Glebogryzarki do ogrodu – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

2

top_glebogryzarkaGlebogryzarka usprawnia prace w ogrodzie i pozwala uzyskać soczyście zieloną murawę wokół domu. Maszyna ułatwia też uprawę warzyw, przygotowując ziemię do przyjęcia sadzonek. Zobacz, co warto wiedzieć o glebogryzarkach przed ich zakupem.


Zadania glebogryzarki

Glebogryzarka spulchnia glebę, dzięki czemu podłoże lepiej zatrzymuje składniki odżywcze i zapewnia tym samym lepsze warunki do zasadzenia sadzonek lub wsiania nasion. Glebogryzarka przydaje się w szczególności na działkach, gdzie ziemia jest ciężka i gliniasta – rozbija ją, rozluźnia i napowietrza, dzięki czemu woda nie kumuluje się na podłożu. Glebogryzarki użyjesz też przy zakładaniu trawnika – murawa będzie równomiernie gęsta i soczyście zielona.


Glebogryzarka do małego ogrodu

Do małego ogródka możesz wybrać ręczną glebogryzarkę. Na czym polega jej działanie? Mały wózek ręczny pcha się do przodu – w jego przedniej części umieszczone są zęby, które wprawiane są w ruch. Szerokość pracy urządzenia mieści się w granicach 30-50 cm, co ułatwia docieranie do wąskich miejsc, również na styku rabaty z krawężnikiem czy ścieżką ogrodową.


Ręczna glebogryzarka

Ręczna glebogryzarka dotrze do trudno dostępnych miejsc przy krawężnikach i wąskich grządek warzywnych, ale do spulchniania gleby na większych działkach może być niewystarczająca – praca na dużym terenie ręcznym urządzeniem będzie po prostu zbyt męcząca. Podobny problem napotkasz na podłożu ciężkim, gliniastym, ponieważ praca z ręczną glebogryzarką będzie szła sprawnie jedynie na miękkim podłożu.

glebogryzarka ogrodowa


Glebogryzarka do większych ogrodów

Jeśli masz działkę sporej wielkości, wyposaż się w urządzenie zasilane prądem lub paliwem. Glebogryzarki elektryczne sprawdzą się na każdym typie podłoża i będą świetnym wyborem na średniej wielkości działki. Do ziem twardych i zwartych wybieraj glebogryzarki z zębami wytwarzanymi z najtwardszych materiałów. Wadą elektrycznego urządzenia może być to, że posiada kabel. Natomiast glebogryzarki spalinowe są zasilane paliwem, więc nie ogranicza je przewód. Doskonale nadają się do pracy na rozległych terenach.


Parametry glebogryzarek

Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji szybkości obrotów. Wpływa to na strukturę rozrabianej ziemi – im wyższe obroty, tym ziemia bardziej rozdrobniona. Moc silnika jest ważnym parametrem. Glebogryzarki o większej mocy lepiej radzą sobie z mocno zachwaszczoną ziemią, więc umożliwią spulchnienie podłoża nawet na bardzo zaniedbanych działkach.


Dodatkowe akcesoria do glebogryzarek

Kupno glebogryzarki może rozwiązać nie tylko kłopot spulchniania ziemi, ale także jej napowietrzania, kopania, grabienia a nawet odśnieżania! Warto wybierać urządzenia, do których można dokupić dodatkowe akcesoria, np. pług, bronę, kultywator czy grabie. W ofercie producentów sprzętu ogrodowego znajdziesz też dodatki do glebogryzarek w postaci pługa do śniegu czy kopaczki do warzyw. Dzięki temu nie musisz kupować kilku urządzeń, co pozwala zaoszczędzić pieniądze i miejsce w schowku na narzędzia. Różne modele glebogryzarek możesz porównać i sprawdzić tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/maszyny-ogrodnicze/aeratory-i-glebogryzarki.html.

Ogrodowe zapytania:

  • docieranie glebogryzarki
  • glebogryzarki ogrodowe

2 thoughts on “Glebogryzarki do ogrodu – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

  1. Ja mam ręczną glebogryzarkę i jestem z niej bardzo zadowolony. Mała, poręczna, wszędzie się zmieści i łatwo ją przechowywać. Dodatkowo kupiłem ją na promocji, więc była tania. Polecam wszystkim fanatykom ładnych trawników.

    1. A jakiej marki jest Twoja glebogryzarka? Ja przez jakiś czas używałem sprzętu marki Macallister i niestety musze powiedzieć, że nie sprawdził się z byt dobrze. Właśnie dlatego szukam teraz jakiegoś sprzętu z polecenia:) Prosiłbym o informację, jeśli to możliwe. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Aeracja, wertykulacja, piaskowanie – tajemnice pięknego trawnika

pt. kwi 21 , 2017
Pielęgnacja trawnika po zimie to jeden z pierwszych zabiegów, jakie […]
ziemovit - sposoby na wytrzymały trawnik

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.