Chcesz uprawiać pomidory? Poznaj podstawowe zasady

Smaczne, soczyste i pełne witamin – to pierwsze określenia, jakie zapewne przychodzą ci do głowy na myśl o pomidorach. Nic zatem dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na ich uprawę w ogrodach i na działkach. O czym jednak należy pamiętać uprawiając pomidory? Poznaj podstawowe zasady.

1_chcesz-uprawiac-pomidory-poznaj-podstawowe-zasady

Pomidor powszechnie uznawany jest za jedno z najsmaczniejszych warzyw. Oprócz walorów smakowych, pomidory wyróżnia wysoka zawartość witamin C, E i K, a także potasu, fosforu, magnezu i innych minerałów, przez co są niezwykle pożądanym składnikiem w każdej diecie. Włączenie pomidorów do jadłospisu korzystnie wpłynie na działanie układów pokarmowego i nerwowego, jak również wygląd skóry oraz włosów.


Gdzie można uprawiać pomidory?

W tym świetle przestaje dziwić, dlaczego tak wiele osób hoduje te warzywa we własnych ogrodach i działkach. Musisz jednak wiedzieć, że jest coś, bez czego nie obejdzie się żadna uprawa pomidorów – podstawowe zasady, które powinieneś poznać i zapamiętać.

W Polsce pomidory uprawia się przede wszystkim w gruncie, z rozsady lub w szklarniach. Można je też hodować w donicach balkonowych, przy czym dotyczy to jedynie mniejszych odmian.

2_chcesz-uprawiac-pomidory-poznaj-podstawowe-zasady


Kiedy i jak wysiewa się pomidory?

Pomidory to warzywa jednoroczne, w związku z czym należy wysiewać je każdej wiosny. Jeśli chcesz uprawiać pomidory w gruncie, zwróć uwagę, czy podłoże jest odpowiednio wilgotne. Warzywa te lubią ciepło, więc wybierz miejsce dobrze nasłonecznione, ale przy tym dość przewiewne. Sadzonki umieszczaj w odległości około 30-50 centymetrów od siebie. Przez pierwszych kilka dni warzywa należy podlewać dość często i intensywnie. Później podlewanie możesz nieco ograniczyć, dzięki czemu roślina lepiej się ukorzeni.

Innym rozwiązaniem jest uprawa z rozsady. Decydując się na ten wariant, nasiona umieść w doniczkach lub skrzyneczkach i postaw je w ciepłym miejscu. W tym przypadku pomidory najlepiej wysiać w podłożu zawierającym ziemię kompostową z dodatkiem torfu. Rozsadę warto przeprowadzić w okresie od końca marca do połowy kwietnia, dzięki czemu już w maju będziesz mógł przenieść roślinę do gruntu.

Jeśli zamierzasz uprawiać pomidory w szklarniach lub tunelach, możesz wysiać je nawet w połowie marca. Warzywa hodowane w szklarniach i tunelach zazwyczaj najszybciej dają plony. Atutem tej metody uprawy jest również fakt, że warzywa są osłonięte przed szkodnikami.

3_chcesz-uprawiac-pomidory-poznaj-podstawowe-zasady


Jak pielęgnować pomidory?

By uprawa pomidorów stała się dla ciebie powodem do dumy, powinieneś je odpowiednio pielęgnować. Pamiętaj, by systematycznie podlewać pomidory – najlepiej raz na kilka dni, sporą ilością wody o temperaturze około 14 stopni Celsjusza. Uważaj tylko, by nie oblewać całej rośliny, co może skutkować rozwojem chorób grzybowych.

Do ściółkowania pomidorów używaj czarnej agrowłókniny, minimalizującej pojawianie się chwastów. W razie ich wystąpienia, nie zapomnij o usunięciu ich motyką lub pazurkami. Ważnym aspektem pielęgnacji pomidorów jest także regularne przycinanie pędów, co będzie miało szczególne znaczenie w przypadku odmian silnie się rozgałęziających.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Z napędem czy bez? Jaką kosiarkę spalinową wybrać?

śr. cze 27 , 2018
Na rynku znajdziemy kosiarki różnego rodzaju, a więc wybór typów […]
1_z-napedem-czy-bez-jaka-kosiarke-spalinowa-wybrac

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.