Smaczne, soczyste i pełne witamin – to pierwsze określenia, jakie zapewne przychodzą ci do głowy na myśl o pomidorach. Nic zatem dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na ich uprawę w ogrodach i na działkach. O czym jednak należy pamiętać uprawiając pomidory? Poznaj podstawowe zasady.
Pomidor powszechnie uznawany jest za jedno z najsmaczniejszych warzyw. Oprócz walorów smakowych, pomidory wyróżnia wysoka zawartość witamin C, E i K, a także potasu, fosforu, magnezu i innych minerałów, przez co są niezwykle pożądanym składnikiem w każdej diecie. Włączenie pomidorów do jadłospisu korzystnie wpłynie na działanie układów pokarmowego i nerwowego, jak również wygląd skóry oraz włosów.
Gdzie można uprawiać pomidory?
W tym świetle przestaje dziwić, dlaczego tak wiele osób hoduje te warzywa we własnych ogrodach i działkach. Musisz jednak wiedzieć, że jest coś, bez czego nie obejdzie się żadna uprawa pomidorów – podstawowe zasady, które powinieneś poznać i zapamiętać.
W Polsce pomidory uprawia się przede wszystkim w gruncie, z rozsady lub w szklarniach. Można je też hodować w donicach balkonowych, przy czym dotyczy to jedynie mniejszych odmian.
Kiedy i jak wysiewa się pomidory?
Pomidory to warzywa jednoroczne, w związku z czym należy wysiewać je każdej wiosny. Jeśli chcesz uprawiać pomidory w gruncie, zwróć uwagę, czy podłoże jest odpowiednio wilgotne. Warzywa te lubią ciepło, więc wybierz miejsce dobrze nasłonecznione, ale przy tym dość przewiewne. Sadzonki umieszczaj w odległości około 30-50 centymetrów od siebie. Przez pierwszych kilka dni warzywa należy podlewać dość często i intensywnie. Później podlewanie możesz nieco ograniczyć, dzięki czemu roślina lepiej się ukorzeni.
Innym rozwiązaniem jest uprawa z rozsady. Decydując się na ten wariant, nasiona umieść w doniczkach lub skrzyneczkach i postaw je w ciepłym miejscu. W tym przypadku pomidory najlepiej wysiać w podłożu zawierającym ziemię kompostową z dodatkiem torfu. Rozsadę warto przeprowadzić w okresie od końca marca do połowy kwietnia, dzięki czemu już w maju będziesz mógł przenieść roślinę do gruntu.
Jeśli zamierzasz uprawiać pomidory w szklarniach lub tunelach, możesz wysiać je nawet w połowie marca. Warzywa hodowane w szklarniach i tunelach zazwyczaj najszybciej dają plony. Atutem tej metody uprawy jest również fakt, że warzywa są osłonięte przed szkodnikami.
Jak pielęgnować pomidory?
By uprawa pomidorów stała się dla ciebie powodem do dumy, powinieneś je odpowiednio pielęgnować. Pamiętaj, by systematycznie podlewać pomidory – najlepiej raz na kilka dni, sporą ilością wody o temperaturze około 14 stopni Celsjusza. Uważaj tylko, by nie oblewać całej rośliny, co może skutkować rozwojem chorób grzybowych.
Do ściółkowania pomidorów używaj czarnej agrowłókniny, minimalizującej pojawianie się chwastów. W razie ich wystąpienia, nie zapomnij o usunięciu ich motyką lub pazurkami. Ważnym aspektem pielęgnacji pomidorów jest także regularne przycinanie pędów, co będzie miało szczególne znaczenie w przypadku odmian silnie się rozgałęziających.