Jaka szlifierka taśmowa do drewna i metalu? Rankingi na 21 września 2023

Aktualizowane dnia

Szlifierka jest narzędziem niezbędnym, zarówno w profesjonalnych zakładach jak i amatorskich pracowniach. Szczególną popularnością cieszą się modele taśmowe, które świetnie sprawdzą się podczas wygładzania drewna i metalu, czyli materiałów, z którymi mamy z reguły najwięcej pracy.

Szlifierka taśmowa to narzędzie, które służy do szlifowania dużych powierzchni. Można też nią szlifować delikatniej, ale wówczas trzeba doposażyć ją w specjalną ramkę. Na co zwrócić konkretnie uwagę przy jej kupnie? Jakie są rodzaje szlifierek taśmowych?

taśmowa szlifierka stołowa 1800W 2w1
taśmowa szlifierka stołowa 1800W 2w1

Rodzaje szlifierek taśmowych

Szlifierki taśmowe wykonują swoje zadanie znacznie precyzyjniej niż tradycyjne szlifierki kątowe. Wyposażone w specjalną taśmę, stają się bardzo pomocne podczas wygładzania materiałów drewnianych, drewnopodobnych, a także metalowych i z tworzyw sztucznych. Szlifierki taśmowe możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • ręczna – te poręczne urządzenia, znajdują zastosowanie w przypadku niewielkich prac remontowych. Są one dość mobilne, więc łatwo można nimi manewrować i je przemieszczać. Jedynym ograniczeniem jest konieczność posiadania źródła zasilania, w każdym miejscu do którego ją przeniesiemy;
  • stołowa – to urządzenie zapewnia przede wszystkim stabilność. Łatwiej będzie też wykonywać prace na mniejszych elementach. Jednak ten rodzaj szlifierek, jest większy gabarytowo, dlatego decydują się na niego osoby, mające przydomowe warsztaty.

Bez względu na to, na który rodzaj się zdecydujemy, musimy brać pod uwagę, że modele taśmowe są nieco droższe od innych typów tej grupy elektronarzędzi. Jednak decydując się na zakup pamiętajmy o tym, że urządzenie ma nam służyć przez lata, a cena często idzie w parze z jakością.


Ważne parametry szlifierek taśmowych

Szlifierki taśmowe produkowane są do zgrubnego szlifowania, można je zamienić w urządzenie stacjonarne. Wybierając tego rodzaju szlifierkę należy zwrócić uwagę na następujące czynniki:

  • średnica tarczy – od niej zależy wydajność szlifierki. Im będzie ona większa tym szybciej oszlifuje powierzchnie. Tarcze dostępne są w średnicach 150 lub 250 mm;
  • liczba oscylacji – określa ona ilość wychyleń na minutę, im wartość ta będzie większa tym szlifowanie będzie dokładniejsze;
  • mimośrodowość – określa wartość wychyleń tarczy w stosunku do własnej osi. Wartość ta podawana jest w milimetrach i podobnie jak liczba oscylacji im będzie większa tym szlifowanie będzie efektywniejsze. W szlifierkach taśmowych zazwyczaj wartość ta wynosi około 5 milimetrów.
  • moc silnika – dopasowujemy ją przede wszystkim do typu pracy, jaką będziemy wykonywać. Jeżeli chcemy kupić sprzęt na potrzeby zastosowań domowych, wówczas powinien nam wystarczyć sprzęt dysponujący mocą do 500 W. Przy intensywniejszym wykorzystaniu szlifierki np. na potrzeby prac warsztatowych czy też budowlanych, powinniśmy się rozejrzeć za produktem oferującym przynajmniej 1000 W. Celem stabilizacji pracy warto zdecydować się na wariant stołowy, gdzie znacznie wygodniejsze jest obrabianie materiału na pasie szlifierskim.
  • typ taśmy – szczególnie istotny parametr, gdy decydujemy się na zakup szlifierki szerokotaśmowej. Jeżeli potrzebujemy taśmy do częstszych zastosowań, o charakterze warsztatowym czy też profesjonalnym, wówczas rekomendowane jest postawienie na taśmę gumową, bardziej wytrzymałą od tej wykonanej z tworzyw sztucznych. Chcąc się dłużej cieszyć jej walorami należy postawić na produkt certyfikowany, z wysokich jakościowo materiałów, które wykazują wyższą odporność na czynniki mechaniczne oraz podwyższoną temperaturę podczas obróbki materiału.

