Chemia basenowa. Jakie preparaty są skuteczne przy czyszczeniu basenu? Poradnik z rankingiem rozwiązań

Chemia basenowa stanowi bardzo ważny element wyposażenia basenu. Dzięki takiej chemii można bez większych problemów zadbać o stan wody znajdującej się w basenie. Dzięki temu woda będzie krystalicznie czysta i nie będzie obaw, aby do niej wskoczyć.

basen ogrodowy
basen ogrodowy

Trzeba jednak dobrze znać się na doborze chemii basenowej, ponieważ do wyboru jest wiele rodzajów, więc warto skorzystać w tym przypadku z porad doświadczonych specjalistów. Chemia zadba o to, aby w basenie nie rozwijały się bakterie, grzyby oraz drobnoustroje.

Używanie chemii basenowej sprawia, że będzie można pozbyć się różnego rodzaju glonów, które mogłyby namnożyć się w wodzie. Zadbajmy nie tylko o nasz komfort, ale także i zdrowie.


Dezynfekcja i zbijanie brudu

Tabletki do basenu będą w stanie skutecznie zająć się dezynfekcją wody znajdującej się w basenie ogrodowym. Dodatkowo można w ten sposób zbijać brud. Woda w basenie będzie też zabezpieczona przed namnażaniem się alg, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ludzkie zdrowie.

Nic dziwnego, że takie inwestycje są traktowane bardzo poważnie. Rozwój przeróżnych mikroorganizmów może negatywnie wpłynąć na zdrowie każdej osoby, która zdecyduje się na korzystanie z basenu. W takiej sytuacji należy jak najszybciej reagować, dlatego też zainwestowanie w chemię basenową będzie jednym z najlepszych wyborów, jakie w takiej kategorii można podjąć.

Wiadomo również, że woda w basenie ulega poważnym zanieczyszczeniom, dlatego też chlor do basenu będzie właściwym rozwiązaniem dla osób, które chcą się takich zabrudzeń w szybkim tempie pozbyć.


Jak stosować chemię basenową?

Stosowanie chemii basenowej nie jest na szczęście zbyt trudnym procesem, dlatego każda osoba posiadająca basen we własnym ogrodzie, czy też w domu powinna sobie z tym poradzić.

tabletki chlorowe do basenu
tabletki chlorowe do basenu
W przypadku chemii basenowej trzeba zdecydować się na dezynfekcję tlenową oraz chlorową, wtedy można mieć stuprocentową pewność tego, że zda ona egzamin i będzie można z własnego basenu korzystać całkowicie bezpiecznie. Należy też usunąć wszelkie zanieczyszczenia mineralne pojawiające się w wodzie w basenie, wtedy potrzebna będzie profesjonalnie przygotowana koagulacja, dlatego lepiej nawiązać współpracę ze specjalistą, który zajmie się przeprowadzeniem takiego procesu. W ten sposób ma się większe szanse na to, iż uzyska się we własnym basenie efekt krystalicznie czystej wody.


Skuteczne przeciwdziałanie powstawaniu i rozwijaniu się glonów

Antyglon do basenu sprawdzi się, jeśli będziemy chcieli skutecznie przeciwdziałać powstawaniu oraz rozwijaniu się glonów w wodzie znajdującej się w basenie.

Ważne jest, aby zastosować chlorowanie szokowe, wtedy też można mieć pewność, że glony w wodzie nie będą się pojawiać i nie będą stwarzały dużego zagrożenia dla ludzkiego zdrowia, zwłaszcza dla dzieci.

Zdecydować można się na różnorodne środki pełniące funkcje chemii basenowej, dlatego też jest to całkowicie zależne od potrzeb ludzkich, a te mogą być różnorodne. Trzeba jednak zdecydować się w większości przypadków na inwestycje w antyglony, tabletki oraz chlor, dzięki czemu będzie można przeprowadzić proces oczyszczania wody od A do Z w sposób precyzyjny.


Witamina c do basenu – dlaczego jej nie stosować?

Przydomowy basen to marzenie, na które coraz więcej osób stać. Najważniejszym obowiązkiem ich właścicieli to oczywiście dbałość o odpowiednią czystość wody. Jak się okazuje, istnieją substancje chemiczne, które mogą dać jedynie krótkotrwały efekt, a jedną z nich jest witamina C.

Przyczyny mętnej i szaro-brązowej wody w basenie

 • Woda zawiera różne związki chemiczne i organiczne, które wpływają na jej kolor. Najczęściej jest to żelazo. Żelazo w połączeniu z tlenem zamienia barwę wody na zieloną, a później na zielono-brązową.
 • Drugą przyczyna brzydkiego koloru wody w basenie są rozwijające się glony.

Krótkotrwały efekt witaminy c wlewanej do wody

Początkowy efekt, uzyskany po użyciu witaminy C w wodzie basenowej jest spektakularny. Woda prawie natychmiast staje się klarowna. Wystarczy na czas zrobienia efektownego zdjęcia. Już po kilkudziesięciu minutach zacznie przybierać kolor gorszy niż przed użyciem kwasu askorbinowego. Stanie się wtedy szaro-zielono-bura.

Na glony witamina c nie ma żadnego wpływu. Pewne jest natomiast, że doczyszczenie basenu po witaminie C jest kłopotliwe, a wątpliwym skutkiem kąpieli w chwilowo klarownej wodzie nasyconej kwasem askorbinowym może być silna reakcja skórna.

Jedyną skuteczną metodą jest dokładne filtrowanie wody i używanie specjalnych środków chemicznych.


