Pielęgnacja roślin wymaga zastosowania odpowiednich środków ochronnych, które mają za zadanie m.in. zahamować rozprzestrzenianie się chwastów, chronić przed szkodnikami czy też zabezpieczać przed zgubnym wpływem przymrozków.
Na potrzeby ogrodowych prac pielęgnacyjnych często wykorzystuje się specjalnych płacht materiałowych w postaci chociażby flizeliny ogrodowej, znanej najczęściej pod nazwą agrowłókniny. Jej zastosowanie pozwala zachować także odpowiednią wilgotność podłoża.

Czym jest agrowłóknina?
Włóknina ogrodnicza to syntetyczny materiał, wykonany z włókien polipropylenowych, wykorzystywany głównie w ogrodnictwie m.in. aby ograniczyć rozwój chwastów czy zmniejszyć wysychanie gleb. Agrowłóknina ogrodnicza jest materiałem bardzo wytrzymałym, doskonale przepuszcza wodę oraz zapewnia dobrą cyrkulację powietrza.
Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów włóknin ogrodniczych dlatego warto dobrze zastanowić się jaki jej rodzaj będzie odpowiedni dla danej gleby oraz celu w jakim ma zostać wykorzystana.
Rodzaje agrowłókniny ze względu na zastosowanie
Ze względu na zastosowanie, wyróżnia się trzy podstawowe typy agrowłókniny: ściółkującą, zimową oraz wiosenną. Każda z nich różni się przeznaczeniem, gramaturą oraz czasem kiedy powinna zostać zastosowana.
- Agrowłóknina do ściółkowania – posiada wysoką gramaturę (czyli wagę tkaniny na 1 m2) która waha się w przedziale od 50 g/m2 do 100 g/m2. Wysoka gramatura ma na celu wyeliminowanie rozwoju chwastów, które nie będą w stanie przebić się przez materiał. Agrowłóknina do ściółkowania charakteryzuje się ciemną barwą – od ziemnozielonej do czarnej. Jest idealna do zastosowania w przydomowym ogródku do uprawy warzyw ciepłolubnych, takich jak ogórki, papryka, pomidor czy truskawki. Ciemna barwa doskonale pochłania promienie słoneczne i powoduje podniesienie temperatury podłoża, dzięki czemu rośliny szybciej rosną.
- Agrowłóknina zimowa – jest stosowana w celu zabezpieczenia roślin przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jak sama nazwa wskazuje ma chronić przed niskimi temperaturami, mrozem, wiatrem czy śniegiem. Ten rodzaj włókniny odznacza się gramaturą w granicach od 30 do 50 g/m2 oraz jasnym, najczęściej białym kolorem. Jasny kolor ma znaczenie o tyle, że odbija promienie słoneczne dzięki czemu zmniejsza ryzyko przegrzania się roślin. Chroni rośliny przed dużą amplitudą temperatur wynikającą z wysokich temperatur w dzień oraz niskich w nocy. Agrowłókninę zimową stosuje się głównie do okrywania roślin posiadających niską odporność na mrozy, do ochrony roślin zimujących oraz tych które są narażone na silny, mroźny wiatr. Jest idealnym rozwiązaniem do zabezpieczenia iglaków w ogrodzie, winorośli czy róż ale także do okrywania przed mrozem licznych warzyw: pietruszki, sałaty czy szpinaku.
- Do ochrony roślin bezpośrednio po zasianiu stosuje się agrowłókninę wiosenną. Włóknina wiosenna posiada niską gramaturę (między 15 a 30 g/m2 ) oraz jasny, biały kolor. Jest idealnym rozwiązaniem na bezpieczny rozwój siewek, dodatkowo przyspiesza plonowanie, chroni siewki przed przymrozkami. Posiada dobrą przepuszczalność. Stosuje się ją do takich upraw jak ziemniaki, kapusta, marchew czy rzodkiewek.