Gdzie sprawdzi się najlepiej ręczna szlifierka taśmowa?

Szlifierka taśmowa ręczna to przydatne narzędzie w zakładzie stolarskim i domowym garażu. Może przydać się do wykonywania drobnych napraw lub dekoracji. Jak zatem wybrać idealną szlifierkę taśmową i do czego warto jej użyć?

Kupując tego typu narzędzie, kierujmy się przede wszystkim jego mocą oraz sposobem zasilania. Ważne, by posiadało funkcję odsysania pyłu – ułatwi to pracę i zmniejszy bałagan oraz zanieczyszczenie materiału, który obrabiamy za pomocą owego narzędzia. Szlifierka taśmowa ręczna najczęściej jest bardzo łatwa w obsłudze dzięki zastosowaniu mechanizmów, pozwalających szybko nałożyć i naprężyć taśmę.

Szlifierka taśmowa ręczna znajdzie swoje zastosowanie w domowym warsztacie. Ułatwi obróbkę różnego rodzaju przedmiotów – nawet tych o niewielkich rozmiarach. Z uwagi na ergonomiczny kształt i podręczny uchwyt, szlifierka taśmowa może być przenoszona w łatwy sposób i używana tam, gdzie w danej chwili jest potrzebna.

Wybierając szlifierkę zasilaną na akumulator nie musimy szukać gniazdka, więc będzie pomocna nawet w miejscach, w których nie ma prądu.


Szlifierka taśmowa w wersji stołowej

Wersje stacjonarne szlifierek taśmowych cenione są przede wszystkim za stabilność oraz poziomy i pionowy zakres pracy. Ze względu na ich charakterystykę nie należą one do sprzętów mobilnych, ich waga to przynajmniej kilkanaście kg.

Ich przeznaczeniem, podobnie jak w przypadku ręcznych szlifierek taśmowych, jest obróbka drewnianych powierzchni, a także w przypadku wielu modeli – szlifowanie tworzyw sztucznych lub też elementów drewnopochodnych np. płyty wiórowe, meblowe, sklejki. Sam proces szlifowania może odbywać się po różnym kątem, przez co swobodnie możemy obrabiać nasz materiał m.in. po lekkim lub większym skosie.

Jeżeli już posiadamy wersję ręczną i poszukujemy większej stabilności podczas obróbki, można pokusić się o zakup statywu, dzięki czemu nasza szlifierka zmieni się w mały sprzęt stacjonarny. Umieszczenie szlifierki elementem roboczym skierowanym w górę (taśma na górze) niesie jednak za sobą zwiększenie ryzyka związanego z pracą. Chcąc z kolei dokładniej wyszlifować kanty naszego materiału z pewnością przyda nam się prowadnica kątowa.


[TOP10] Ranking szlifierek taśmowych

Ranking Wrzesień 2023

Zestawienie najchętniej wybieranych szlifierek taśmowych na podstawie serwisu Nokaut.pl. Ranking TOP10 jest aktualizowany na bieżąco.


Ogrodowe zapytania:

  • Jaką kupić szlifierkę taśmową
  • najlepsza szlifierka taśmowa stacjonarna
  • szlifierki taśmowe
Twoja ocena ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny poradnik z rankingiem

Jaka szlifierka stołowa, czyli kryteria wyboru dobrego sprzętu do szlifowania

sob. paź 16 , 2021
Szlifierka stołowa to narzędzie przydatne nie tylko osobom świadczącym profesjonalne usługi, […]
szlifierka stołowa 1800W

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.