Aeracja, wertykulacja, piaskowanie – tajemnice pięknego trawnika

2

ziemovit - sposoby na wytrzymały trawnikPielęgnacja trawnika po zimie to jeden z pierwszych zabiegów, jakie należy zrobić na początku wiosny w ogrodzie – zwlekanie z nim może skutkować wypadaniem trawy, jej żółknięciem lub nawet obumarciem. Jeśli zdrowy i piękny trawnik to twoje marzenie, sprawdź nasz artykuł.

Wczesną wiosną Twój trawnik może nadal odczuwać osłabienie po zimie. Długotrwałe zaleganie śniegu, a następnie roztopy sprawiają, że z trawy są wypłukiwane substancje odżywcze, zapewniające jej dotychczas zdrowy wygląd oraz odporność – a na taką sytuację czekają grzyby, chwasty i krety…

Istnieją na szczęście 3 zabiegi, dzięki którym pielęgnacja trawnika i przywrócenie mu dawnego stanu są możliwe. Na czym one polegają i jak je przeprowadzać? Co możesz zrobić oprócz nich, aby uzdrowić przydomowy trawnik? ZIEMOVIT ma dla Ciebie kilka porad – dzięki nim trawa w Twoim ogrodzie zazieleni się na wiosnę.


Aeracja trawnika – na czym polega i jak ją przeprowadzać?

Jednym z głównym winowajców złego stanu Twojego trawnika po zimie jest zbita gleba, która nie dopuszcza do systemu korzeniowego rośliny dostatecznej ilości:

  • powietrza,
  • substancji odżywczych z nawozu,
  • wody.

W skrajnych przypadkach woda oraz nawóz mogą zatrzymywać się na samej powierzchni trawnika, co w efekcie prowadzi do jego gnicia. Aeracja (znana też jako napowietrzanie) ma na celu rozbicie warstwy wierzchniej gleby poprzez jej „podziurawienie”, dzięki czemu zaczyna ona znów pełnić swoje funkcje. Aerację przeprowadza się na przynajmniej 3 sposoby w zależności od typu gleby w ogrodzie:

  • Podłoże luźne – dziury o głębokości ok. 3 cm robi się za pomocą wideł lub specjalnych butów z kolcami (tzw. aeratory kolcowe). Na jeden m2 powinno przypadać ok. 120 otworów;
  • Podłoże ciężkie – dziury o głębokości ok. 8 cm robi się za pomocą aeratora mechanicznego lub wideł. Na jeden m2 powinno przypadać ok. 180 otworów.

Kiedy już napowietrzanie zostanie zakończone, warto pomyśleć o odżywieniu trawy – nawóz granulowany do trawnika ZIEMOVIT zwiększy jego gęstość i nada mu intensywne, zielone wybarwienie. Warto pamiętać o tym, że dobrze przeprowadzona aeracja może uchronić Twój ogród przed pędrakami, czyli larwami chrabąszcza majowego, które ukrywają się m.in. w wierzchniej warstwie gleby na trawniku.


Czym jest wertykulacja trawnika?

Na dawno niegrabionym i niekoszonym trawniku powstaje warstwa martwych źdźbeł, gałązek oraz gnijących liści, którą nazywa się filcem. Jego niekorzystny wpływ na wzrost trawy wynika z kilku czynników:

  • Stwarza dobre warunki do rośnięcia mchu, który zabiera trawie światło słoneczne oraz składniki odżywcze;
  • Sprzyja rozwojowi grzybów i pędraków – grzyby i pędraki lubią wilgoć oraz cień, a to wszystko gwarantuje im warstwa filcu;
  • Utrudnia wchłanianie się wody, podobnie jak zbita gleba.

Wertykulacja (lub skaryfikacja) ma na celu usunięcie warstwy przeszkadzającej trawie we wzroście. Polega ona na pionowym, głębokim (do 7 cm) ścięciu darni trawnika na całej jego powierzchni za pomocą specjalnego urządzenia, wertykulatora (można go wypożyczyć lub kupić w sklepie ze sprzętem ogrodniczym).

Po zabiegu możesz zauważyć, że w niektórych miejscach na trawniku widoczne są puste miejsca – aby nie psuły one estetyki ogrodu, lekko je spulchnij i skorzystaj z mieszanki Regenerator Trawnika ZIEMOVIT, dzięki której w krótkim czasie trawa powróci do dawnej świetności.


Piaskowanie trawnika – po co je robić?

Po aeracji i wertykulacji ostatnim zabiegiem pielęgnacyjnym dla trawnika jest piaskowanie. Polega ono na równomiernym rozrzuceniu na powierzchni murawy specjalnego piasku za pomocą łopaty lub narzędzia do dawkowania nawozu granulowanego (500 g piasku na 100 m2). Można zmieszać go z dodatkowymi składnikami, takimi jak:

  • torf,
  • nawóz,
  • glina.

Piaskowanie pełni dwie ważne funkcje. Po pierwsze, wspomaga skuteczność napowietrzania gleby – napowietrzanie gleby nic nie da, jeśli zaraz po nim nie rozsypiesz na trawniku piasku, który wniknie w pozostawione przez aerator otwory, a tym samym poprawi przepuszczalność gleby. Po drugie, pozwala pozbyć się mchu z trawnika – piaskowanie zmniejsza bowiem zwartość podłoża.

Przed przystąpieniem do tego zabiegu należy upewnić się, że trawnik jest suchy. Rozsypanie piasku tuż po podlaniu trawy lub po opadach deszczu sprawi, że ziarenka zbiją się w warstwę błota i nie spełnią właściwej funkcji.

2 thoughts on “Aeracja, wertykulacja, piaskowanie – tajemnice pięknego trawnika

  1. Nigdy specjalnie nie dbałem o swój trawnik na działce, zwyczajnie nie chciało mi się, rósł jak chciał. Ale gdy zobaczyłem u kolegi równy, zielony dywan – zapragnąłem również taki mieć:) Zakupiłem potrzebne rzeczy, przeczytałem mnóstwo artykułów na ten temat i teraz mogę się cieszyć pięknym trawnikiem:)

  2. Prawda jest taka, że aby mieć piękny, równy trawnik trzeba o niego naprawdę dbać. Nie wystarczy koszenie raz w miesiącu. Tutaj potrzebna jest właśnie aeracja, wertykulacja, odpowiednie nawozy, koszenie raz na tydzień i wtedy będziemy mogli cieszyć się z pięknej zielonej trawy. Dla mnie za dużo pracy, wolę jak wszystko rośnie „na dziko”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Jak zabezpieczyć uprawy przed zwierzętami?

śr. kwi 26 , 2017
Dorodne warzywa i soczyste owoce smakują jeszcze bardziej, jeśli samemu […]

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.