Jak uatrakcyjnić wygląd ogrodu i sprawić, że przebywanie w nim będzie jeszcze przyjemniejsze niż miało to miejsce do tej pory? Z pewnością nie ma jednej tylko trafnej odpowiedzi na tak postawione pytanie, rozwiązaniem, którym warto się zainteresować, są zaś, między innymi, hamaki ogrodowe.
Ich zakup jest często spełnieniem naszych własnych marzeń z dzieciństwa, warto więc zadać sobie pytanie o to, jakimi kryteriami posługiwać się przy ich wyborze, jeśli zależy nam zarówno na atrakcyjności, jak i na bezpieczeństwie takiego rozwiązania.
Skąd się wzięły hamaki?
Archeolodzy wcale nie są zgodni co do tego, jaka jest geneza hamaka ogrodowego. Istnieje przynajmniej kilka teorii na ten temat, a każda ma spore grono swoich zwolenników i mocne dowody na jej poparcie. Nie ulega jednak wątpliwości, że wiszące łózka w Europie pojawiły się dzięki Krzysztofowi Kolumbowi. To on nie tylko odkrył to oryginalne rozwiązanie, ale i docenił jego walory, a wraz z nim hamakami zachwycił się cały świat. Hamak ogrodowy nadal kojarzy się nam zresztą z płachtą materiału zawieszoną pomiędzy drzewami i dzieje się tak nawet pomimo tego, że już od dawna taki sposób jego postrzegania uległ dezaktualizacji, a wybór jest znacznie bogatszy.
O czym pamiętać wybierając hamak ogrodowy
Istnieje przynajmniej kilka czynników, na które powinniśmy zwracać uwagę decydując się na zakup hamaka ogrodowego. Warto spoglądać na nie w sposób kompleksowy, tylko wtedy można mieć bowiem pewność, że dokona się trafnego wyboru.
1. Przeznaczenie
Hamak ogrodowy z powodzeniem może być wykorzystywany zarówno przez osoby dorosłe, jak i przez dzieci, za każdym razem powinien jednak posiadać nieco inne parametry. W przypadku rozwiązania dla dorosłych, jego długość nie powinna wynosić mniej niż 3,5 metra, hamak musi mieć przy tym co najmniej 1,3 metra szerokości. Hamak dla dzieci może być nieco mniejszy, choć i w tym wypadku długość wynosząca 2,5 metra i szerokość 1,2 metra to absolutne minimum.
2. Kolorystyka
Gdy chcemy wybrać hamak ogrodowy na Twojpasaz.pl nie możemy nie dostrzec tego, że kolorystyka tego typu rozwiązań imponuje nam swoim bogactwem. Warto zwrócić uwagę na to, że nie każdy odcień ma takie samo praktyczne zastosowanie. Co do zasady, im ciemniejszy jest hamak w ogrodzie, tym lepiej, pozwala to bowiem na ukrycie przed gości przypadkowych plam, o które nie jest trudno zwłaszcza, jeśli z hamaka korzystają dzieci.
3. Materiał
Największą popularnością cieszą się hamaki z płótna i bawełny, w obu przypadkach mamy bowiem do czynienia z naturalnymi materiałami. W cenie jest jednak również nylon, który jest lekki, ale bardzo mocny oraz polipropylen wybierany z uwagi na swoją trwałość.
4. Wytrzymałość
Jeśli nasz ogród często odwiedzają goście, powinniśmy zadbać również o to, aby hamak był w stanie wytrzymać nawet dość poważne obciążenie. Te najczęściej wynosi 100 kilogramów, choć można znaleźć też rozwiązania, które są tworzone z myślą o masywniejszych użytkownikach. Hamak dla dzieci powinien też posiadać gwarancję bezpieczeństwa.
Uwielbiam hamaki! Niestety sama nie posiadam ogrodu ani balkonu, ale jak jadę w odwiedziny na działkę do rodziców, zawsze zajmuję hamak. Uwielbiam patrzeć na zielone korony drzew i słuchać śpiewu ptaków. A jak się zdarzy drzemka na świeżym powietrzu to już w ogóle ideał 🙂
Pamiętam, że zawsze kiedy jeździłem za młodu na wakacje do dziadków, korzystałem z hamaka. Świetna sprawa! Mieli taki stary hamak, wykonany z białej tkaniny, nie wiem do końca co to był za materiał, ale sprawdzał się idealnie (no może poza kolorem, przez który był non stop brudny). U siebie na ogrodzie też zamontuje hamak, muszę tylko poczekać, aż drzewa urosną do odpowiednich rozmiarów.