Chemia basenowa RANKING

Ranking Maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranej chemii basenowej (chlor, tabletki, antyglony itp.). Ranking jest aktualizowany na bieżąco każdego dnia.


Jak dbać o czystość basenu w ogrodzie?

Basen ogrodowy należy czyścić i konserwować regularnie, aby zapewnić swojej rodzinie bezpieczną zabawę w wodzie. Nie chodzi o to, aby ciągle wymieniać wodę na świeżą, ponieważ jest to mało ekonomiczne i nieekologiczne. Czyszczenie basenu ogrodowego polega na zastosowaniu kilku podstawowych zasad.

Podstawowe zasady konserwacji basenu ogrodowego

 • zastosowanie pomp filtrujących wodę,
 • chlorowanie wody – zastosowanie tabletek z chlorem,
 • zakup urządzenia do ozonowania wody,
 • zastosowanie mat do przykrycia basenu,
 • kontrola czystości basenu,
 • systematyczne usuwanie zabrudzeń.

Czyszczenie basenu

Posiadając basen ogrodowy powinniśmy zaopatrzyć się w podstawowe urządzenia do czyszczenia basenu. Regularne czyszczenie basenu to podstawa zachowania czystej i przejrzystej wody.

Warto zaopatrzyć się w specjalne kije teleskopowe z siatką, dzięki którym bez problemu wyłowimy większe zanieczyszczenia, które dostały się do basenu.

Jeżeli chcemy wyczyścić dno i ściany basenu, to musimy zaopatrzyć się w odkurzacz basenowy. Urządzenie to podłączone jest do pompy wody i zasysa bród osadzony na dnie i ścianach basenu.

11 thoughts on “Chemia basenowa. Jakie preparaty są skuteczne przy czyszczeniu basenu? Poradnik z rankingiem rozwiązań

 1. Mi potrzebny był chlor do basenu w tabletkach. Basen na tyle duży, że musiałem stety, lub niestety tę wodę chlorować, bo inaczej nie byłoby przyjemne. Nie ma sensu wymieniać wody co chwilę, a tym bardziej, jeżeli ktoś ma pokaźnych kształtów basen – jest to po prostu nieopłacalne.

 2. W każdym większym basenie woda sama się nie będzie czyścić, więc potrzebne są tabletki antyglon do basenu. Kupiłem do swojego basenu jak tylko go rozłożyłem, a i tak musiałem trochę dorzucić, bo wydawało się, że jest za mało.

 3. Kupując basen, trzeba przygotować się na to, że musimy kupić antyglon do basenu, bo woda długo sama nie wytrzyma. Jeżeli jest wysoka temperatura, to bez takiej chemii się nie obejdzie.

 4. Chlor basenowy potrzebny mi był tylko w wypadku dużego basenu. Nie jest to wymagane w mniejszych basenach dla dzieci, czy też brodzikach, gdzie po kilku dniach spokojnie możemy wymienić wodę i nie zajmie to dużo czasu.

 5. Trzeba się prędzej czy później wyposażyć w tabletki do basenu, bo inaczej po prostu woda będzie miała nieprzyjemny zapach, a ponadto rozwiną się jakieś bakterie, nie do końca bezpieczne dla naszego organizmu.

 6. Dzięki wielkie za to co wrzucacie, bo znalazłem właśnie odpowiedni antyglon do basenu. Super sprawa, że coś takiego robią, bo nie wyobrażam sobie, jakby trzeba było wymieniać wodę dosłownie co kilka dni, jeżeli ktoś ma duży basen byłoby to bardzo problematyczne.

 7. Mając duży basen, potrzebna będzie skuteczna chemia do basenu. Jeżeli zostawimy wodę samą sobie, to po krótkim czasie nie będzie ona się nadawała do użytki. Polecam inwestować, bo nie jest to drogie, a zdecydowanie wydłuża czas jaki woda może przebywać w basenie.

 8. Kupiłem w lato dobry antyglon do basenu i woda zdecydowanie trzymała się tak długo jak przewidywał to producent. Byłem pod wrażeniem, bo nie wiedziałem, że aż dobrze tak to działa. Fajny materiał 😉

 9. Prawda jest taka, że stosując tabletki do basenu przeciw glonom znacznie przedłużamy „życie” wody. Bez tego po kilku dniach woda zajdzie glonem i trzeba będzie wymieniać całą wodę. W przypadku jeżeli basen jest duży jest to po prostu niezbyt opłacalne.

 10. Każdy kto ma basen, wie jak istotne jest czyszczenie wody w basenie. Tym bardziej, jeżeli dzieci z niego korzystają, to powinniśmy dbać o to, by nie było tam miejsca na żadne bakterie i zanieczyszczenia. Nie ma co się bać takiej chemii, bo używana w dobrej ilości daje dobry efekt i nie szkodzi zdrowiu człowieka.

 11. Gdy miałam taki mały ogrodowy basen to też używałam chlor do basenu w tabletkach – dziecku bardzo podobał się delfin, który był na opakowaniu, a jeszcze bardziej jak tabletki wkładaliśmy do specjalnego dozownika, który rozprowadzał ten środek po basenie. Postanowiliśmy jednak, że wybudujemy basen na stałe. Do dużego basenu potrzeba czegoś większego, więc kupiliśmy antyglon w dużym opakowaniu 3 l. Wolałam niepieniący się. Woda była nieskazitelnie czysta, a my mogliśmy cieszyć się swoim basenem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Masz duży ogród lub działkę? Postaw domek letniskowy, idealny do wypoczynku

niedz. lip 25 , 2021
Zainteresowanie ogródkami działkowymi cały czas rośnie, a posiadanie własnego miejsca […]

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.