Grill węglowy – jaki będzie najlepszy? Rankingi na 22 września 2023

Aktualizowane dnia 2

Wakacyjny sezon grillowy zbliża się wielkimi krokami! Najwyższa pora dopiąć wszystko na ostatni guzik i właściwie przygotować się na letnie grillowanie. Poza serwowaniem wybornego jedzenia, musimy zadbać również o profesjonalne wyposażenie swojego grilla.

Zastanawiamy się często jaki sprzęt najlepiej wybrać? Choć rynek oferuje wiele nowoczesnych rozwiązań, stawiamy z reguły na klasyczne rozwiązania takie jak grill węglowy? W końcu nic nie zastąpi niepowtarzalnego aromatu potraw prosto znad żarzącego się węgla!

Poniżej opublikowaliśmy kilka przydatnych porad czym kierować się i jak wybrać najlepszy grill węglowy.

tradycyjny grill węglowy na kółkach
tradycyjny grill węglowy na kółkach

Zacznijmy od weryfikacji swoich potrzeb

Zanim rozpoczniemy poszukiwania solidnego sprzętu, zadajmy sobie kilka kluczowych pytań, które pozwolą nam sprecyzować oczekiwania co do urządzenia. Dzięki temu zawęzimy nieco kryteria i dowiemy się jakiego rodzaju grill tak naprawdę nas interesuje. Zacznijmy od poniższych zagadnień:

    1. Czy jesteśmy posiadaczami dużej czy małej przestrzeni do grillowania?
    2. Czy planujemy grillowanie na większą ilość osób?
    3. Czy grillujemy regularnie np. co tydzień? Czy jest to raczej rzadkość w naszym domu?
    4. Czy preferujemy prosty, klasyczny sprzęt? Czy wymagamy od urządzenia dodatkowych funkcji i ekstra akcesoriów?
    5. Czy ważny jest dla nas wygląd i ogólna prezencja grilla?
    6. Jaki budżet zaplanowaliśmy na kupno grilla oraz potrzebne narzędzia?

Wybór grilla ma znaczenie

W wyborze najlepszego sprzętu do grillowania, przede wszystkim należy kierować się jego jakością wykonania. Sekret doskonale przyrządzonych potraw nie tkwi tylko w mistrzowskich umiejętnościach kucharza, ale również w pracy na porządnym urządzeniu. Jakiego grilla kupić, by sprzyjał naszym kulinarnym eksperymentom?
Na początku musimy zdecydować się na konkretny rodzaj grilla węglowego. Spośród wielu opcji rynek oferuje nam grille:

  • składane – jest to sprawdzony wariant dla wielbicieli turystycznego grillowania;
  • jednorazowe – kolejna wygodna możliwość dla wielbicieli pichcenia w miejscach publicznych;
  • żeliwne – ciężki, trudny do przeniesienia, bardzo wytrzymały ze względu na zawartość żeliwa i jest bardziej odporny na wysokie temperatury;
  • stacjonarne – to konstrukcja dla prawdziwych maniaków grillowania, nieprzenośna i masywna, sprawdza się podczas dużego grillowania.

Po czym poznać dobry grill węglowy?

Chcąc dokonać najlepszego wyboru, pora zyskać trochę wiedzy o grillach węglowych. O czym warto pamiętać, by grill był bezpieczny, wysokiej jakości, wytrzymały i w miarę możliwości nieszkodliwy dla zdrowia?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na technologie wykonania grilla. Przenośny, duży grill węglowy powinien być stabilny, a jego uchwyty nie powinny się nagrzewać. Najlepiej jeśli są pokryte warstwą izolacyjną. Niektóre nowoczesne wersje tego urządzenia, wyposażone są w termometr, który ma na celu regulację temperatury w jego rączkach.

Często do nóżek grilla przymocowane są dwa kółka, które zaś znacznie ułatwiają jego transport z miejsca na miejsce. Te wszystkie cechy sprawiają, że grill jest bezpieczny i praktyczny w użytkowaniu.

