Fotele ogrodowe. Które kryteria wyboru są istotne? Jaki materiał będzie najlepszy?

12

Fotele ogrodowe drewniane z dodatkiem poduszek znakomicie komponują się z naszym ogrodem oraz tarasem. Należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji oraz impregnacji drewna, co zapewni jego lepszą ochronę przed zmienną aurą.
Fotele ogrodowe drewniane z dodatkiem poduszek znakomicie komponują się z naszym ogrodem oraz tarasem. Należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji oraz impregnacji drewna, co zapewni jego lepszą ochronę przed zmienną aurą.
Wśród mebli ogrodowych to zdecydowanie jedne z najważniejszych i najczęściej wybieranych elementów. Nie ma się czemu dziwić, w końcu ogród sprzyja spędzaniu czasu z bliskimi, spotkaniom rodzinnym i w gronie znajomych. A na czymś przecież trzeba usiąść.

No właśnie, na co zwrócić uwagę, gdy chcemy wybrać ogrodowe fotele? Czy jest jakaś uniwersalna recepta na wybór idealnego mebla o tym przeznaczeniu? Zdecydowanie tak, a kluczem, jak przy wielu innych zakupach jest to, żebyśmy dobrze wiedzieli, czego właściwie chcemy. Oto kilka kryteriów, które niewątpliwie są ważne.


Materiał wykonania

Fotele ogrodowe drewniane

Tutaj mamy do swojego wyboru całe mnóstwo możliwości. Zwolennicy bardziej tradycyjnych i klasycznych mebli ogrodowych chętnie wybiorą drewno. Drewniane fotele owszem, prezentują się efektownie, są mocne i wygodne. Warto jednak pamiętać, by po zakupie, a jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania, zaimpregnować fotele. Chyba, że kupujemy modele, które zostały już zaimpregnowane fabrycznie. Jeśli nie, w marketach budowlanych i sklepach malarskich bez problemu znajdziemy skuteczny i profesjonalny impregnat do mebli drewnianych.

Modele foteli ogrodowych wykonane z drewna są przyjemne w dotyku, idealnie komponują się z ogrodem oraz tarasem. Ponadto cechuje je bezpieczeństwo użytkowania, gdyż nie wywołują one reakcji alergicznych ze względu na wykonanie z naturalnego surowca. Już sam ich wygląd nastraja niezwykle optymistycznie.

Niestety fotele drewniane do ogrodu mają również i swoje wady. Z pewnością należą do nich konieczność cyklicznej impregnacji oraz pielęgnacji, gdyż są podatne na czynniki mechaniczne oraz atmosferyczne. Należy je chronić przed deszczem, a w okresie zimowym najlepiej schować w garażu lub zamkniętej altanie. Często na ich powierzchni, zwłaszcza po dłuższych czasie i silnej ekspozycji na słońce, zauważalne są przebarwienia oraz plamy. Niewątpliwie ważnym czynnikiem jest tutaj jakość drewna – odmiany krajowe posiadają niższą cenę, jednak są znacznie mniej trwałe niż konstrukcje wykonane z drewna egzotycznego.

drewniane fotele ogrodowe ze stolikiem
drewniane fotele ogrodowe ze stolikiem

Fotele ogrodowe rattanowe oraz wiklinowe

Jeżeli konstrukcje drewniane nas nie przekonują, możemy zdecydować się na fotele ogrodowe z wikliny lub rattanu. Ładnie komponują się z otoczeniem, można je barwić na wiele wariantów kolorystycznych, są lżejsze od modeli drewnianych, co zwiększa ich mobilność. Jeżeli nie podoba nas się charakterystyczne trzeszczenie fotela wiklinowego, model rattanowy rozwiąże ten problem.

