Rodzaje, zalety i wady pił łańcuchowych

2

piła spalinowaNiezastąpionym urządzeniem do cięcia i obróbki drewna są piły łańcuchowe. Urządzenia te wyróżniają się wysoką wydajnością, która pozwala kilkukrotnie skrócić czas pracy przy jednoczesnym odciążeniu mięśni od nadmiernego wysiłku fizycznego. To nieodzowny pomocnik w trakcie porządków na działce, poprzez cięcie kłód na opał do kominka, aż po prace ciesielskie.

W sklepach z narzędziami oferowane są różnorodne rodzaje pił łańcuchowych, gdzie najczęściej spotykane modele to piły spalinowe i łańcuchowe. Chcąc wybrać urządzenie odpowiednie dla siebie trzeba jednak dobrze poznać charakterystykę poszczególnych modeli oraz dokładnie określić własne potrzeby. Jeśli więc rozważasz zakup piły łańcuchowej, ale nie wiesz jaki typ zasilania spełni Twoje oczekiwania, odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.


Piły łańcuchowe

Piły łańcuchowe z zastosowaniem silnika spalinowego to najpopularniejsze rozwiązanie, jakie spotykamy w tego typu urządzeniach. Dedykowane są one dla profesjonalistów, zajmujących się pielęgnacją ogrodów, pracowników zieleni miejskiej i leśników. Pilarki spalinowe sprawdzają się przy cięciu drewna o średnicy ponad 30 cm oraz wielu innych, trudnych materiałów. Pilarka spalinowa to potęga w rękach użytkownika. Ten niewielki, ale zazwyczaj bardzo mocny i solidny sprzęt, cechujące się dużą mobilnością, dzięki czemu znajduje zastosowanie w pracy na ogródkach działkowych bez dostępu do prądu. Takie urządzenia możemy zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie tylko będziemy ich potrzebować. Jeśli potrzebujemy jeszcze większej wygody i efektywności, wówczas idealna okaże się pilarka spalinowa na wysięgniku.

cięcie drewna piła łańcuchowa


Zalety i wady pił spalinowych

Piły spalinowe najczęściej wyposażone są w dwutaktowy silnik, której paliwem jest benzyna oraz specjalny olej smarujący silnik. Urządzenia te wymagają stosowania benzyny i oleju w zalecanych proporcjach, w innym razie mogą pojawić się zatarcia silnika i trwałe uszkodzenia pilarki. Urządzenia te mają dużą moc 1,5 – 9 KM, przez co wywołują dużo hałasu ok. 109,8-116 dB oraz emitują spaliny. Minusem tego typu urządzeń jest również ich waga, która wynosi od 3 do ponad 10 kg. Warto wziąć pod uwagę również wagę paliwa. Piły spalinowe wymagają regularnej dbałości o stan techniczny oraz zachowanie prawidłowych warunków ich przechowywania, dzięki temu unikniemy konieczności częstego odwiedzania serwisu.


Piły elektryczne

Drugim rodzajem tego typu urządzeń ze względu na rodzaj zasilania są piły elektryczne, które napędzane są silnikiem zasilanym prądem z gniazdka. Ich użycie jest więc możliwe wyłącznie w przydomowym ogrodzie, do stosunkowo lekkich, amatorskich prac. Zastosowanie napędu elektrycznego ogranicza nasze pole manewru do długości kabla. Chcąc wygodnie i bezpiecznie korzystać z pilarki elektrycznej, warto dodatkowo zaopatrzyć się w dłuższy przedłużacz. Urządzenia te mogą być wykorzystywane w domu, warsztacie, ogrodzie np. do cięcia drewna na opał. W porównaniu do pilarek spalinowych są one niezbyt głośne ok. 96-107 dB i dość lekkie od 3,5 do 6 kg. Do zalet pilarek elektrycznych można zaliczyć ich niską wagę, wysoką kulturę pracy czy brak emisji spalin. Urządzenia tego typu cieszą się łatwiejszą eksploatacją i konserwacją, nie wymagają czyszczenia filtra powietrza i regulowania gaźnika. Wszystko sprowadza się jedynie do ostrzenia łańcucha i nalewania oleju smarującego czy ogólnego utrzymania pilarki w czystości.

Na rynku narzędziowym dostępne są także pilarki akumulatorowe, które są równie mobilne jak spalinowe modele. Do wad tego typu urządzeń, należy ich duża waga, ze względu na ciężar baterii, w które są wyposażone. Ich ładowanie zajmuje sporo czasu w odróżnieniu od modeli spalinowych, w których wystarczy jedynie uzupełnić paliwo, by zachować ciągłość pracy.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem z narzędziami dla profesjonalistów specnarzedzia.pl.

2 thoughts on “Rodzaje, zalety i wady pił łańcuchowych

  1. Przerażają mnie piły łańcuchowe, zawsze jak mąż tnie drewno do kominka, staram się na to nie patrzeć. Mam wrażenie, że zaraz utnie sobie rękę. Mój kolega z pracy, właśnie w ten sposób stracił palec w prawej ręce.

  2. Jestem zwolennikiem pił łańcuchowych. Są nieco droższe, jednak trzeba zwrócić uwagę na to, jakie możliwości nam dają. Taką piłą możemy pracować dosłownie wszędzie, natomiast piła elektryczna nada się tylko tam, gdzie mamy dostęp do prądu. Po co się tak ograniczać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Czyszczenie kosiarki po koszeniu – jak robić to dobrze?

czw. cze 29 , 2017
Każdą kosiarkę, niezależnie od tego, czy jest to model spalinowy, […]
czyszczenie kosiarki - po koszeniu jak robic to dobrze?

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.