Rośliny ozdobne do ogrodu – które wybrać?

wp3-rosliny-ozdobne-do-ogrodu-ktore-wybrac-2

Posiadacze ogrodów wiedzą, jak wielu uroku dodają ich działce rośliny ozdobne. Nawet jeśli w ogrodzie uprawiamy owoce i warzywa, z pewnością znajdziemy także miejsce na pięknie kwitnące lub ozdobne z liści okazy. Jaki mamy wybór, jeśli chodzi o rośliny ozdobne?


Piękne, efektowne i łatwe w uprawie kwiaty ogrodowe

Jeżówki, tulipany, ostróżki, dzwonki, orliki, piwonie, hortensje, niezapominajki, aksamitki, rozchodniki, astry czy irysy – to tylko niektóre z kwiatów ogrodowych, które ubarwią nasze rabaty. Mogą też stanowić sposób na stworzenie barwnych obwódek lub wysypek na trawniku, a także porastać kwietniki, murki czy skrzynie.

Do wyboru mamy zarówno kwiaty wieloletnie, jak i jednoroczne (np. petunie, lobelie, gazanie) – te ostatnie doskonale zapełnią puste miejsce na rabatach, które pozostanie po pierwszych, wcześnie kwitnących tulipanach, narcyzach czy hiacyntach.


Pnącza o bujnych kwiatach

Clematisy, zwane również powojnikami, wiciokrzewy, nasturcje i róże pnące, wisteria, a nawet szybko rosnący rdest Auberta zachwycają mnogością pięknych kwiatów. W zależności od gatunku i odmiany kwitną w różnych terminach, więc umiejętne ich dobranie może sprawić, że nasz ogród będzie tonął w kwiatach niemal przez cały sezon.

wp3-rosliny-ozdobne-do-ogrodu-ktore-wybrac-3

Pnącza mają także jeszcze jedną zaletę – możemy wykorzystać je do obsadzenia pergoli, kratki czy płotu osłonowego, zapewniając sobie tym samym więcej prywatności i chroniąc się przed kurzem lub wiatrem.


Krzewy i drzewa ozdobne do ogrodu

Wśród drzew i krzewów ozdobnych, które możemy zasadzić w ogrodzie, znajdują się zarówno rośliny liściaste, jak i iglaste o różnym pokroju oraz sile wzrostu. Popularne tuje, cisy czy jałowce mogą pełnić rolę soliterów, ale także sprawdzą się w roli żywopłotu. Migdałek trójklapowy, magnolia, forsycja, krzewuszka cudowna, bez, azalia, rododendron czy jaśminowiec wonny zachwycają także pięknymi kwiatami, a trzmieliny czy berberysy znane są z ozdobnych liści.

wp3-rosliny-ozdobne-do-ogrodu-ktore-wybrac-1

Drzewa i krzewy – nie tylko te iglaste – można wykorzystać jako rośliny używkowe, spełniające funkcję żywopłotu, ale mogą też stanowić elementy większych, zróżnicowanych nasadzeń. Sprawdzą się na rabatach, skalnikach, wrzosowiskach, a także w roli obwódek.


Inne rośliny ozdobne do ogrodu

Wybór ogrodowych roślin ozdobnych nie ogranicza się jedynie do pnączy, krzewów czy kwiatów. Nie zapominajmy o także o gatunkach okrywowych, które doskonale zasłonią niezaaranżowane partie ogrodu, czy rośliny skalane idealne na skalniaki.

Warto zwrócić też uwagę na trawy ozdobne, które w amatorskiej uprawie cieszą się coraz większą popularnością. Miskant chiński, miskant olbrzymi, turzyce, rozplenice czy proso rózgowate to niektóre z traw, które sprawdzą się na rabatach.

Jeśli szukamy pomysłu na to, jakie rośliny ozdobne zasadzić w ogrodzie, warto sprawdzić, co podpowiada encyklopedia roślin. Tego typu zestawienie pozwoli nam zapoznać się z interesującymi okazami, a co więcej znajdziemy w nim informacje na temat wymagań poszczególnych gatunków oraz zabiegów pielęgnacyjnych, których nie będziemy mogli zaniechać.

2 thoughts on “Rośliny ozdobne do ogrodu – które wybrać?

  1. Clematisy są przepiękne, są to moje ulubione kwiaty. Wystarczy wybrać na przykład trzy różne kolory i mamy wijący się bukiet kwiatów na altanie. Pachną, wyglądają, czego chcieć więcej. Dodatkowo nie potrzebują za dużo zabiegów pielęgnacyjnych.

    1. To prawda, jeśli chodzi o kwiaty ogrodowe ozdobne, to właśnie clematisy są jednymi z najpiękniejszych. Również mam je w swoim ogrodzie i wyglądają przecudnie! Osobiście lubię również róże herbaciane – pięknie wyglądają i pachną niezwykle intensywnie.

      P.S. Zazdroszczę altany 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Choroby pomidorów – jak rozpoznać i jak walczyć?

pt. lip 14 , 2017
Dorodne, o intensywnym czerwonym kolorze i wyrazistym smaku – o […]
pomidor

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.