Warzywa korzeniowe – jesienne zbiory w warzywniku

1

warzywa korzeniowe

Warzywa korzeniowe należą do tej klasy warzyw, które są szczególnie cenione w polskiej kuchni i polskich ogrodach. Ich część jadalną w znacznej mierze tworzy ich korzeń (chociaż nać marchwi i pietruszki również nadaje się do spożycia). Wczesna jesień jest czasem zbiorów dużej części warzyw korzeniowych, dlatego radzimy, jak i kiedy zbierać je z warzywnika oraz jak zabezpieczyć marchew czy buraki przed zimą, abyś mógł cieszyć się nimi przez cały rok.


Warzywa korzeniowe – przedstawiciele

Do klasy warzyw korzeniowych zaliczamy następujące rośliny, stanowiące podstawę bardzo wielu potraw: marchew zwyczajną, pietruszkę korzeniową, buraka ćwikłowego, seler korzeniowy. Oprócz tego ZIEMOVIT przypomina, że wśród warzyw korzeniowych można odnaleźć rośliny, które w ostatnich latach powróciły do łask w polskiej kuchni: skorzonerę (wężymord), topinambur, salsefię oraz wilca ziemniaczanego, znanego jako batat lub słodki ziemniak.


Warzywa korzeniowe – termin zbioru

Warzywa korzeniowe zbierane jesienią w większości przypadków należą do późnych odmian, które wysiewa się/sadzi do gruntu wczesną wiosną (seler, pietruszka, batat, salsefia) lub na przełomie wiosny i lata (marchew, buraki). Termin ich zbiorów przypada na wczesną jesień, jednak wygląda różnie w zależności od warzywa:

  • połowa września – batat,
  • przełom września i października – buraki, marchew (uwaga: im wcześniej zbierzemy marchew, tym będzie miała delikatniejszy smak),
  • połowa października – seler korzeniowy,
  • koniec października – pietruszka korzeniowa, wężymord, topinambur,
  • do pierwszych przymrozków – salsefia.

Warto przy tym pamiętać, że warzywa korzeniowe różnią się od siebie okresem rozwoju – niektóre z nich są jedno-, a inne dwuroczne. W każdym przypadku uniwersalny granulowany nawóz ogrodniczy ZIEMOVIT zapewni tym warzywom dawkę fosforu i potasu, dzięki czemu ich bulwy osiągną duże rozmiary.


Jak zabezpieczyć warzywa korzeniowe na zimę?

Odmiany późne warzyw korzeniowych najczęściej wysiewa się z myślą o tym, że po zbiorach będzie trzeba je przezimować. Przede wszystkim warto pamiętać, aby nie myć warzyw korzeniowych po wykopaniu z ziemi – pokrywająca marchew czy pietruszkę cienka warstwa ziemi spowalnia wysychanie bulw. Przy zbiorach batatów należy z kolei uważać na to, żeby nie uszkodzić ich skórki, gdyż wszelkie zadrapania mogą skutkować rozwojem chorób.

Najlepsze miejsca do przechowywania warzyw zimą to przestrzenie lekko wilgotne, chłodne (temperatura 0–4 st. Celsjusza), z dobrą cyrkulacją powietrza. Piwnica powinna wystarczyć, jednak jeśli mieszkasz w domu bez podpiwniczenia, możesz też użyć do tego celu drewnianej skrzynki ocieplonej od środka. Ostatecznością są kopce usypywane na działce – w ten sposób można przechowywać marchew, pietruszkę i seler. Z kolei wężymord trzeba przechowywać wyłącznie ułożony pionowo w skrzynkach wypełnionych wilgotnym piaskiem.

Zainteresowany ogrodniczymi radami? Sprawdź poradnik ZIEMOVIT, gdzie znajdziesz wiele informacji, dzięki którym Twój ogród będzie piękny przez cały rok.

One thought on “Warzywa korzeniowe – jesienne zbiory w warzywniku

  1. Nie wiedziałam, że nie wolno myć warzyw po zbiorze i wykopaniu z ziemi. Dopiero będę zaczynać przygodę z ogrodnictwem, ponieważ kupiliśmy z mężem dom z ogrodem. Więc ta informacja bardzo mi się przyda. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Opał do kominka – co wybrać?

czw. gru 28 , 2017
Jesienno-zimowe wieczory to czas, kiedy najbardziej doceniamy ciepło bijące od […]
opał do kominka - co wybrać?

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.