Jeśli jesteś posiadaczem żywopłotu, koniecznie powinieneś wyposażyć się w nożyce, dzięki którym w łatwy sposób nadasz krzewom odpowiedni kształt. Za ich pomocą przystrzyżesz także inne rośliny w ogrodzie. Zobacz, jakie są rodzaje nożyc do żywopłotu i jak wybrać model dopasowany do potrzeb.
Nożyce ręczne – jak wybrać najlepsze?
Najprostszym i najtańszym rodzajem nożyc do żywopłotu są urządzenia ręczne. Jeśli nie planujemy formowania krzewów, a jedynie przystrzyganie wystających pędów, mogą okazać się wystarczające. Sprawdzą się również w przypadku żywopłotów utworzonych z bylin lub krzewinek. Kupując ręczne nożyce do żywopłotu, warto sprawdzić, czy uchwyty są wygodne i czy urządzenie posiada odboje, zapobiegające bólom stawów po dłuższym czasie pracy. Niektóre modele mogą być wyposażone w różnego rodzaju elementy ułatwiające pracę, na przykład przekładnię czy rączki teleskopowe.
Kiedy warto kupić nożyce elektryczne?
W przypadku żywopłotu, który planujemy formować regularnie, powinniśmy wyposażyć się w narzędzie ułatwiające to zadanie. Dobrym pomysłem jest zakup nożyc elektrycznych, pod warunkiem, że krzewy rosną w niezbyt wielkiej odległości od źródła energii elektrycznej i sięgniemy do nich, używając przedłużacza. Nożyce elektryczne dostępne są w wielu wariantach, różniących się od siebie mocą, długością, rozstawem noży tnących.
Wybierając urządzenie dopasowane do potrzeb, warto zastanowić się nad tym, co będziemy przycinać – jak grube będą gałęzie, jak twarde drewno, jak skomplikowany kształt nadamy krzewom. Skomplikowane formy łatwiej tworzyć za pomocą urządzenia o krótszej listwie tnącej. Duże powierzchnie natomiast lepiej odpracowywać nożycami o długiej listwie tnącej. Teleskopowe rączki, podobnie jak w przypadku nożyc ręcznych, sprawdzą się w przypadku wysokich żywopłotów.
Nożyce akumulatorowe do żywopłotu
W przypadku żywopłotów oddalonych od domu lub rosnących na działce bez prądu najlepiej sprawdzą się nożyce akumulatorowe. Nie ogranicza ich długość kabla, nie plącze się on także podczas pracy pośród krzewów. Jeśli jednak mamy bardzo długi i skomplikowany żywopłot, może okazać się, że akumulator nie starczy na przycięcie całej powierzchni.
Nożyce spalinowe dla profesjonalistów
Ostatni rodzaj nożyc do żywopłotu to urządzenia spalinowe. Cechują się bardzo dużą mocą, dzięki czemu poradzą sobie nawet z bardzo twardymi, gęsto rosnącymi pędami. Z powodzeniem stosować je można w miejscach bez dostępu do prądu; sprawdzą się w zastosowaniu profesjonalnym, na przykład przy strzyżeniu krzewów w parkach. Do ich wad należy jednak głośna praca, znaczny ciężar, emisja spalin i dość wysoka cena.
Jak przycinać żywopłot?
Przycinanie żywopłotu należy zacząć od zaplanowania kształtu. Krzewy formowane wymagać będą regularnego przycinania, aby zachować pożądany kształt. Krzewy nieformowane można przycinać raz na jakiś czas, gdy pędy zanadto wyrosną. Częstotliwość przycinania zależy również od gatunku roślin – w przypadku krzewów liściastych zabieg ten powinien być częstszy, w przypadku iglastych znaczniej rzadszy.
Wybierając nożyce do żywopłotu, musimy rozważyć, jak duże powierzchnie mamy do opracowania, jak często będziemy to robić, jaki efekt chcemy osiągnąć. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na nożyce ręczne, elektryczne, akumulatorowe lub spalinowe.
Zawsze chciałem mieć piękny, równy, żywopłot, w prostokątnym kształcie. Kupiłem nożyce elektryczne, ponieważ uznałem, że będą łatwiejsze w obsłudze. Niestety to nie dla mnie, ani zabawa w idealny kształt krzewu ani obsługa nożyc, nie była dla mnie jednak przyjemnością. Dlatego teraz płot rośnie sobie sam i tak jest dobrze.
Od zawsze używam starych nożyc do żywopłotu, których używał mój ojciec. Chociaż mają już chyba z piętnaście lat, to spisują się znakomicie. Co prawda, mój żywopłot ma może z dwa metry, więc nie jest zbyt duży, o czym trzeba pamiętać. Zgaduję, że takie elektryczne nożyce muszą być niezwykle wygodne, jednak przez sentyment zostanę przy swoich 😉