Grill węglowy – jaki będzie najlepszy?

Wakacyjny sezon grillowy zbliża się wielkimi krokami! Najwyższa pora dopiąć wszystko na ostatni guzik i właściwie przygotować się na letnie grillowanie. Poza serwowaniem wybornego jedzenia, musimy zadbać również o profesjonalne wyposażenie swojego grilla.

Zastanawiasz się jaki sprzęt najlepiej wybrać? Choć rynek oferuje wiele nowoczesnych rozwiązań, Ty stawiasz na klasyczne rozwiązania takie jak grill węglowy? W końcu nic nie zastąpi niepowtarzalnego aromatu potraw prosto znad żarzącego się węgla!

Poniżej przeczytasz kilka przydatnych porad czym kierować się i jak wybrać najlepszego grilla węglowego.

tradycyjny grill węglowy na kółkach
tradycyjny grill węglowy na kółkach

Zacznij od weryfikacji swoich potrzeb

Zanim rozpoczniesz poszukiwania solidnego sprzętu, zadaj sobie kilka kluczowych pytań, które pozwolą Ci sprecyzować Twoje oczekiwania co do urządzenia. Dzięki temu zawęzisz nieco kryteria i dowiesz się jakiego rodzaju grill tak naprawdę Cię interesuje. Zacznij od poniższych zagadnień:

  1. Czy jesteś posiadaczem dużej czy małej przestrzeni do grillowania?
  2. Czy planujesz grillowanie na większą ilość osób?
  3. Czy grillujesz regularnie np. co tydzień? Czy jest to raczej rzadkość w Twoim domu?
  4. Czy preferujesz prosty, klasyczny sprzęt? Czy wymagasz od urządzenia dodatkowych funkcji i ekstra akcesoriów?
  5. Czy ważny jest dla Ciebie wygląd i ogólna prezencja grilla?
  6. Jaki budżet zaplanowałeś na kupno grilla oraz potrzebne narzędzia?

Wybór grilla ma znaczenie

W wyborze najlepszego sprzętu do grillowania, przede wszystkim należy kierować się jego jakością wykonania. Sekret doskonale przyrządzonych potraw nie tkwi tylko w mistrzowskich umiejętnościach kucharza, ale również w pracy na porządnym urządzeniu. Jakiego grilla kupić, by sprzyjał naszym kulinarnym eksperymentom?
Na początku musimy zdecydować się na konkretny rodzaj grilla węglowego. Spośród wielu opcji rynek oferuje nam grille:

 • składane – jest to sprawdzony wariant dla wielbicieli turystycznego grillowania;
 • jednorazowe – kolejna wygodna możliwość dla wielbicieli pichcenia w miejscach publicznych;
 • żeliwne – ciężki, trudny do przeniesienia, bardzo wytrzymały ze względu na zawartość żeliwa i jest bardziej odporny na wysokie temperatury;
 • stacjonarne – to konstrukcja dla prawdziwych maniaków grillowania, nieprzenośna i masywna, sprawdza się podczas dużego grillowania.

Po czym poznać dobry grill węglowy?

Skoro udało Ci się dokonać najlepszego wyboru, pora zyskać trochę wiedzy o grillach węglowych. O czym warto pamiętać, by grill był bezpieczny, wysokiej jakości, wytrzymały i w miarę możliwości nieszkodliwy dla zdrowia?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na technologie wykonania grilla. Przenośny, duży grill węglowy powinien być stabilny, a jego uchwyty nie powinny się nagrzewać. Najlepiej jeśli są pokryte warstwą izolacyjną. Niektóre nowoczesne wersje tego urządzenia, wyposażone są w termometr, który ma na celu regulację temperatury w jego rączkach.

Często do nóżek grilla przymocowane są dwa kółka, które zaś znacznie ułatwiają jego transport z miejsca na miejsce. Te wszystkie cechy sprawiają, że grill jest bezpieczny i praktyczny w użytkowaniu.

Wybrany przez nas sprzęt powinien być wykonany z wysokiej jakości tworzywa. Należy zweryfikować materiał i jego odporność na korozję. Najlepiej kupić grill węglowy z rusztem żeliwnym, ze stali nierdzewnej lub emalii. Jakość materiałów przyczynia się do tego jak bardzo szkodliwe jest ich oddziaływanie na nasze zdrowie.

duży grill węglowy zamykany, z pokrywką
duży grill węglowy zamykany, z pokrywką

Należałoby również zainteresować się możliwościami jakie daje nam wyposażenie urządzenia pod kątem kulinarnym. Grill węglowy zamykany pokrywą z otworami wentylacyjnymi pozwala na regulację dopływu powietrza i kontrolę temperatury wewnątrz grilla. Ma to ogromne znaczenie dla przygotowywanych potraw. Dzięki pokrywie unikniemy ryzyka pojawienia się zbyt dużego ognia, co może skutkować spaleniem wyczekiwanego jedzenia. W ten sposób zapobiegamy również np. przesuszaniu się mięsa i możemy grillować nawet w czasie deszczu. Dla dodatkowej wygody w nowoczesnych grillach umieszczany jest popielnik. Zrzucamy na niego nadmiar wytworzonego popiołu.


Sezon grillowy: czas START!

Wybór odpowiedniego, dopasowanego do Twoich potrzeb i możliwości grilla, to nie bułka z masłem. Zanim pozbędziesz się zawartości swojego portfela, by zdobyć wymarzony sprzęt, przeprowadź odpowiedni research. Poszukiwania mogą ułatwić nasze rady. Zacznij od listy przydatnych pytań, wybierz rodzaj, model i zwróć uwagę na takie właściwości jak tworzywo, wyposażenie, dodatkowe funkcje, bezpieczeństwo i wpływ na zdrowie. Nie zapomnij również o kulinarnych aspektach grilla. Ten artykuł z pewnością ułatwi to zadanie.

Sezon grillowy oficjalnie uznajemy za otwarty! Powodzenia w poszukiwaniach!

1 opinia o “Grill węglowy – jaki będzie najlepszy?

Rankingi i poradniki ogrodowe na CodoOgrodu.net 2019 - komentarze

Twoja opinia

Oceń publikację lub ranking*