Bruzdownica. Jaka najlepiej sprawdzi się w ogrodzie? Rankingi na 20 września 2023

Aktualizowane dnia 9

Ze względu na swoją cenę bruzdownice przeznaczone są z reguły do profesjonalnego zastosowania, chętnie wykorzystywane przez przedsiębiorstwa budowlane i remontowe.


Czym jest bruzdownica?

bruzdownice do kabli i styropianuNarzędzie to przypomina skrzyżowanie piły ze szlifierką – posiada silnik, uchwyty do prowadzenia oraz tarczę diamentową i mechanizm (dwie tarcze). Bruzdownicę wykorzystuje się do nacinania wgłębień, które z kolei przeznaczone są do kładzenia kabli lub fug.

Bruzdownice najczęściej mają moc od 900 do 2000 W. Diamentowe tarcze zapewniają wysoką jakość pracy i wydłużają żywotność sprzętu. Rozstaw tarcz decyduje o szerokości i głębokości szczelin rzeźbionych w drewnie, betonie oraz innych materiałach. Najczęściej jednak rzeźbi się bruzdy w murach, zanim położy się w nich np. kable. Są to ciężkie prace budowlane, dlatego bruzdownice wykorzystywane są głównie przez firmy.

Ceny tych urządzeń zaczynają się od około 500 złotych, a kończą się nawet na 5000 złotych. Oczywiście cena w dużej mierze determinuje żywotność oraz przeznaczenie bruzdownic.


Jaką bruzdownicę wybrać?

Powyżej 2000 W oferowane są urządzenia do ciężkich prac i rzeźbienia bruzd w bardzo twardych materiałach. Droższe urządzenia wymagają sporej wprawy i umiejętności, dlatego niezbędne jest szkolenie przed ich użytkowaniem.

Prędkość obrotowa może wynosić nawet do 10 000 obrotów na minutę. Miękkie materiały nacina się błyskawicznie, nacinanie betonu trwa dłużej i wymaga większego nakładu siły.

Budowa i struktura bruzdownicy:

 • uchwyty umożliwiające stabilną pracę,
 • jednostka napędowa,
 • dwie tarcze diamentowe plus mechanizm napędzający.
 • elektryczna bruzdownica do betonu o mocy 2450W
  elektryczna bruzdownica do betonu o mocy 2450W
  Urządzenie przeznaczone jest do wykonywania bruzd do kotwiczenia przewodów lub też do wykonywania wgłębień na fugi. Moc oraz wielkość tarcz dobiera się w zależności od wykonywanej pracy i stopnia twardości danego materiału.


  Wybieramy bruzdownicę

  • Jeżeli chcemy narzędzie do prostych prac przydomowych, czyli wykonywania niewielkich wgłębień w materiałach o niezbyt dużej twardości, wystarczy nam bruzdownica o mocy do 1000 W. Nadają się do bruzd w miejscach trudno dostępnych. Alternatywnie można ją zastąpić bruzdownicą na frezy, czyli frezarką.
  • Jeżeli poszukujemy już nieco mocniejszego narzędzia do wykonywania głębszych bruzd w twardszym materiale takim jak beton, wówczas powinniśmy zaopatrzyć się w bruzdownicę o mocy powyżej 1000-1500W.
  • Na potrzeby bardziej zaawansowanych prac potrzebne nam będą bruzdownice o mocy ponad 2000W, które bez trudu powinny poradzić sobie z praktycznie dowolnym materiałem. W porównaniu ze słabszymi modelami są one dużo cięższe.

  Prędkość obrotową danego urządzenia powinniśmy skorelować z jego mocą. Większe prędkości przy dużych mocach nadają się do szybkiego bruzdowania materiałów miękkich, z kolei mniejsza prędkość obrotowa pozwala na pracę z twardszym materiałem, co jednak znacznie ją wydłuża.

  Dobra bruzdownica powinna być wyposażona w:

  • adapter do odkurzacza,
  • funkcję minimalizowania drgań podczas pracy,
  • ogranicznik prądu rozruchowego,
  • osłony tarcz,
  • wyłącznik awaryjny.

  Te dwie ostatnie rzeczy pozwalają na bezpieczną pracę z urządzeniem. Wyłącznik awaryjny odłącza prąd, gdy tarcze są zepsute lub uszkodzone, co zwiększa bezpieczeństwo stosowania tego urządzenia.

  W codziennej eksploatacji przydaje się również minimalizowanie drgań, które sprawia, że urządzenie nie drga w rękach operatora i tym samym nacięte nawierzchnie są równe.


  Jaka bruzdownica do betonu?

  Bruzdownica do betonu – to urządzenie, składające się z silnika, uchwytów do zamocowania dwóch tarcz diamentowych. Dzięki nim można wykonywać otwory w bardzo twardych betonowych powierzchniach.

