Jak zabezpieczyć uprawy przed zwierzętami?

2

Dorodne warzywa i soczyste owoce smakują jeszcze bardziej, jeśli samemu się je wyhodowało. O grządki i inne uprawy należy dbać, nie zapominając o regularnych zabiegach pielęgnacyjnych. Warto zatroszczyć się także o zabezpieczenie terenu, tak by dzikie zwierzęta nie zniszczyły upraw, które są tak cenne. O czym warto pamiętać?


Grodzenie upraw

Pierwszym sposobem na ochronę upraw jest ich ogrodzenie. Mur z siatki czy płot osłonowy będzie skuteczną barierą dla zwierząt. Rodzaj ogrodzenia oraz materiał, z jakiego został wykonany warto dopasować do charakteru upraw, jak i bliskości dzikich zwierząt. Jeśli Twoja działka znajduje się w nieznacznym oddaleniu od terenów leśnych możesz się spodziewać niezapowiedzianych odwiedzin saren czy też dzików. Ich przybycie z pewnością zauważysz po rozkopanej ziemi i uszkodzonych warzywach. Możesz temu zapobiec, mocując ogrodzenie.

jak zabezpieczyć uprawy przed zwierzętami?

Warto zwrócić szczególną uwagę na wysokość płotu – zbyt niska sprawi, że zwierzęta pokonają przeszkodę. Polecamy ogrodzenia o wysokości 2 m. by zapobiec podkopanie warto wylać podmurówkę. Jeśli decydujesz się na siatkę ogrodzeniową, zwróć uwagę na rozstaw oczek, jak i materiał wykonania. Szeroki wybór materiałów ogrodzeniowych znajdziesz tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/bramy-i-ogrodzenia/siatki/siatki-ogrodzeniowe.html.


Jak poradzić sobie z dzikami?

Niestety siatka ogrodzeniowa nie będzie przeszkodą dla dzika. Silne zwierzę może z łatwością zniszczyć ogrodzenie. Jeśli posiadasz duże uprawy i zależy Ci na obfitych zbiorach, wykorzystaj pastucha elektrycznego. Niestety rozwiązanie nie należy do tanich, jednak jest skuteczne – w przypadku dużych plantacji sprawdza się. Wytworzone pole magnetyczne jest wyczuwane przez zwierzęta, dlatego ogrodzenie jest przez nie omijane.


Jak ochronić nasiona lub owoce przed ptakami?

W tym przypadku niestety nie możesz się odgrodzić od ptaków. Aby je odstraszyć warto wykonać imitację postaci ludzkiej – stracha na wróble. Niekiedy sprawdzają się także imitacje zwierząt drapieżnych. Jeśli ptaki wydziobują owoce na przykład wiśni można spróbować zawiesić na drzewie folię aluminiową lub butelki, które wprawione w ruch przez wiatr będą odstraszały zwierzęta. Niestety ptaki z czasem mogą się do nich przyzwyczaić i nie będą traktowały ich jako zagrożenia. Niekiedy zdarza się, że ptaki atakują grządki i wydziobują nasiona – można wtedy obsadzić grządki różą lub berberysem, który stworzy naturalny płot.

jak zabezpieczyć uprawy przed zwierzętami?


Jak zabezpieczyć drzewka przed sarnami?

Wielu działkowców z pewnością spotkało się z sytuacją obgryzienia kory drzewek owocowych przez sarny. Aby zabezpieczyć pień przed zwierzętami można obłożyć pień matą słomianą, perforowaną osłoną lub produktem z wikliny. Czasami stosuje się plastikowe tuby, jednak i te metody niekiedy zawodzą, ponieważ zwierzęta są sprytniejsze. Jednym ze sposobów jest także nałożenie na korę substancji odstraszających– tzw. repelentów zapachowych. Warto zwrócić uwagę, aby zabieg powtarzać co jakiś czas.


Sadzimy drzewka owocowe

Jak sadzić drzewka owocowe? Czy jest to bardzo trudne? Wbrew pozorom nie. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, dzięki którym możemy odnieść “ogrodniczy” sukces.

Podstawą jest odpowiedni dobór odmiany oraz prawidłowe posadzenie – od tego trzeba zacząć. Musimy dobrać sadzonkę do danego okresu i posadzić ją z dbałością i troską o każdy szczegół. Istotna jest oczywiście prawidłowa pielęgnacja.Pamiętaj o regularnym podlewaniu i nawożeniu, a szybko zauważysz piękne owoce. Drzewa owocowe trzeba również odpowiednio przycinać. Nie bój się cięcia – nie wiesz jak to zrobić zajrzyj do literatury fachowej.


2 thoughts on “Jak zabezpieczyć uprawy przed zwierzętami?

  1. Najgorsze są szpaki, prawie połowa moich czereśni wydziobana. Jak parę sztuk zasiądzie do jedzenia na gałęziach to chwila i drzewo puste. Zacząłem wieszać stare płyty CD na sznurkach i na razie pomaga, zobaczymy czy się nie przyzwyczają i znowu będą przylatywać.

  2. No niestety, takie uroki życia na wsi, z dala od miasta – trzeba się liczyć z tym, że poznamy się z bliska z naturą w całej jej okazałości, również ze zwierzętami. Sam nie mam tego problemu – bo nic nie uprawiam – ale sąsiad ciągle walczy z jakimiś ptaszyskami, które obsiadają mu grządki. Tragedia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Surfinia – poznaj piękne kwiaty na taras i balkon

pon. cze 19 , 2017
Surfinia, czyli odmiana petunii, to efektowna roślina jednoroczna, która ostatnio […]
surfinia petunia kaskadowa

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.