Surfinia – poznaj piękne kwiaty na taras i balkon

2

surfinia petunia kaskadowaSurfinia, czyli odmiana petunii, to efektowna roślina jednoroczna, która ostatnio stanowi prawdziwy hit wśród roślin na tarasy i balkony. Jej bujne, różnokolorowe kwiaty wyglądają szczególnie pięknie w donicach wiszących lub skrzynkach.

Chcesz rozpocząć uprawę surfinii, ale nie wiesz, od czego zacząć? Z tekstu dowiedz się wszystkiego na temat tej pięknej rośliny.


Dekoracyjne walory surfinii

Surfinia – znana także jako petunia kaskadowa – cieszy się niesłabnącą popularnością przede wszystkim dzięki swojej uniwersalności. Jej piękne kwiaty nadają się do dekoracji:

  • balkonów,
  • tarasów,
  • balustrad.

Kolejną zaletą, dzięki której surfinia to tak wdzięczna roślina ozdobna, jest tempo jej wzrostu. Odpowiednio pielęgnowana surfinia będzie kwitła obficie od maja do końca września. Jak dbać o tę roślinę? ZIEMOVIT pokaże Ci, co zrobić, aby surfinia rosła zdrowo, długo i pięknie.


Surfinia – nasiona czy sadzonki?

Surfinia może być uprawiana na dwa sposoby, z których każdy ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Często kupuje się po prostu gotowe sadzonki tej rośliny, a te wystarczy rozsadzić do odpowiednich pojemników. W tym przypadku istnieje jednak ryzyko, że surfinia wyhodowana z sadzonki będzie od początku zarażona wirusem, ujawniającym swoje działanie dopiero na zaawansowanym etapie wzrostu rośliny.

W sklepach ogrodniczych dostępne są także nasiona surfinii, które wysiewa się do dużych doniczek na przełomie lutego oraz marca. Według części ogrodników surfinia uprawiana z nasion jest mniej podatna na choroby grzybowe, ale samym nasionom również zagraża infekcja. Nasiona surfinii do pikowania potrzebują:

  • stałego nasłonecznienia,
  • dużej temperatury,
  • średniej wilgotności.

Dodatkowo nie powinny być zakrywane podłożem, lecz lekko wciśnięte w ziemię. Warto za to ustawić je na parapecie i nakryć specjalną folią. Przy wyhodowaniu nasion z surfinii pomocne może okazać się podłoże do siewu i pikowania ZIEMOVIT, które zapewnia zdrowy start młodym roślinom.


Surfinia – sadzenie, nawożenie, pielęgnacja

W przeciwieństwie do petunii surfinia dobrze czuje się w glebie kwaśnej (5,5–6,5 pH) i próchniczej. Źle znosi suszę i potrzebuje stałego podlewania, ale warto zadbać o to, aby pojemnik, w którym rośnie roślina, miał od spodu otwory – nadmiar wilgoci stanowi bowiem pożywkę dla grzybów, czekających na zaatakowanie surfinii.

Surfinia idealnie nadaje się na balkon południowy lub południowo-wschodni, gdyż jej piękne kwiaty potrzebują do wzrostu bardzo dużo ciepła i słońca. Przy uprawie tej rośliny trzeba pamiętać, że pojemniki z surfiniami należy okrywać przed deszczem oraz silnym wiatrem. W przypadku wyjątkowo porywistych burz surfinia musi być przechowywana w pomieszczeniu.

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, jakich wymaga surfinia, jest usuwanie przekwitłych kwiatów. Ma to na celu nie tylko zwiększenie obfitości kwitnienia rośliny, lecz uodpornienie na grzyby.

Piękne kwiaty nie rozkwitną jednak, jeśli nie zapewnisz im dużej ilości składników odżywczych. Nawóz płynny do roślin kwitnących ZIEMOVIT nadaje się świetnie do nawożenia surfinii – wystarczy odpowiednia dawka nawozu raz na trzy lub cztery tygodnie, abyś mógł cieszyć się widokiem wielokolorowych kwiatów.

2 thoughts on “Surfinia – poznaj piękne kwiaty na taras i balkon

  1. Niestety nie posiadam balkonu, działki ani ogrodu, ale te kwiaty nie zauroczyły! Przepiękne. Wie ktoś może czy nadają się żeby położyć na parapecie zewnętrznym? Ładnie by wyglądały wiszące z okna kwiaty. Pozdrawiam!

  2. Surfinie faktycznie wyglądają naprawdę ładnie, szczególnie, gdy posadzimy je w jakiejś ozdobnej donicy. U mnie na osiedlu jest mnóstwo balkonów z tymi kwiatami i w zasadzie każdy wygląda naprawdę super. Myślę, że obok pelargonii i petunii, to najpopularniejsza odmiana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Rodzaje, zalety i wady pił łańcuchowych

śr. cze 28 , 2017
Niezastąpionym urządzeniem do cięcia i obróbki drewna są piły łańcuchowe. […]
piła spalinowa

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.