Wybrany przez nas sprzęt powinien być wykonany z wysokiej jakości tworzywa. Należy zweryfikować materiał i jego odporność na korozję. Najlepiej kupić grill węglowy z rusztem żeliwnym, ze stali nierdzewnej lub emalii. Jakość materiałów przyczynia się do tego jak bardzo szkodliwe jest ich oddziaływanie na nasze zdrowie.

duży grill węglowy zamykany, z pokrywką
duży grill węglowy zamykany, z pokrywką

Należałoby również zainteresować się możliwościami jakie daje nam wyposażenie urządzenia pod kątem kulinarnym. Grill węglowy zamykany pokrywą z otworami wentylacyjnymi pozwala na regulację dopływu powietrza i kontrolę temperatury wewnątrz grilla. Ma to ogromne znaczenie dla przygotowywanych potraw. Dzięki pokrywie unikniemy ryzyka pojawienia się zbyt dużego ognia, co może skutkować spaleniem wyczekiwanego jedzenia. W ten sposób zapobiegamy również np. przesuszaniu się mięsa i możemy grillować nawet w czasie deszczu. Dla dodatkowej wygody w nowoczesnych grillach umieszczany jest popielnik. Zrzucamy na niego nadmiar wytworzonego popiołu.


Jednorazowy grill węglowy – zalety i wady

To alternatywa dla zakupu dużego i droższego tradycyjnego grilla węglowego. Często wybierane grille jednorazowe to przede wszystkim oszczędność pieniędzy, szczególnie odczuwalna przy sporadycznym grillowaniu.

Jak każdy produkt, tak i grill jednorazowy węglowy posiada swoje wady i zalety. Na początku skupmy się na jego zaletach:

  • niska cena,
  • rozpalanie grilla jest niezwykle proste,
  • nie musimy go czyścić, po wykorzystaniu wystarczy go wyrzucić do kosza.

Warto wspomnieć także o wadach wersji jednorazowej:

  • grill tego typu zgodnie z nazwą jest jednorazowego użytku, więc przy każdej chęci upieczenia kiełbaski musimy kupić nowy model,
  • po rozpaleniu węgla mamy bardzo ograniczone możliwości jego przestawienia, ponieważ wszystkie jego części są bardzo gorące,
  • pomiędzy węglem i rusztem jest mały dystans, co oznacza, że grillowane mięso czy też kiełbaski będzie trzeba dość często przewracać, aby się nie przypaliły.

Biorąc jednak pod uwagę wszystkie za i przeciw warto jednak kupić taki grill jednorazowy. Nie jest to duży wydatek, ale daje sporą frajdę szczególnie podczas wypoczynku w plenerze, gdzie szybko i prosto możemy przyrządzić smakowite danie z grilla.


Sezon grillowy: czas START!

Wybór odpowiedniego, dopasowanego do naszych potrzeb i możliwości grilla, to nie bułka z masłem. Zanim pozbędziemy się zawartości swojego portfela, by zdobyć wymarzony sprzęt, przeprowadźmy odpowiedni research. W poszukiwaniach powinny pomóc powyższe kryteria. Zacznijmy od listy przydatnych pytań, wybierzmy rodzaj, model i zwróćmy uwagę na takie właściwości jak tworzywo, wyposażenie, dodatkowe funkcje, bezpieczeństwo i wpływ na zdrowie. Nie zapomnijmy również o kulinarnych aspektach grilla.

Sezon grillowy oficjalnie uznajemy za otwarty! Powodzenia w poszukiwaniach!


Grille węglowe RANKING

Ranking Wrzesień 2023

Zestawienie najchętniej wybieranych produktów w kategorii Grille węglowe. Ranking jest aktualizowany na bieżąco każdego dnia.


Jak wyczyścić grill węglowy?

Grill węglowy to wizytówka niemal każdego polskiego ogródka. Na przestrzeni lat pokochaliśmy spędzanie w ten sposób czasu z rodziną i przyjaciółmi. Niestety, wielu miłośników tej formy rozrywki nie zdaje sobie sprawy, że aby za pomocą grilla przez długie lata przygotowywać smaczne posiłki, musi on być czyszczony po każdym użytkowaniu. To nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim naszego zdrowia.

