Chcąc móc w bezpieczny i odpowiedni sposób nałożyć osłonę szlifierki na czas wykonywania pracy konieczny jest dobór tarczy o dedykowanym rozmiarze zewnętrznym. Ponadto istotna jest również średnica otworu wewnętrznego tarczy celem bezproblemowego założenia podkładki, która stabilizuje i mocuje tarczę.

Istotne jest również sprawdzenie, jakie są możliwości szybkościowe samej tarczy (dane powinny znajdować się w specyfikacji technicznej produktu) i dostosować je to naszej szlifierki.

Często zdarzają się przypadki uszkodzenia lub zbyt szybkiego zużycia tarczy z powodu dużych rozbieżności w maksymalnych prędkościach obrotowych pomiędzy tarczą a samą szlifierką (zbyt wysokie obroty szlifierki w porównaniu z dobraną tarczą).


Zastosowanie szlifierek stołowych

Szlifierki stołowe znajdują obecnie zastosowanie w wielu zakładach produkcyjnych. Coraz częściej pojawiają się również w prywatnych garażach. Wynika to z tego, że ta odmiana szlifierek jest bardzo uniwersalna i prosta zarówno w eksploatacji jak i naprawie. Służą one do obrabiania powierzchni elementów. Ich głównym zadaniem jest przede wszystkim ostrzenie narzędzi, końcówek prętów śrub itd.

Wykorzystuje się je także do redukcji wymiarów obrabianych powierzchni. Zastosowań jest wiele i to od nas samych zależy, do czego ją wykorzystamy. Szlifierkę taką, jak sama nazwa wskazuje, montujemy na stałe do płaskiej powierzchni, najczęściej do stołu warsztatowego.


Zalety szlifierki stołowej

Szlifierka stołowa jest zazwyczaj niezwykle ważnym narzędziem na wyposażeniu budowlańców czy majsterkowiczów. Szlifierka jest także podstawowym narzędziem pracy, między innymi dla mechaników, stolarzy, bez którego nie mogą się obyć. Jakie są zalety szlifierki stołowej?

Szerokie zastosowanie

Głównym zadaniem szlifierki stołowej jest ostrzenie narzędzi, lecz znajduje ona zastosowanie także w:

 • redukowaniu zbyt dużych elementów,
 • szlifowaniu powierzchni,
 • poprawianiu krańców sprzętów rolnych, kosiarek.

Jest to narzędzie na tyle uniwersalne, że każdy majsterkowicz znajdzie jakieś przydatne użycie szlifierki.

Wymienne tarcze

To jedna z największych zalet szlifierek stołowych. Wymiana tarcz przydaje się najbardziej w momencie, gdy szlifierka jest przez nas często używana. Na rynku dostępne są tarcze o różnej średnicy – do aluminium, stali, betonu, płaskie i różnej wielkości.

Łatwość przechowywania

Dzięki swoim niewielkim wymiarom i niskiej wadze szlifierka stołowa jest łatwa w montażu, przechowywaniu oraz transporcie, gdy chcemy przenieść ją z jednego stanowiska pracy na drugie i na nowo zamontować.

Komfort i bezpieczeństwo użytkowania

Szlifierki stołowe są tak zaprojektowane, by zapewnić użytkującemu jak największe bezpieczeństwo i komfort. Posiadają zazwyczaj osłonę, chroniącą przed iskrami, są w miarę ciche, można je podłączyć do odkurzacza, co pozwala utrzymać stanowisko pracy w czystości.


[TOP10] Ranking szlifierek stołowych

Ranking Grudzień 2023

Zestawienie najchętniej wybieranych szlifierek stołowych na podstawie serwisu Nokaut.pl. Ranking TOP10 jest aktualizowany na bieżąco.


Ogrodowe zapytania:

 • czy wartp lupic szlifierke stolowa
 • jaa kupic szlifierke stolowa
 • jak wybrac szlifierke stolowa
 • ranking szlifierek stolowych
 • szlifierka stołowa jaka ściernica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Skrzynki plastikowe ogrodnicze - 3 zastosowania dla ogrodników

pon. paź 25 , 2021
W okresie pomiędzy wiosną a jesienią obserwuje się znaczny wzrost […]

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.