Kosiarka spalinowa: kiedy warto się na nią zdecydować?

3

kosiarka spalinowa castoramaPiękny, zadbany trawnik wymaga sporo pracy. Musimy zadbać nie tylko o jego regularne podlewanie, ale także o systematyczne koszenie. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto wybrać dobrej jakości kosiarkę. Do wyboru mamy urządzenia o napędzie ręcznym, elektrycznym i spalinowym. Sprawdź, kiedy warto kupić kosiarkę spalinową, a kiedy lepiej będzie zdecydować się na inny model.


Rodzaje kosiarek

Wybór kosiarki ogrodowej powinniśmy uzależnić przede wszystkim od wielkości trawnika oraz od dostępu do sieci elektrycznej. Ze względu na rodzaj napędu możemy wyróżnić urządzenia ręczne, elektryczne oraz spalinowe. Kosiarki napędzane siłą naszych mięśni sprawdzą się w przypadku bardzo małych trawników. Nie wymagają dostępu do prądu, dlatego też warto zdecydować się na takie rozwiązanie, jeśli posiadamy niewielką działkę poza miastem. Uważać należy natomiast w przypadku nierównego terenu – może on utrudniać napędzanie urządzenia. Kosiarki elektryczne wymagają dostępu do prądu, dlatego też mogą być używane wyłącznie na działkach z dostępem do sieci elektrycznej. Za ich pomocą skosimy trawniki średniej wielkości; w przypadku bardzo rozległych ogrodów przeszkodą może być długość kabla. Nawet przy zastosowaniu przedłużacza mamy bardzo ograniczony zasięg. Co więcej, w przypadku ogrodów z dużą ilością krzewów i drzew, kabel może plątać się i zaczepiać o rośliny, utrudniając pracę. W takich ogrodach zdecydowanie lepiej wybrać kosiarkę spalinową.


Kosiarka spalinowa – zalety

Kosiarka spalinowa pozwala na skoszenie bardzo dużej powierzchni. Dzięki niej unikniemy problemu plączącego się kabla; łatwo dotrzemy do różnych zakątków, nawet bardzo oddalonych od zabudowań. Kosiarka napędzana na paliwo nie wymaga dostępu do sieci elektrycznej, dzięki czemu sprawdzi się także na działce rekreacyjnej. Charakteryzuje się ona dużą mocą, dzięki czemu poradzi sobie z bardzo wybujałą trawą oraz chwastami. Przeszkodą nie będą dla niej także działki o pofałdowanej, nierównej powierzchni. Dzięki dużej szerokości roboczej urządzenie to pracuje bardzo wydajnie. Dostępnych jest wiele modeli o różnych parametrach – warto obejrzeć np. kosiarki spalinowe w castoramie.


Kosiarka spalinowa – wady

Kosiarka spalinowa, oprócz licznych zalet, ma jednak także kilka wad. Pierwszą z nich jest głośna praca. Urządzenie to emituje znacznie więcej hałasu niż jego elektryczne oraz ręczne odpowiedniki. Może być to problemem, zwłaszcza jeśli jesteśmy posiadaczami ogrodu pośród gęstej zabudowy. Drugą wadą urządzenia zasilanego na paliwo są emitowane spaliny. Trzecią wadą kosiarki spalinowej jest bardziej problematyczna konserwacja niż w przypadku innych urządzeń – konieczne jest nie tylko czyszczenie mechanizmu po użyciu, ale także okresowa wymiana oleju i systematyczna pielęgnacja cylindra silnika.


Zobacz również: Jak wybrać robota koszącego do ogrodu?


Wybierając kosiarkę ogrodową, warto kierować się przede wszystkim wygodą użytkowania. Kosiarkę spalinową powinni wybrać posiadacze rozległych trawników. Urządzenie to sprawdzi się także w przypadku ogrodów z dużą ilością krzewów i drzew. Warto wybrać kosiarkę spalinową także wtedy, gdy nasz trawnik daleki jest do ideału i zdarza nam się kosić wybujałą trawę i rozrośnięte chwasty.

Warto postawić na dobre jakościowo narzędzia ogrodowe.

3 thoughts on “Kosiarka spalinowa: kiedy warto się na nią zdecydować?

  1. Osobiście używam kosiarki elektrycznej i nie zamieniłbym jej na żadną inną. Nie widzę sensu w kupnie kosiarki spalinowej, której po pierwsze jest droższa, po drugie potrzebuje paliwa. Mam całkiem spory ogród i mimo wszystko jakoś sobie radzę, wystarczy porządny przedłużacz i można działać. Na kosiarkę spalinową warto się zdecydować chyba jedynie wtedy gdy mamy ogród o naprawdę ogromnych rozmiarach. Z drugiej strony może wtedy lepiej pomyśleć o samojeżdżącej kosiarce?

  2. Zgadzam się z przedmówcą! Kosiarka spalinowa jest tak głośna, że wypoczynek można sobie tylko zepsuć (również sąsiadom) Elektryczna daję radę, tylko trzeba uważać na kabel i po problemie. Swoją drogą ja lubię kosić trawę, więc cicha kosiarka jest dla mnie niezbędna.

  3. No ok zgadzam się jak ktoś ma mniejszy ogród, ale już na przykład 10 ha nie wyobrażam sobie kosić zwykłą kosiarką elektryczną. Mój sąsiad ma spalinówkę i sobie chwali. Ja również parę razy od niego pożyczałem i byłem mile zaskoczony. Szkoda, że są te spaliny to fakt, bo jak zawieje może trochę śmierdzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Sposób na utrzymywanie porządku w ogrodzie: domki narzędziowe

śr. sie 31 , 2016
Codzienna pielęgnacja ogrodu wymaga od nas używania sprzętu ogrodniczego oraz […]
domki narzędziowe

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.