Agrotkaniny Ranking TOP 10
Ranking Wrzesień 2023
Zestawienie najchętniej wybieranych agrotkanin na podstawie serwisu Nokaut.pl. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.




Jak stosować agrowłókninę?
Włókninę ogrodniczą stosuje się po wysiewie, posadzeniu roślin a także wtedy gdy rośliny już wyrosły. W pierwszym przypadku pierwszą czynnością jest odpowiednie oczyszczenie oraz wyrównanie podłoża. Agrowłóknina sprzedawana jest w rolkach, co pozwala na szybkie i proste jej rozłożenie. Rośliny powinny mieć odpowiednią przestrzeń, dlatego agrowłókninę rozkłada się luźno. Mocowanie wykonuje się za pomocą specjalnych szpilek lub kołków wbijanych w ziemię.
Całość obsypuje się ziemią celem ochrony przed podmuchami wiatru. Agrowłókninę można nakładać także na rośliny które już wyrosły. W tym przypadku robi się nacięcia w miejscach gdzie będą rośliny i nakłada ją w taki sposób, aby ich nie zniekształcić i nie zniszczyć. Po nałożeniu, włókninę należy przytwierdzić także w miejscach nacięć.
Dlaczego agrowłóknina to dobry wybór do każdego ogrodu?
Agrowłóknina w odróżnieniu do folii odznacza się lepszą wytrzymałością, ochroną roślin oraz znacznym przyspieszeniem ich ściółkowania.
Do najważniejszych zalet stosowania agrowłókniny w ogrodzie należą:
- ochrona roślin przed niskimi temperaturami i przymrozkami,
- ochrona roślin przed owadami,
- ochrona przed uszkodzeniami przez gryzonie i ptaki,
- przyspieszenie wzrostu roślin,
- skuteczniejsze przepuszczanie wody i powietrza w odróżnieniu od folii,
- agrowłóknina pozwala nawadniać rośliny, dzięki przepuszczaniu wody deszczowej,
- zapobiega parowaniu gleby.
Stosowanie agrowłókniny może przyspieszyć zbiór warzyw (sałaty i ogórków o około 7 dni, warzyw kapustnych średnio o 10 dni). Włóknina ogrodnicza sprawia, że rośliny nie brudzą się ziemną a plony są znacznie czystsze.
Agrowłókniny Ranking TOP 10
Ranking Wrzesień 2023
Zestawienie najchętniej wybieranych agrowłóknin na podstawie serwisu Nokaut.pl. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie, czyli kiedy stosować agrowłókninę?
Dobór odpowiedniej agrowłókniny powinien być stricte uzależniony od jej przeznaczenia oraz panującej aury. Także i kolorystyka włókniny ma wpływ na jej zastosowanie, nie inaczej jest również z grubością. Także i tutaj możemy wybierać pomiędzy różnymi wariantami kolorystycznymi (barwa biała lub czarna), a także gramaturą i tym samym grubością, co w dużym stopniu wpływa na jej zdolność zatrzymywania wilgoci, przepuszczania promieni słonecznych oraz powietrza.
Jeżeli poszukujemy rozwiązania o szerszym zastosowaniu, wówczas powinniśmy zainteresować się agrotkaniną – materiał ten ma większą wytrzymałość na czynniki mechaniczne, wydajniej przepuszcza składniki mineralne oraz wodę w lepszym stopniu zapewniając równowagę w gospodarce wodnej. Odpowiednia izolacja przyspiesza także wegetację roślin dzięki zachowaniu optymalnych warunków temperaturowych. Grubość samej agrotkaniny może być zróżnicowana i wahać się od 50 g/m2 do 100 g/m2. Świetnie sprawdzi się przy uprawie truskawek, sałaty, a także pomidorów czy też ogórków, można ją wykorzystać również do przygotowania podłoża przy nasypach lub skalniakach (podobnie jak geowłókninę). Agrotkanina występuje także w kilku wariantach kolorystycznych – najczęściej oferowane to barwa czarna, brązowa czy zielona.