Rattan i wiklina – również popularne i chętnie wybierane materiały. Tu jednak należy zwrócić uwagę na to, by nie wystawiać takich foteli na działanie opadów atmosferycznych. Nadmierne słońce też nie jest dobrym pomysłem, powoduje bowiem obsuszanie i podwyższenie kruchości mebli wiklinowych. Rattan, z racji większej elastyczności, jest nieco bardziej odporny na takie czynniki.

wiklinowy fotel ogrodowy
wiklinowy fotel ogrodowy

Wady foteli z wikliny i rattanu? Nie są zbyt trwałe i odporne na czynniki mechaniczne oraz atmosferyczne. Przy nieprawidłowej impregnacji na ich powierzchni odkłada się trudny do usunięcia brud oraz przebarwienia, często ulegają odkształceniu, tracą pierwotny kolor, a kolejny problem to pleśń. Fotele wykonane z tych materiałów powinniśmy przechowywać w pomieszczeniach o niezbyt wysokiej temperaturze, niskiej wilgotności, gdyż nie są one zbyt odporne na wilgoć, działanie promieni słonecznych oraz ujemne temperatury. Kolejny minus to uciążliwa impregnacja.

rattanowe fotele ogrodowe ze stolikiem
rattanowe fotele ogrodowe ze stolikiem

Fotele ogrodowe z technorattanu

I tutaj pojawiają się konstrukcje wykonane z technorattanu, stosunkowo mało popularne na naszym rynku. Cechuje je wysoka odporność na czynniki zewnętrzne (mróz, słońce, deszcz itp.), nie wymagają konserwacji, mogą z powodzeniem zimować w ogrodzie, utrzymanie ich w czystości jest łatwe i nie zabiera dużo czasu, mają dużą różnorodność wariantów kolorystycznych.

Wadą natomiast jest ich wysoka cena w porównaniu z fotelami ogrodowymi wykonanymi z wikliny czy rattanu.

fotele ogrodowe z technorattanu
fotele ogrodowe z technorattanu

Fotele ogrodowe metalowe

Kolejna propozycja do rozważenia to fotele do ogrodu wykonane z metalu. Korzyści płynące z posiadania odmian metalowych to duża stabilność i wytrzymałość na duży ciężar (trudniej je odkształcić), są łatwe w utrzymaniu czystości, a ponadto na ich powierzchni nie odkłada się pleśń oraz bakterie.

O co trzeba zadbać posiadając fotele metalowe? Przede wszystkim trzeba je otoczyć specjalną troskę jeżeli chodzi o zabezpieczenie przed korozją (jeżeli producent nie pokrył ich odpowiednim środkiem). Ze względu na mniejszy komfort siedzenia rekomendowane jest stosowanie na siedzisko i oparcie miękkich poduszek.

metalowe fotele ogrodowe
metalowe fotele ogrodowe

Fotele ogrodowe plastikowe

Fotele wykonane z plastiku to ekonomiczny wariant fotela do ogrodu. Są one lekkie i łatwe w utrzymaniu czystości, ponadto są odporne na niskie temperatury i wodę, a także mamy do wyboru wiele wariantów kolorystycznych.

Z pewnością nie są one jednak demonem elegancji, przy wysokich temperaturach i nadmiernej ekspozycji na słońce mają tendencję do odkształcania się oraz blaknięcia koloru, są mniej wytrzymałe niż fotele z drewna.

fotel ogrodowy plastikowy
fotel ogrodowy plastikowy

Fotele ogrodowe z palet

Samodzielnie wykonane meble z palet, oprócz oryginalnego wyglądu, funkcjonalności i trwałości są znacznie tańsze niż gotowe zestawy. Zbudowanie fotela ogrodowego z palet nie jest trudne. Wymaga jedynie użycia podstawowych narzędzi i minimum zdolności majsterkowania.

Do wykonania najprostszego fotela do ogrodu czy na taras potrzebować będziemy czterech europalet oraz narzędzi:

  • piła do drewna,
  • szlifierka kątowa,
  • młotek,
  • gwoździe i wkręty do drewna,
  • wkrętarka,
  • farba do drewna lub lakierobejca.

Projekt i wykonanie

  1. Najpierw należy zaprojektować fotel. Najprostszym rozwiązaniem jest połączenie trzech palet jedna na drugiej. Będą one tworzyły siedzisko. Z czwartej wykonujemy oparcie, odcinając po jednym panelu palety z każdej strony na podłokietniki.
  2. Pozostały po odcięciu element utworzy oparcie naszego fotela ogrodowego, które mocujemy pod wybranym kątem do siedziska oraz podłokietników za pomocą gwoździ i wkrętów.
  3. Przed przystąpieniem do łączenia elementów warto przeszlifować palety papierem ściernym a po zakończeniu montażu pomalować na wybrany kolor.
  4. Jeżeli nasz fotel będzie użytkowany pod zadaszeniem (altanka), warto rozważyć wykonanie prostego obicia tapicerskiego, co zapewni mu niepowtarzalny design.

