Szlifierka kątowa to uniwersalne narzędzie, które powinno znaleźć się w każdym przydomowym garażu. Służy nie tylko do szlifowania, ale również do cięcia i polerowania. Na co zwracać uwagę przy zakupie nowej szlifierki kątowej?

[TOP12] Dobre Szlifierki kątowe [Ranking listopad 2024]
Sprawdź, jaka kątówka była najchętniej wybierana przez Internautów. Przygotowany ranking ze szlifierkami kątowymi jest aktualny na listopad 2024.
[nokaut-offers-box render_type=”inline” url=’szlifierki-i-polerki/rodzaj-produktu:szlifierka-katowa–najpopularniejsze’ classes=’big’ limit=’12’ template=”szablon/szlifkat”]
Rodzaje i przeznaczenie szlifierek kątowych
Najlepszą szlifierką kątową będzie ta, której tarcza obraca się z dużą prędkością, nawet do 11 000 obr./min. Szlifierki kątowe dostępne są w wersji:
- przewodowej,
- bezprzewodowej,
- pneumatycznej.
Wszystko to sprawia, że cena tego typu szlifierek jest bardzo zróżnicowana. W sklepach z takim asortymentem dostępne są następujące rodzaje szlifierek kątowych pod kątem ich przeznaczenia:
- do drewna,
- do betonu,
- do płytek,
- do polerowania.
Możliwości wyboru szlifierek kątowych są dość spore, dlatego w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad ich przeznaczeniem, a także potencjalną częstotliwością jej użytkowania. Dobra szlifierka kątowa powinna cechować się podobnymi parametrami jak szlifierka taśmowa.
Funkcje szlifierek kątowych
Jak w każdym nowoczesnym urządzeniu, tak i w szlifierkach kątowych zastosowano nowoczesne technologie, aby podnieść komfort ich użytkowania, a także możliwości samej szlifierki. Do jej najważniejszych funkcji możemy zaliczyć:
- regulowane obroty – dzięki temu, będziemy mogli dopasować prędkość, do obrabianego materiału. Nie zależnie, czy obrabiać będziemy metal czy drewno, dzięki tej funkcji wykonamy to z największą precyzją;
- system antywibracyjny – ogranicza on drgania szlifierki podczas pracy. Dzięki temu mamy większą kontrolę nad urządzeniem, oraz komfort wykonywanej pracy;
- łagodny start – pozwala wyeliminować niekontrolowane szarpnięcia podczas uruchamiania;
regulacja osłony bez użycia narzędzi – poprawia to nie tylko bezpieczeństwo podczas użytkowania, ale także znacznie usprawnia pracę; - ochrona przed przegrzaniem – nawet długa praca, nie sprawi, że urządzenie będzie mieć problemy spowodowane wzrostem temperatury.
Wyposażenie szlifierek kątowych
Jest równie ważne jak ich dodatkowe funkcje. Pomaga poprawić bezpieczeństwo i wygodę podczas pracy. Decydując się na zakup szlifierki kątowej, zwróćmy uwagę na:
- bezszczotkowy silnik – gwarantuje on prawie w 100% bezawaryjność urządzenia.
- dodatkowa osłona – ochroni użytkownika przed odpryskami i resztkami z obróbki.
- nakrętka mocująca wraz z blokowanym wrzecionem – co ułatwi szybką i sprawną wymianę tarczy, bez zbędnego wysiłku.
Szlifierka kątowa przewodowa – gdzie jej najlepiej użyć?
Szlifierka kątowa z zasilaniem sieciowym ma bardzo wszechstronne zastosowanie i sprawdza się w wielu dziedzinach. Bardzo chętnie jest używana zarówno przez budowlańców chociażby do cięcia płytek ceramicznych czy też betonu jak i w różnego rodzaju dużych zakładach, które zajmują się obróbką metalu, drewna.
Przy użyciu szlifierki kątowej przewodowej można także wycinać otwory. Przy odpowiedniej wprawie to urządzenie może z powodzeniem zastąpić inne narzędzia w codziennej pracy, dzięki czemu oszczędzimy nie tylko na ich zakupie, ale także i miejscu w naszym garażu.
