Karmnik ościsty – alternatywa dla przydomowego trawnika?

3

karmnik ościsty - sagina subulata

Chcesz wzbogacić swój ogród o inne źródło intensywnej zieleni niż trawnik? Ogrodnicy jako zamiennik dla tradycyjnego trawnika często wymieniają karmnik ościsty. Co to za roślina? To bardzo niska, wytrzymała bylina darniowa, która stanowi ciekawe uzupełnienie aranżacji ogrodu. Dowiedz się, jak uprawiać karmnik ościsty, oraz poznaj sposoby na jak najlepsze wykorzystanie tej wyjątkowej rośliny.

Karmnik ościsty lub karmnik szydlasty (łacińska nazwa: sagina subulata) jest rośliną wieloletnią, która tworzy gęstą, intensywnie zieloną darń o wysokości od 3 do 5 cm przypominającą w dotyku mech. Latem pędy karmnika ościstego pokrywają się drobnymi białymi kwiatkami, dzięki czemu na dużej powierzchni roślina przypomina trawnik porośnięty stokrotkami.

Jesteś zainteresowany uprawą karmnika ościstego? Eksperci marki ZIEMOVIT przygotowali dla Ciebie kilka podstawowych informacji o tej wyjątkowej bylinie, dzięki którym Twój ogród za chwilę będzie zielony jak nigdy wcześniej.


Karmnik ościsty – nasiona czy doniczka?

Karmnik ościsty występuje na południu Europy oraz w jej środkowej części, natomiast w Polsce jest praktycznie niemożliwe, aby spotkać tę bylinę w środowisku naturalnym. Uprawę karmnika ościstego należy zatem rozpocząć od nasion – ich cena waha się od 2 do 3 zł/ 0,03 g. Jedna torebka nasion karmnika ościstego powinna wystarczyć na obsianie małej przestrzeni.

Wczesną wiosną niektóre sklepy oferują również niewielkie doniczki z wyrośniętą byliną – za doniczkę P9 (9 × 9 cm) zapłacisz 5 zł. Dzięki sadzonce zaoszczędzisz czas konieczny na wyrośnięcie karmnika ościstego, jednak pokrycie byliną większej przestrzeni za pomocą sadzonek jest raczej nieekonomiczne.


Karmnik ościsty – uprawa i pielęgnacja

Karmnik ościsty wysiewa się na przełomie kwietnia i maja, wprost do gruntu lub do skrzynek. Bylina dobrze czuje się na praktycznie każdej glebie, byleby była ona lekka. Jeśli ziemia na Twojej działce jest mało przepuszczalna, do polepszenia jej struktury idealnie nada się torf ogrodniczy odkwaszony ZIEMOVIT. Przy sprzyjającej temperaturze powietrza (16–20 st. Celsjusza) karmnik ościsty powinien wzejść po maks. 14 dniach od posadzenia – szczególnie szybko wzrasta karmnik odmiany „Aurea”.

Pielęgnacja karmnika ościstego nie należy do trudnych. Roślina nie ma specjalnych potrzeb, jeśli chodzi o podlewanie (dobrze znosi okresowe susze) oraz jest całkowicie mrozoodporna. Po kilku latach karmnik ościsty tworzy bardzo gęstą darń, którą należy delikatnie rozdzielić na mniejsze skupiska, tak aby bylina mogła wypuszczać nowe pędy. Rosnące na karmniku ościstym chwasty najlepiej wyrywać palcami lub usuwać za pomocą widelca.


Karmnik ościsty zamiast trawy – kiedy to najlepsze rozwiązanie?

Uprawa karmnika ościstego jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz zazielenić te fragmenty ogrodu, w których trawa nie może wyrosnąć. Chodzi zwłaszcza o:

  • ogródek skalny,
  • szczeliny między płytkami chodnikowymi,
  • brzegi ścieżek,
  • zbocza skarp.

Trudno jednak uznać, aby karmnik ościsty stanowił pełnoprawną alternatywę dla zwykłego trawnika. Przede wszystkim wysianie go na większym terenie jest stosunkowo trudne w wykonaniu i raczej nieopłacalne. Ponadto karmnik ościsty raczej nie nadaje się do deptania (lepiej znosi je odmiana „Aurea”). W stworzeniu zielonej przestrzeni odpornej na użytkowanie pomoże Ci za to mieszanka Wytrzymały trawnik marki ZIEMOVIT.

3 thoughts on “Karmnik ościsty – alternatywa dla przydomowego trawnika?

  1. Faktycznie wygląda to bardzo ładnie, jednak osobiście wolę klasyczny trawnik. Można na nim pograć w piłkę z dzieckiem, powylegiwać się czy zrobić piknik. Także, jak dla mnie, zwykła trawa wygrywa:) Pozdrawiam.

  2. Najlepiej byłoby gdyby posadzić Karmnik ościsty tak na 1/3 ogrodu. Sama roślina jest ładna i ozdobi ogród, można ją wkomponować w skalniak na przykład, ale zwykła zielona trawka musi być, obowiązek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Warzywa korzeniowe – jesienne zbiory w warzywniku

wt. wrz 26 , 2017
Warzywa korzeniowe należą do tej klasy warzyw, które są szczególnie […]
warzywa korzeniowe

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.