Ceny foteli ogrodowych

Ciekawostka, o której pewnie sporo osób jeszcze nie wie. Standardem jest dzisiaj sytuacja, w której to pod wpływem reklam – w telewizji, gazetkach promocyjnych, ktoś nagle postanawia pojechać do marketu i kupić meble ogrodowe, gdyż akurat są w promocji. Żeby było jasne, nie ma w tym nic złego. Jednak trzeba wykazać się trochę zimną kalkulacją i rozsądkiem. Produkty proponowane w promocji zazwyczaj pochodzą z masowej produkcji i nie zawsze ich jakość jest zgodna, po pierwsze – z naszymi oczekiwaniami, po drugie – z zapewnieniami producenta. Oczywiście, można przecież dokonać zwrotu, ale umówmy się – w polskich realiach, oczekiwanie na rozpatrzenie reklamacji, a potem późniejsze ewentualne odwoływanie się – to po prostu kompletna strata czasu, a przede wszystkim – nerwów.

Przechodząc do meritum – cena najtańszych modeli to zaledwie kilkadziesiąt zł, natomiast najdroższe konstrukcje to już wydatek nawet kilku tysięcy zł.


Design foteli ogrodowych

To kryterium, które zaczyna odgrywać coraz większą rolę w preferencjach zakupowych Polaków, jeżeli chodzi o meble, nie tylko same fotele czy też krzesła do ogrodu. Tak jest – wszystko wynika z tego, że mamy do czynienia z coraz większą świadomością nowych trendów, ludzie po prostu chcą wybierać takie rozwiązania, które jeszcze parę lat temu były albo całkowicie niedostępne, bądź też osiągalne tylko dla wąskiej grupy konsumentów. A teraz? Fotele spotykamy w różnych formach i kształtach, w rozmaitych rozmiarach i wykonane z użyciem oryginalnych materiałów. Niby zwykły ogrodowy fotel, a może przecież stanowić bardzo ciekawe uzupełnienie ogrodowego wnętrza.


A może w internecie?

Przy wybieraniu foteli ogrodowych naprawdę warto szukać rozwiązań, modeli i egzemplarzy dostępnych w Internecie. Dlaczego? Czasami, gdy trafimy bezpośrednio na strony producentów, nawet mniejszych firm, możemy liczyć na znacznie bardziej korzystne warunki zakupu oraz gwarancji. To rozwiązanie, które praktykuje wiele osób i naprawdę, obawy są tu kompletnie bezzasadne (przy zakupie zestawu z zaufanego źródła, z dobrą opinią). Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że mamy do czynienia z coraz większym wachlarzem możliwości do wyboru. Obecnie praktycznie każdy wybierze dzisiaj dla siebie coś, co będzie stanowiło odpowiedź na najbardziej istotne kryteria.


Fotele ogrodowe RANKING

Ranking Marzec 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych foteli ogrodowych na podstawie serwisu Nokaut.pl. Ranking produktów aktualizowany jest na bieżąco każdego dnia.


Ogrodowe zapytania:

  • fotele ogrodowe
  • fotel drewniany ogrodowy
  • fotel ogrodowy plan
  • jaki fotel na taras

12 thoughts on “Fotele ogrodowe. Które kryteria wyboru są istotne? Jaki materiał będzie najlepszy?

  1. Fotele ogrodowe naprawdę robią robotę! Wyglądają bardzo ładnie, zarówno ustawione na tarasie, jak i bezpośrednio na trawie. Mi bardzo podobają się wiklinowe, bardzo stylowe, dodatkowo wytrzymałe, a po odpowiedniej impregnacji nie straszna im żadna pogoda. Drewniane fotele też sprawdzą się bardzo fajnie, zrezygnowałbym natomiast z plastikowych – brzydkie i niewygodne.

