Ogrodnictwo stawia na LNG – dlaczego? Rankingi na 19 września 2023

Aktualizowane dnia

LNG zdobyło uznanie przemysłu. Pozwala na sprostanie proekologicznym wyzwaniom stawianym przez Unię Europejską, utrzymanie rentowności przedsiębiorstwa (m.in. opcja dofinansowania kogeneracji gazowej) oraz gwarantuje ciągłość produkcji nawet w przypadku problemów z gazociągiem. Dla ogrodnictwa jego potencjał jest jeszcze większy.


Szklarnie i kogeneracja

W szklarniach świetnie sprawdza się kogeneracja (CHP). W jednym procesie generowane jest ciepło potrzebne do ogrzewania roślin oraz energia elektryczna do zasilania lamp uprawowych. Gaz ziemny zapewnia kogenerację wysokosprawną: całkowita wydajność systemu kogeneracyjnego może sięgać nawet 90%.

Dla właścicieli prowadzących uprawy szklarniowe na skalę przemysłową CHP jest strategicznym posunięciem: ogranicza szkodliwy wpływ produkcji na środowisko i należy do rozwiązań dofinansowywanych przez rząd polski (premie kogeneracyjna lub gwarantowana).

Przy kogeneracji mamy do wyboru kilka technologii. Do napędzania nowoczesnych silników gazowych zazwyczaj stosuje się gaz z sieci, ale w sytuacji, gdy nie jest on dostępny (brak przyłącza, awaria, remonty itp.) można skorzystać z LNG. Jeśli Twoja firma wybiera instalację LNG od DUON, nie musisz martwić się o skomplikowane formalności związane z procesem projektowania, kosztami budowy czy dostosowania zakładu.


Co branża ogrodnicza zyskuje dzięki LNG?

Szeroko pojęte bezpieczeństwo i niezależność:

  • korzystanie z rozwiązań opartych na błękitnym paliwie w dowolnej lokalizacji, nawet bez dostępu do gazociągu,
  • odporność na kryzysy, takie jak opóźnienia w budowie gazociągu, brak zgody na przyłącze, prace remontowe,
  • LNG charakteryzuje wysoka temperatura samozapłonu – jest bezpieczniejszy od np. benzyny czy oleju napędowego,
  • czystość LNG (ewentualny wyciek nie zaszkodzi okolicy instalacji).

Ponadto, dzięki LNG firma może sprostać wyzwaniom narzucanym przez Zielony Ład:

  • redukcja emisji CO2,
  • niskie emisje NOx, SOx, pyłów PM (czy obowiązują Cię te terminy? Sprawdź w artykule „Dyrektywa MCP – zostało 1,5 roku. Czas na działanie!”),
  • osiągnięcie efektywności energetycznej: LNG pozwala na uzyskanie białego certyfikatu przyznawanego przez URE.

Inwestowanie w LNG pozwala przygotować się ogrodnictwu na (nie tak odległą) przyszłość: stosunkowo łatwo zastąpić LNG skroplonym biometanem (bioLNG).

Atut w biznesie

Ślad węglowy i zrównoważona produkcja stają się coraz istotniejsze – zarówno dla konsumentów, jak i kontrahentów. Wielu zagranicznych przedsiębiorców przekłada ekologiczność produkcji nad samą cenę produktu. Przejście z węgla na LNG oznacza, że firma ogrodnicza zmniejsza swój ślad węglowy – może to wykorzystać w rozmaitych działaniach marketingowych i rozmowach biznesowych.


LNG to dobry wybór na dziś i jutro

Dla Polski gaz ziemny długo będzie opłacalnym paliwem przejściowym (więcej o bieżącej sytuacji błękitnego paliwa przeczytasz tutaj), a UE uwzględnia go w taksonomii zrównoważonego finansowania. To dobry znak dla ogrodnictwa, dla którego LNG jest wygodnym, sprawdzonym i wszechstronnym rozwiązaniem.

Twoja ocena ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Jak wybrać pompę ręczną do studni? Wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

pon. lip 10 , 2023
Jak wybrać pompę ręczną do studni? W chwili, gdy na […]
pompa ręczna do studni

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.