  Najważniejsze parametry przy wyborze bruzdownicy do betonu

  • Moc urządzenia (o małej mocy do 900W, o średniej mocy do 1500W, bardzo dużej mocy powyżej 2000W). Urządzenia o małej mocy służą do wykonywania cięć na małej głębokości: w styropianie, glazurze. Bruzdownica o średniej mocy pozwala na wykonywanie cięć na dużo większych głębokościach, natomiast o dużej mocy (stosowane głównie przez profesjonalistów) przeznaczone są do głębokich cięć w materiale bardzo twardym i o mniejszym stopniu twardości.
  • Prędkość obrotowa. Najczęściej wynosi ona od kilku tys. do 10 tys. obrotów na minutę. Należy wziąć pod uwagę to, że bruzdownica przy wycinaniu szczelin w materiałach bardzo twardych nie wymaga długiego czasu pracy, stąd prędkość obrotowa jest istotna, im większa, tym szybciej i sprawniej cięcie zostanie wykonane na odpowiedniej głębokości.
  • Odkurzacz – dodatkowy element do bruzdownicy. Warto zadbać o to, by nasza bruzdownica miała wejście (adapter) do podłączenia odkurzacza. Przy cięciach w betonie i na dużej głębokości, czystość pracy bruzdownicy i nasz komfort podczas wykonywanych czynności z urządzeniem będą większe. Skutecznie zmniejszy to ilość pyłu, który utrudnia pracę i negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

  Wybierając bruzdownicę do betonu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim te trzy powyższe parametry.


  Bruzdownice RANKING

  Ranking Wrzesień 2023

  Zestawienie najchętniej wybieranych bruzdownic do kabli i styropianu. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


  Ogrodowe zapytania:

  • bruzdownica do kabli
  Twoja ocena ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
  Loading...

  Ilość opinii: 9 na temat “Bruzdownica. Jaka najlepiej sprawdzi się w ogrodzie?

  Rankingi i poradniki ogrodowe na CodoOgrodu.net 2023 - komentarze
  1. Pracowałem ze sprzętem firmy Milwaukee i muszę powiedzieć, że to naprawdę dobra marka. Ich bruzdownica dobrze się prowadzi, jest niezwykle trwała, a przy tym stosunkowo lekka. Wiem też, że Bosch robi dobry sprzęt, jednak jest nieco drogi. Wydaje mi się, że do takich ogrodowych zastosowań wystarczy sprzęt z niższej półki, jaki znajdziemy w marketach typu Castorama. No chyba, że chcemy codziennie nacinać beton to wtedy może być problem ale nie sądzę, by ktoś się tym hobbystycznie zajmował 😉

  2. Faktycznie tanie sprzęty to to nie są i sprawdzają się przy większych remontach. Myślę, że duże firmy remontowe powinny inwestować w taki sprzęt. ułatwia on pracę, przyspiesza, czyni ją bardziej profesjonalną dla potencjalnego klienta.

  3. No w domu to raczej za dużo nie porobisz takim sprzętem, bo jeżeli bruzdownicę wykorzystuje się do nacinania wgłębień, które z kolei przeznaczone są do kładzenia kabli lub fug to rzadko wykonujemy takie czynności w domu. ale dla firm to jak najbardziej, nikt chyba by nie chciał bawić się jakimś dłutkiem i wycinać wgłębienia, poza tym kable kładzie się raz.

  4. Dobra bruzdownica do betonu sprawdza się raczej przy większych remontach, aczkolwiek jest to sprzęt znacznie ułatwiający pracę. W firmie gdzie pracuję mamy takie urządzenia i jest to bardzo ciekawe narzędzie. Dobry materiał!

  5. Ręczna bruzdownica wystarcza w zupełności, jeżeli nie wymaga się od sprzętu dużo. Sprzęt bardzo ułatwia pracę i ją przyspiesza. W przyszłości może zainwestuję w coś bardziej profesjonalnego, ale ręczna w zupełności wystarcza na obecną chwilę.

  6. Ręczna czy nie, na budowie to podstawa. Osobiście u mnie używana jest bruzdownica bosch do betonu. Sprzęt tego producenta to jeden z najlepszych jakie można wybrać. Wybierając go jesteśmy pewni, że pieniądze nie są wyrzucone w błoto, a same narzędzia będą się spisywały świetnie.

  7. Ręczna bruzdownica jest zdecydowanie wygodniejsza i praktyczniejsza, przynajmniej według mnie. Przy wyborze należy kierować się głównie na to jak wykonane jest urządzenie i zastosowane materiały. Ważne, żeby osłona tarczy była na tyle wytrzymała, że przy jej ewentualnym uszkodzeniu nic nie stało się operatorowi i osobom znajdującym się w pobliżu.

  8. Potrzebna mi jest bruzdownica do betonu do kabli, poleci ktoś coś w tym temacie? Sprzęt już posiadam, ale poprzednim razem kupiłem coś taniego, co po krótkim czasie po prostu wyzionęło ducha i przestało działać. Celuję teraz w makite, bo widzę, że ma dosyć dobre opinie.

  9. U mnie znalazła się bruzdownica ręczna makita i zdecydowanie mogę polecić każdemu, kto się waha. Sprzęt tej marki nie zawodzi, a przede wszystkim jest całkiem niezły cenowo w porównaniu do konkurencji, która jest po prostu słaba. Nic tylko brać!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Następny poradnik z rankingiem

  Wyrzynarka. Jaka najlepsza do prac ogrodowych i przydomowych?

  sob. cze 25 , 2022
  To przydatne narzędzie pozwala przycinać elementy oraz wycinać dekoracje, szczególnie […]
  Wyrzynarka elektryczna marki Metabo, model STEB 70 Quick.

  CodoOgrodu.net 2023

  Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.