Repelent na owady. Jaki preparat na kleszcze i środek na komary wybrać?

Bardzo wilgotne lato z wysokimi temperaturami przyczyniło się do powstania plagi komarów. Niestety uprzykrzają one wieczorne grillowanie, spacery po lesie i czas spędzony nad jeziorem. Oprócz komarów zauważono także zwiększoną ilość występowania groźnych dla zdrowia kleszczy.

W jaki sposób jednak możemy poradzić sobie z tymi denerwującymi insektami? Przede wszystkim powinniśmy zaopatrzyć się w preparaty chroniące przed tymi owadami.

jaki preparat na komary i kleszcze


Podział preparatów na owady

Środki odstraszające insekty dzielimy na dwie grupy ze względu na ich skład:

  • Zawierające w składzie olejki eteryczne
    Właściwy zapach pomaga w utrzymaniu insektów z dala od naszej skóry, dzięki czemu nie grozi nam ugryzienie. Największą skutecznością charakteryzuje się olejek lawendowy, bazyliowy, z kopru włoskiego, eukaliptusa cytrynowego, cytrynowy, geraniowy, z trawy cytrynowej, pomarańczowy.
  • Zawierające w składzie DEET
    Repelent na komary DEET jest neurotoksycznym związkiem chemicznym, który odpowiada za porażenie narządów czuciowych owada, dzięki czemu jest on odstraszany. To bardzo skuteczny sposób ochrony przed ugryzieniem, środek sprawdza się na komary, meszki oraz kleszcze. Nie należy go jednak nadużywać.

Dostępne preparaty na insekty

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na środki przeciwko insektom, producenci prześcigają się w promowaniu wiele różnorodnych produktów. Najczęściej wybierane preparaty na komary i kleszcze to:

  • Spray na komary

    W sprayach na komary przeważnie znajduje się DEET lub olejki eteryczne. To czy produkt może być używany w sposób bezpośredni na skórę, zależy od stężenia składników aktywnych, znajdujących się w sprayu. W niektórych przypadkach zaleca się stosować środek na komary jedynie na odzież. Istotne jest to, co ile godzin należy powtarzać aplikację, jeśli chcemy utrzymać efekt odstraszający. Na przykład, jeśli korzystamy z produktu zawierającego roztwór DEER 25-procentowy, wówczas można aplikować go na skórę oraz ubrania. Efekt będzie utrzymywał się do 8 godzin. Alternatywnym rozwiązaniem może być spray na bazie olejków eterycznych, taki jak na przykład Mosquiterum. Dobrym produktem jest także mugga na kleszcze, czy spray deet na komary.

  • Opaska odstraszająca owady

    Silikonowa opaska nasączona olejkiem eterycznym to kolejny sposób na odstraszenie uprzykrzających życie komarów i kleszczy. Można ją założyć na nadgarstek, torebkę czy wózek. Do opasek producenci dodają także zamykane woreczki strunowe. Po zakończeniu użytkowania trzeba wkładać je do środka, aby zachowały jak najdłużej swoje właściwości. Jeśli zapach olejku z opaski nie jest już wyczuwalny, wówczas została ona już całkowicie zużyta.

  • Plastry odstraszające owady

    Zasada ich działania polega na wydzielaniu nieprzyjemnego dla owada zapachu. Plasterek nasączony na przykład olejkiem lawendowym, można umieścić na ubranie, wózek czy meble. Aby przeciwdziałać różnym insektom, należy korzystać z plastrów mających w sobie kompozycję paru rodzajów olejków o sporym stopniu ich natężenia. Taki produkt sprawdzi się jako preparat na kleszcze i komary.

  • Preparat na kleszcze dla dzieci

    Preparat dla dzieci powinien nie tylko zapewniać bezpieczną ochronę przed insektami, ale także nie powodować żadnych podrażnień na delikatnej skórze malucha. Produkty ze związkiem chemicznym DEET nie powinny być aplikowane na skórę dzieci poniżej 3 roku życia. Natomiast w przypadku starszych dzieci, należy uważać w trakcie korzystania z takiego środka. Dla maluchów najczęściej polecane są środki zawierające naturalne olejki eteryczne odstraszające owady. Spray może powodować podrażnienia na skórze dziecka, dlatego najlepiej aplikować maluchom na skórę płyny przeciw insektom, albo skorzystać z plasterków lub opasek. Należy mieć na uwadze, iż olejki eteryczne, jak i pozostałe dostępne preparaty na komary i kleszcze mogą powodować wystąpienie reakcji alergicznych. Z tego względu w trakcie pierwszej aplikacji środka na skórze, należy obserwować zachowanie oraz skórę malucha. Jeśli pojawią się na niej jakiekolwiek zmiany, wówczas należy od razu przemyć zmieniony obszar skóry wodą, aby zmyć cały nałożony na nią repelent.