Niezależnie od wykonywanych czynności szlifierką kątową przewodową trzeba zachować szczególną ostrożność przy pracy ze względu na specyfikę tego narzędzia i duże ryzyko potencjalnego urazu w przypadku niezastosowania się do wytycznych dotyczących bezpieczeństwa jego stosowania.
Jak bezpiecznie pracować ze szlifierką?
Szlifierka stanowi podstawowe narzędzie większych zakładów, jak i tych domowych. Proste urządzenie, jednak niewłaściwie używane może być niebezpieczne, dlatego ważne jest jego odpowiednie używanie. Jak zatem bezpiecznie pracować ze szlifierką?
W nowoczesnych modelach szlifierek stosowane są różne, dodatkowe zabezpieczenia. Jednak warto mieć na względzie, że pomimo innowacyjnych technologii, operatorzy tego typu urządzeń dalej narażeni są na pewne zagrożenia. Wynikać one mogą z nieodpowiedniego przygotowania użytkownika, jak i niewłaściwego obsługiwania się szlifierką. Przed przystąpieniem do pracy, w trosce o swoje bezpieczeństwo nie zapominajmy o:
- odzieży ochronnej – wysoce odpornej na uszkodzenia, które może spowodować szlifierka,
- każdorazowej kontroli urządzenia – szczególnie przed rozpoczęciem pracy,
- okularach ochronnych – zalecanych przepisami BHP,
- niedotykaniu części wirujących – mogą powodować uszczerbki na zdrowiu,
- zamknięciu wszystkich osłon,
- stosowaniu stojaków – w przypadku długich przedmiotów.
Pamiętajmy – kluczową kwestią jest stan techniczny urządzenia, a także tarcz szlifierskich. Jeśli zauważymy jakiekolwiek odchylenia od odpowiedniego stanu, dla własnego bezpieczeństwa lepiej zrezygnować z pracy z tym urządzeniem. Zapoznajmy się także dokładnie z instrukcją obsługi, co podniesie poziom bezpieczeństwa pracy.
Jaka szlifierka kątowa do pracy w drewnie?
Jeśli zamierzamy odnowić drewniane meble, będziemy musieli prędzej czy później nauczyć się podstaw szlifowania, co wbrew pozorom nie jest trudne. A ta podstawowa umiejętność pozwoli przygotować drewnianą powierzchnię do późniejszych prac takich jak malowanie czy impregnacja drewna. Czy poradzi sobie z tym szlifierka kątowa, dostępna w prawie każdym domowym warsztacie?
Czy szlifierka kątowa pozwala na pracę w drewnie?
Szlifierka kątowa kojarzy się większości majsterkowiczom z cięciem oraz szlifowaniem metalu, natomiast swoje zastosowanie znajduje również w obróbce drewna. Zanim rozpoczniemy pracę, musimy zamocować na niej tarczę lamelkową lub specjalny dysk, do którego przyczepimy krążku ścierne z rzepem.
Tarcza lamelkowa posiada paski płótna ściernego – ich najpopularniejsze granulacje to P40 oraz P60. Chcąc zamocować ją do szlifierki nie potrzeba żadnych przejściówek czy adapterów. Jej koszt jest również niewielki, zakup tarczy lamelkowej to wydatek maksymalnie 10 zł.
Decydując się na zakup specjalnego dysku do szlifierki, który mocuje się do niej za pomocą rzepu, możemy osiągnąć w miarę gładką powierzchnię drewna. Należy jednak pamiętać, że użycie szlifierki kątowej do pracy z drewnem wymaga dużo precyzji oraz cierpliwości. Przed rozpoczęciem prac warto przeprowadzić próbę na niewielkiej powierzchni drewna.
[TOP7] Bardzo tanie Szlifierki kątowe [Ranking listopad 2024]
Sprawdź, jaka kątówka jest obecnie najtańsza (często są to oferty promocyjne i wyprzedażowe). Przygotowany budżetowy ranking z kątowymi szlifierkami jest aktualny na listopad 2024.
[nokaut-offers-box render_type=”inline” url=’szlifierki-i-polerki/rodzaj-produktu:szlifierka-katowa–najtansze’ classes=’big’ limit=’7′ template=”szablon/szlifkat”]