Cebulki tulipanów to najlepszy sposób na dorodne kwiaty w ogrodzie

Tulipany to jedne z najpiękniejszych kwiatów, które swoim kształtem i barwą potrafią uczynić każdy ogródek wyjątkowym miejscem. Cięte kwiaty tulipanów zaś są ozdobą pomieszczeń i sprawdzonym pomysłem na prezent.

cebulki tulipanów

W czasach tulipanowej gorączki ludzie byli w stanie poświęcać całe majątki za najbardziej unikalne odmiany, dziś każdy może nacieszyć się ich obecnością. Cebulki tulipanów to prosty sposób na sadzenie i pielęgnację tulipanów w każdym ogrodzie.


Dlaczego warto sadzić tulipany z cebulek?

Sadzenie cebulek tulipanów to proste zajęcie, które zaowocuje powiewem radości i świeżości w ogrodzie. Tulipany są często kojarzone jako symbol wiosny i to nie bez powodu. Gdy wiele roślin dopiero zaczyna się zielenić, one już potrafią cieszyć wzrok swoją okazałością.

Wczesne gatunki, jak m.in. tulipan Kaufmanna, kwitną w marcu, inne natomiast odkrywają swój urok w kwietniu i maju. Trudno sobie wyobrazić prawdziwą wiosnę bez tych kwiatów. Wybór odpowiednich cebulek spośród olbrzymiej liczby dostępnych odmian zaspokoi kreatywność i potrzeby większości ogrodników.


Kiedy sadzimy cebulki tulipanów?

Chociaż kusi możliwość sadzenia cebulek tuż po zakupie, należy rozważyć, jaki okres będzie optymalny. Najlepszy czas to wczesna jesień, mniej więcej od połowy września do połowy października.

Spóźnialscy mogą zaryzykować sadzenie także w listopadzie, ale nie ma wtedy pewności czy kwiaty zdążą się ukorzenić przed zimą. Jeżeli ziemia nie zamarzła i mimo wszystko chcemy posadzić tulipany podczas listopada – należy usypać niewielki kopiec z ziemi oraz kory.

Jednakże późno sadzone cebulki, nawet jeśli przetrwają zimę, niekoniecznie zakwitną najbliższą wiosną.


Stanowisko do sadzenia cebulek

W celu zapewnienia najlepszych warunków dla tulipanów trzeba znaleźć odpowiednie miejsce do sadzenia cebulek. Tulipany potrzebują słońca, więc warto wybrać nasłoneczniony obszar.

Gleba powinna być żyzna, pulchna i przepuszczalna, zbyt gliniasta utrudni właściwe formowanie korzeni. Jeżeli trudno znaleźć tego typu ziemię w ogródku, koniecznym będzie przygotowanie podłoża.

Pomoże przekopanie ziemi oraz usunięcie chwastów i kamyków. Pozostałe bryłki ziemi należy rozkruszyć, a przy bardzo gliniastej glebie – zastosować dodatkowo piasek. Żyzność można zwiększyć poprzez użycie kompostu.


Jak sadzić cebulki tulipanów?

W zależności od wielkości cebulki – wykopujemy stosownej głębokości dołki, najczęściej będzie to kilkanaście centymetrów (minimum 10 cm w przypadku małych, ok. 12-15 przy większych). Umieszczamy je wierzchołkiem skierowanym do góry, czyniąc to możliwie delikatnie.

Odstępy pomiędzy poszczególnymi cebulkami powinny wynosić mniej więcej od 10 do 15 cm, sadząc wyjątkowo duże odmiany, można dodać więcej przestrzeni. Nie zaszkodzi rozważyć użycia koszyków do sadzenia cebulek, aby uchronić cebulki przed szkodnikami.

Na końcu wystarczy zasypać ziemią i podlać. W czasie przymrozków przyda się dodatkowe zabezpieczenie np. w postaci kory lub torfu.


Jak dbać o cebulki? Czyli podlewanie i pielęgnacja

Zakopane cebulki w ogrodzie nie przepadają za nadmierną wilgocią, wystarczy okazyjne podlewanie podczas bardziej suchych okresów. Z drugiej strony, gdy już można zaobserwować pierwsze pędy nad ziemią – trzeba uważniej kontrolować poziom nawodnienia gruntu.

Podlewanie kontynuujemy również kilka tygodni po przekwitnięciu, ułatwia to regenerację podziemnych części roślin.

Tulipany są dosyć odporne na zmienne warunki atmosferyczne, niemniej nie wolno doprowadzić do przesuszenia gleby, a na zimę dobrze jest zabezpieczyć cebulki (choćby wspomnianą już wcześniej korą). W okresie kwitnięcia dobrym zabiegiem będzie wzbogacenie ziemi o kompost.


Co zrobić, gdy cebulki przekwitną?

Po okresie kwitnienia tulipanów należy rozstrzygnąć czy wykopać cebulki, czy też pozostawić w ziemi.

W pierwszym przypadku czekamy, aż wszystkie części rośliny uschną (opadną płatki, a łodyga i liście pożółkną). Po wykopaniu cebulek powinno się przejrzeć swoje zbiory, zostawić zdrowe i silne, a te ewidentnie chore – wyrzucić.

Cebulki po naturalnym wysuszeniu przechowujemy w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu do jesieni, kolejnego sadzenia. Niektórzy jednak wolą pozostawić cebulki w ziemi, rozwiązanie wydaje się wygodne, ale powoduje słabsze kwitnięcie następną wiosną.

Z tego powodu warto przynajmniej co jakiś czas (np. 2-3 lata) wykopywać cebulki i zapewnić im „odpoczynek”.


Jak wybrać dobre cebulki tulipanów?

Przy zakupie cebulek tulipanów nie tylko kryteria ceny lub gatunku należy brać pod uwagę. Kondycja cebulki jest równie ważna. Czym się kierować?

Najlepiej, jeśli nie będzie miała widocznych uszkodzeń ani śladów nadpsucia. Nie powinna być zbyt miękka ani lekka, również trzeba unikać tych, co posiadają widoczne pędy. Z czasem nabyte doświadczenie umożliwi szybkie wybieranie zdrowych okazów. Jeżeli nie można samodzielnie zbadać stanu cebulek, pozostaje korzystanie z oferty sprawdzonych sprzedawców.

Wybierając pożądaną odmianę, zawsze dobrze jest zapoznać się z jej opisami, tym samym dowiedzieć więcej o zaleceniach sadzenia i pielęgnacji. Dobrej jakości cebulki tulipanów kupić można online np. w sklepie Benex pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/tulipan/. Sklep do każdej cebulki dokładny opis sadzenie i pielęgnacji.

Czy warto rozpromienić swój ogród pięknem tulipanów? Jak najbardziej. Te radosne, wiosenne kwiaty poprawią nastrój i przyozdobią otoczenie, niewiele oczekując w zamian. Przeglądając liczne gatunki, nieraz zaskoczymy się ich różnorodnością i bogactwem barw. Można z łatwością znaleźć odmiany, które doskonale wpasują się w przestrzeń posiadanego ogrodu, a być może nawet staną się jego najpiękniejszą atrakcją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Folia paroprzepuszczalna – zastosowanie w budownictwie

wt. sty 5 , 2021
Budując dom z poddaszem mieszkalnym, konieczne jest jego dobre ocieplenie. […]

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.