  2. U mnie najlepiej na działce sprawdziły się meble z technorattanu. Wyglądają w miarę naturalnie (oczywiście zależy jaki kolor wybierzemy) ponieważ są robione na podobieństwo wikliny. Są wytrzymałe jak plastikowe, nie są ciężkie jak drewniane, nie potrzebują konserwacji – wystarczy zlać wodą z węża. Ogólnie same plusy, więc polecam serdecznie.

  3. Zgodzę się z autorem artykułu, że należy szukać mebli i foteli ogrodowych w internecie. Uważam, że przed zakupem czegokolwiek, trzeba to sprawdzić najpierw w internecie. Parę lat temu kupowałem lodówkę, nie używałem internetu tak jak teraz i się nieźle naciąłem. Różnica w cenie mojej lodówki była ogromna, bo prawie 1000 zł!! Od tamtej pory zawsze używam porównywarki cen, na przykład ceneo czy skąpiec.

  4. Generalnie nie ważne czy krzesło będzie drogie czy tanie, najważniejsze, żeby było z dobrego materiału i było to wygodne krzesło ogrodowe. Jak ktoś ceni sobie pracę jaką włożył w ogród to warto mieć takie krzesło, bo wtedy spędzanie czasu na powietrzu jest mega przyjemnie. W letnie wieczory każdy wieczór to obowiązkowo w ogrodzie 😉

  5. Zestaw mebli do ogrodu można kupić już za całkiem fajną kasę, mowa tu o czymś z tworzywa sztucznego, co prawda jest to z jednej strony prostsze w utrzymaniu, ale mniej eleganckie. W zeszłym sezonie zamówiłem zestaw z drewna i sprawdza się super jak do tej pory, ale trochę boję się, mimo że jest porządnie zaimpregnowany.

  6. Przymierzam się do kupna foteli ogrodowych na ten sezon, bo szczerze powiedziawszy to nie miałam jeszcze czegoś takiego w ogrodzie u siebie. Do tej pory tylko krzesła i ławeczki, mimo tego, że poza miastem mieszkam całe życie. Zastanawiam się, czy pójść w tworzywo sztuczne, czy coś bardziej eleganckiego.

  7. Fotel w ogrodzie, jeżeli tylko mieszka się na stałe, a nie jest to działka rekreacyjna, to coś co po prostu trzeba mieć. Warto wydać trochę pieniędzy i w lato mieć na czym odpocząć w ogrodzie, a ważne, żeby było to wygodne. Jest masa różnych foteli, droższe i tańsze, więc każdy zdecydowanie może wybrać coś dla siebie. Bardzo ciekawy artykuł!

  8. Osobiście nie podobają mi się w ogóle żadnego rodzaju plastikowe fotele ogrodowe. Warto dołożyć nawet drugie tyle i kupić porządne metalowe, bądź też drewniane – zależy od gustu. Drewniane mają to do siebie, że trzeba o nie dbać i pamiętać o konserwacji.

  9. Wybierając fotele przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na materiały. Według mnie nie ma sensu kupować krzeseł metalowych, bo są bardzo ciężkie i nieporęczne. Odpowiednie zadbane drewniane krzesła są super sprawą i zdecydowanie polecam każdemu 😉

  10. Nic na takie siedzenie nie pasuje jak miękka poduszka na fotel ogrodowy. Super sprawa, można dopasować to bardzo dobrze do koloru jakie mają meble czy inna aranżacja ogrodu. Nie kosztuje dużo, a znacznie poprawia komfort siedzenia, na długie letnie wieczory jest w sam raz 😉

  11. Powiem szczerze, że mi najbardziej spodobał się rozkładany ogrodowy fotel drewniany. Może nie do końca jest to wygodne, oraz wytrzymałe, ale przede wszystkim bardzo dobrze wpasowuje się w mój ogród. Mam większość wykończeń drewnianych w tym pergolę i razem stanowi to fajną całość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Oświetlenie liniowe LED w aranżacji nowoczesnych pomieszczeń

czw. sty 13 , 2022
W obecnych czasach coraz rzadziej sięgamy po klasyczne oświetlenie. Żarówki […]
oświetlenie liniowe led

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.