Należące do pajęczaków kleszcze są odpowiedzialne za roznoszenie patogenów, mogących skutkować rozwojem groźnych chorób takich jak chociażby borelioza, KZM (kleszczowe zapalenie mózgu), gorączka Q czy też anaplazmoza.
Należące do pajęczaków kleszcze są odpowiedzialne za roznoszenie patogenów, mogących skutkować rozwojem groźnych chorób takich jak chociażby borelioza, KZM (kleszczowe zapalenie mózgu), gorączka Q czy też anaplazmoza.
  • Ultradźwięki i elektrofumigator

    W sklepach dostępne są także produkty niemające w sobie żadnej chemii, a odstraszające insekty za pomocą ultradźwięków. Jednakże ich skuteczność jest bardzo różnie oceniana. Można także skorzystać z różnych form fumigatorów, czyli odstraszaczy owadów. Takie urządzenia opierają swoje działanie na wytwarzaniu pary, dymu albo gazu. Jednak nie do końca jest wiadome, w jaki sposób wdychane substancje wpływają na nasze zdrowie.


Domowe sposoby na odstraszanie owadów

Dokuczliwe owady, a w szczególności komary, pojawiają się w naszych domach i uprzykrzają nam życie. Na szczęście nie potrzebujemy profesjonalnych środków, aby z nimi walczyć. Trzeba tylko wiedzieć, czego używać, aby bardziej ograniczyć nieprzyjemne bzyczenie.

Tych zapachów owady nie lubią

Warto zastosować olejki eteryczne, żeby pozbyć się z domu much i komarów. Do zapachów, których szczególnie nie lubią insekty należą:

  • migdałowy,
  • kokosowy,
  • waniliowy,
  • eukaliptusowy.

Łatwo przygotować domowy środek na komary, dodając odrobinę olejku do świecy lub kominka zapachowego. Można również zastosować ocet lub cebulę, jeśli takie zapachy nam nie przeszkadzają.

Odpowiednie rośliny odstraszą owady

Istnieją kwiaty, których woń w naturalny sposób odstrasza owady. Wiele z nich pięknie pachnie i można je kupić w zwykłych sklepach, nie tylko ogrodniczych. Warto zatem zaopatrzyć się w:

  • kocimiętkę,
  • bazylię,
  • miętę,
  • pelargonię.

Najważniejsze jest jednak stosowanie moskitiery, która w najprostszy sposób powstrzyma dostęp owadów do naszych mieszkań.


Repelenty na owady RANKING

Ranking Kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych środków i preparatów na owady, w tym na m.in. komary i kleszcze, dostępnych w sklepach online. Ranking TOP10 pochodzi z serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany każdego dnia.


2 thoughts on “Repelent na owady. Jaki preparat na kleszcze i środek na komary wybrać?

  1. A mnie kleszcze nie łapią, nigdy żadnego nie miałem 😀 Chociaż kto wie – może któryś skubany zdążył uciec, zanim go zauważyłem :/ Za to komary do mnie lgną, a najlepszym preparatem na te bzyki to … kapeć 😀

  2. Naroiło się tego paskudztwa, a będzie coraz gorzej, niestety już nawet w Polsce nie uraczymy raczej długiej i przyjemnie zimnej zimy. Szczególnie te nowe kleszcze z zachodniej granice, jakaś odmiana tropikalna, jeszcze gorsza od naszych rodzimych stworów …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Strug. Jaki będzie lepszy: ręczny czy elektryczny? Kryteria wyboru wraz z rankingiem strugarek

śr. lip 7 , 2021
Dzięki temu prostemu konstrukcyjnie narzędziu można strugać i z grubsza […]
Strug ręczny elektryczny marki Bosch, model GHO 15-82.

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.