Uprawa czosnku zimowego – jak pielęgnować, kiedy wykopywać?

3

uprawa czosnku zimowego

Czosnek zimowy, czyli taki sadzony na przełomie października i września, w niektórych przypadkach można zbierać już na początku lipca. Jednak w zależności od różnych czynników zbiory czosnku zimowego mogą się przedłużyć. Po czym poznać, że czosnek zimowy jest gotowy do zbioru? Na co uważać przy jego uprawie? Dowiesz się tego z naszego tekstu.

Czosnek zimowy zebrany na początku lipca ma cienkie łuski, przez co nie nadaje się do przechowywania – po zbiorach należy więc go szybko zużyć. Z kolei czosnek zimowy, który za długo znajduje się w ziemi, rozpada się na odrębne ząbki, co utrudnia zbiory i może skutkować wtórnym ukorzenieniem się czosnku.


Jak ustalić, kiedy można zebrać czosnek zimowy?

Ustalenie odpowiedniego terminu zbioru czosnku zimowego ma zatem niebagatelne znaczenie. ZIEMOVIT podpowiada, jak to zrobić, aby móc cieszyć się aromatem oraz zdrowotnymi właściwościami czosnku przez następne miesiące.


Uprawa czosnku zimowego – co przyśpiesza wzrost?

Na tempo wzrostu czosnku zimowego wpływa wiele czynników, o których warto pamiętać podczas ustalania terminu zbioru:

  • wysoka temperatura – w cieplejszych regionach Polski czosnek wzrasta o 2 lub 3 tygodnie wcześniej niż w zimniejszych partiach kraju. Co więcej – nawet różnice w nasłonecznieniu tej samej uprawy czosnku mogą wpłynąć na jego wzrost;
  • ogławianie – to zabieg pielęgnacyjny polegający na usuwaniu kwiatostanów czosnku, dzięki czemu rośnie on szybciej i dorodniej;
  • termin sadzenia – czosnek sadzony jesienią jest gotowy do zbioru miesiąc szybciej niż czosnek sadzony wiosną;
  • sposób sadzenia – czosnek sadzony nie z ząbków, lecz tzw. cebulek powietrznych, dojrzewa szybciej, ale w pierwszym roku daje tylko jeden, niewielki ząbek.

Na tempo wzrostu czosnku zimowego wpływa także to, czy dostarczono mu niezbędnych substancji odżywczych (zwłaszcza azotu, fosforu i potasu). Dawka 30 g uniwersalnego granulowanego nawozu ogrodniczego zaaplikowana tuż po wzejściu czosnku powinna wystarczyć.


Po czym poznać, że czosnek zimowy jest gotowy do zbioru?

Sygnałem do zbioru czosnku zimowego jest przede wszystkim usychanie jego liści – gdy ok. 50% liści wyrastających z czosnku zaschło, można przystąpić do jego wykopywania. Jeśli z kolei uprawiasz czosnek, który nie wytwarza kwiatostanów, to zbiory warto rozpocząć po załamaniu się szczypioru.

Czosnek zbiera się zawsze w suche dni (najlepiej odczekać kilka dni od ostatnich obfitych opadów). Ząbki czosnku są bowiem bardzo podatne na choroby grzybowe, których rozwojowi sprzyja właśnie wilgoć. Czosnek najwygodniej wykopuje się z ziemi za pomocą wideł, gdyż szpadel może uszkodzić strukturę ząbków. Wyciągnięta z ziemi główka czosnku zimowego powinna być twarda, a łuski okrywające ząbki mieć pergaminową fakturę.

Po wykopaniu z ziemi czosnek zostawia się na polu kilka dni do wyschnięcia w zacienionym miejscu, oczywiście jeśli pozwalają na to warunki pogodowe. Następnie wiąże się go w warkocze, przycina korzenie do minimalnej długości i przenosi do suchego pomieszczenia.

Po więcej cennych informacji dotyczących prac w ogrodzie wejdź na poradnik ZIEMOVIT.

Czosnek w różnej postaci można też kupić na bazarze, na rynku, w sklepach stacjonarnych czy też internetowych:


Ogrodowe zapytania:

  • kiedy wiązać czosnek zimowy
  • kiedy zbierać czosnek zimowy
  • czosnek zimowy kiedy wiązać
  • kiedy wykopać czosnek
  • kiedy wykopujemy czosnek
  • ZBIÓR czosnku zimowego
  • kiedy wybierać czosnek zimowy
  • kiedy zbiera sie czosnek
  • czosnek zimowy zbior
  • zbiór zimowego czosnku

3 thoughts on “Uprawa czosnku zimowego – jak pielęgnować, kiedy wykopywać?

  1. Świetna sprawa posiadanie własnego czosnku! Jakby się kupiło duże donice to myślę, że na balkonie czy tarasie można by zrobić małą uprawę. Akurat końcówka września, więc termin idealny na pierwsze sadzenie czosnku. Pozdrawiam czytelników!

  2. W zeszłym roku wraz z mężem posadziliśmy czosnek i muszę powiedzieć, że nie tylko sprawiło nam to mnóstwo frajdy, ale też mieliśmy pyszny czosnek, w stu procentach naturalny! Fajne jest to, że nie trzeba mieć nie wiadomo jak dużego ogrodu, tak naprawdę mały skrawek terenu lub jakieś donice czy korytka wystarczą. W tym roku na pewno też posadzimy czosnek:)

  3. Zależy gdzie się kupi ząbki czosnku do sadenia zimowego. Wielu sprzedawców oszukuje i zamiast zimowega wciska wiosenny. U mnie tak było i wielkie liście wyrosły a ząbek tylko jeden.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Nożyce do żywopłotu - jaki model sprawdzi się w twoim ogrodzie?

czw. wrz 7 , 2017
Jeśli jesteś posiadaczem żywopłotu, koniecznie powinieneś wyposażyć się w nożyce, […]
nozyce-do-zywoplotu-jaki-model-sprawdzi-sie-w-twoim-ogrodzie-1

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.