Każdą kosiarkę, niezależnie od tego, czy jest to model spalinowy, czy też elektryczny, należy odpowiednio konserwować oraz czyścić. Musimy mieć jednak świadomość, że niektóre czynności, związane z konserwacją kosiarki możemy wykonać sami, a niektóre wymagają dostarczenia sprzętu do serwisu.
Czyszczenie kosiarki, przy odrobinie wiedzy oraz przy użyciu odpowiednich narzędzi, należy do tej pierwszej grupy. Zatem jak poprawnie wyczyścić kosiarkę po skończonym koszeniu trawy?
Jak czyścić kosiarki elektryczne?
Jedną z najważniejszych rzeczy, którą powinniśmy zrobić przed przystąpieniem do czyszczenia, jest odłączenie kosiarki od zasilania. Nie trzeba nikogo przekonywać, że bezpośredni kontakt z prądem stanowi zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia. Do czyszczenia kosiarki możemy zastosować kilka narzędzi. W przypadku lekkich zabrudzeń od trawy skuteczna okaże się zwykła szmatka oraz wiaderko wody. Przed ich użyciem należy najpierw ponownie sprawdzić, czy kosiarka została odłączona od prądu. Dodatkowo do skutecznego usuwania resztek z poszczególnych elementów kosiarki możemy zastosować szczotki z twardego włosia. Odwiedzając centrum ogrodnicze, możemy również natrafić na specjalne akcesoria do kosiarek, przeznaczone do ich czyszczenia. W przypadku czyszczenia kosiarek użyteczna, aczkolwiek opcjonalna jest sprężarka powietrza. Sprężone powietrze pozwoli na skuteczne pozbywanie się resztek trawy oraz innych zabrudzeń bez bezpośredniego kontaktu. W przypadku kosiarki elektrycznej jest to jedno z najlepszych rozwiązań.
Kosiarki spalinowe – jak pozbyć się zabrudzeń?
Przed przystąpieniem do czyszczenia tego urządzenia musimy wiedzieć, że kosiarki spalinowe, posiadające elektryczny zapłon, posiadają również element ochraniający, czyli fajkę. Należy ją usunąć, a następnie przystąpić do oczyszczania. Konserwacja oraz oczyszczanie kosiarek spalinowych nie bardzo różni się od schematu postępowania w przypadku innych modeli. Jeśli więc zdecydujemy się na czyszczenie kosiarki szmatką oraz wodą, powinniśmy rozpocząć od dokładnego usunięcia resztek trawy oraz ziemi z ostrzy kosiarki. I tutaj uwaga! Informacja o tym, czy dany model kosiarki można czyścić za pomocą wody, często jest umieszczona w instrukcji obsługi danego modelu kosiarki. Zanim przystąpimy do czyszczenia – warto do niej zajrzeć.
Jeżeli ostrza kosiarki są już całkowicie czyste – kolejnym krokiem będzie przystąpienie do ostrzenia. Częstotliwość ostrzenia ostrzy, które są zamontowane w naszej kosiarce, zależy od rodzaju koszonej trawy. W przypadku trawy rzadkiej i drobnej, ostrzenie trawy możemy wykonywać raz na kilka miesięcy, gdyż taka trawa jest łatwa do skoszenia i nie stępia ostrzy w znacznym stopniu. Kiedy mamy do czynienia z trawą gęstą i mokrą – wtedy ostrzenie należy wykonywać znacznie częściej. W przypadku zarośli powyżej 0,5 metra, zaleca się konserwację ostrzy po każdorazowym koszeniu. Odwiedzając sklep ogrodniczy, powinniśmy zwrócić uwagę na specjalne akcesoria do kosiarek, która umożliwią nam przeprowadzenie ostrzenia. Do ostrzenia możemy również wykorzystać szlifierkę stołową lub pilnik do metalu. Niezależnie od rodzaju koszonej trawy oraz modelu kosiarki, każde ostrza powinny zostać raz w roku dostarczone do serwisu, w którym to przeprowadzone zostanie nie tylko czyszczenie, ale również wyważenie ostrzy.
Kosiarki ręczne oraz kosiarki akumulatorowe – jak czyścić obudowę?
Najpierw starannie odkryć wszystkie otwory wentylacyjne, jeśli kosiarka takowe posiada. W przypadku kosiarki ręcznej bardzo ważne jest, aby dokładnie wyczyścić osłonę ostrzy, znajdującą się w dolnej części urządzenia. W tym elemencie obudowy zbiera się bardzo duża ilość resztek, które w przyszłości mogą ulegać rozkładowi i powodować korozję. W przypadku obydwu typów kosiarek bardzo ważne jest, aby usunąć resztki trawy, zalegające w konstrukcji silnika lub akumulatora zasilającego. Nagromadzone w tym miejscu zanieczyszczenia mogą powodować nieprawidłową pracę lub nawet trwałe uszkodzenie tych elementów. Dokładnie oczyszczone elementy należy pozostawić w suchym miejscu, aby dokładnie wyschły. W ten sposób obudowa naszej kosiarki będzie czysta i gotowa do dalszego użytkowania.
Niestety przez swoją głupotę zaniedbałem swoja kosiarkę… Używałem, używałem i nie chciało mi się jej czyścić i tak po trochu zaczęła się psuć i rdzewieć. Teraz kupiłem nową spalinową i bardzo o nią dbam, mam nadzieje, że posłuży parę lat.
Nie przesadzałbym z tym czyszczeniem. Jasne, trzeba usunąć resztki trawy, czy jakieś błoto lub patyki, które dostały się do mechanizmu kosiarki, jednak nie musimy znowu po każdym koszeniu przeprowadzać niezwykle dokładnego czyszczenia. Wbrew pozorom to naprawdę solidne maszyny.