Dlaczego należy czyścić grill regularnie?

Czyszczenie grilla węglowego przede wszystkim uchroni nas od szkodliwych substancji, będących efektem ubocznym pieczenia na ruszcie. Pozostawione zwęglone resztki jedzenia oraz przypalonego tłuszczu nie wpłyną na nasz organizm dobrze przy następnym użytkowaniu grilla. Dotyczy to zwłaszcza tych spośród nas, którzy nie korzystają z tacek do grillowania, a zamiast tego kładą mięso bezpośrednio na ruszcie.

Warto zaznaczyć, że stare, pozostawione zwęglone resztki wytwarzają dym o składzie, który psuje smak świeżo przygotowywanego pożywienia. Oprócz tego, zadbany grill to chluba każdego ogródka. Naszym gościom bez wątpienia przyjemniej będzie spożywało się posiłki przygotowane na dobrze wyczyszczonym i estetycznym grillu.

W jaki sposób czyścić grill węglowy?

Chcąc dobrze przygotować się do porządnego wyczyszczenia grilla węglowego należy uprzednio przygotować:

  • szczotkę do czyszczenia rusztu (najlepiej ze stali nierdzewnej) – tego typu szczotki są wystarczająco ostre, aby skutecznie pozbywać się brudu z rusztu, a jednocześnie nie zdzierają specjalnej powłoki, którą jest pokryty;
  • płyn do czyszczenia grilla lub wodę z mydłem z niewielkim dodatkiem octu – na rynku są dostępne zarówno płyny do poszczególnych elementów, jak i takie, przy pomocy których wyczyścimy cały grill. W przypadku braku płynu można go skutecznie zastąpić wodą z mydłem i niewielkim dodatkiem octu;
  • sztywna, gruba gąbka do czyszczenia komory grilla.

Etapy czyszczenia grilla węglowego

  1. Na wstępie powinniśmy wypalić ostatki popiołu z powierzchni grilla oraz resztki jedzenia z rusztu.
  2. Następnie czyścimy ruszt przy pomocy specjalnej szczotki z ostrym włosiem. Najlepiej, aby przy czyszczeniu ruszt był nadal ciepły, ale nie gorący. Z kolei gdy chcemy rozpocząć czyszczenie wnętrza grilla, należy bezwzględnie poczekać do wystygnięcia. Zbyt duża temperatura może bowiem doprowadzić do uszkodzenia powłoki ochronnej.
  3. Gdy grill już wystygnie, przystępujemy do czyszczenia przy pomocy sztywnej gąbki oraz specjalnego płynu (lub wody z mydłem i niewielkim dodatkiem octu).

W pierwszej fazie czyszczenia, zanim przystąpimy do szorowania komory, możemy sobie pomóc wężem ogrodowym, którego ciśnienie ułatwi usuwanie brudu z wnętrza grilla.

Twoja ocena ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Ilość opinii: 2 na temat “Grill węglowy – jaki będzie najlepszy?

Rankingi i poradniki ogrodowe na CodoOgrodu.net 2023 - komentarze
  1. Jak grill ogrodowy, to tylko na węgiel. Nic nie zastąpi tego smaku kiełbaski 🙂 Mi się spodobał taki mobilny na kółkach, w kształcie prostokąta, szkielet stalowy z misą paleniska wykonaną z emalii, chyba to był model Lund 99586.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Lampy ogrodowe. Jaki typ oświetlenia sprawdzi się na zewnątrz?

śr. maj 18 , 2022
Ogród to miejsce wypoczynku i relaksu, miejsce spotkań rodzinnych często […]
Nowoczesne lampy ogrodowe nie tylko pięknie oświetlają nasz ogród, ale stanowią także ważny element bezpieczeństwa. Stosuje się je głównie w miejscach wymagających dodatkowego oświetlenia - podjazdach, bramie wjazdowej, wejściu głównych, alejkach czy też ścieżkach. Można także stosować lampki na najpiękniejsze krzewy oraz kwiaty w ogrodzie.

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.