Drewniane ogrodzenie to bardzo częsty wybór wielu właścicieli domów. Płot drewniany ma sielski wygląd, jest stosunkowo prosty i tani w budowie, a do tego można mu nadać indywidualny charakter, wykorzystując różne kształty desek i sztachetek. Niestety, wielu inwestorów decydując się na drewniane ogrodzenia, zdaje się nie pamiętać, że wymagają one regularne konserwacji — przynajmniej raz na kilka lat. Tylko wtedy zachowają swój piękny, oryginalny wygląd i będą mogły nam służyć długo i niezawodnie.
Jak odnowić drewniane ogrodzenie?
Drewniane elementy ogrodzenia narażone są na ciągłe działanie czynników atmosferycznych. Deszcz, słońce, kurz, odchody ptaków — to tylko jedne z wielu zagrożeń, z którymi musi się zmagać drewno. Aby dzielnie znosiło ono te trudne warunki, należy co kilka lat przeprowadzać renowację przy pomocy papieru ściernego. Płótno ścierne założone na szlifierce oscylacyjnej pomaga dokładnie usunąć stare powłoki farb ze sztachetek i przygotować je do ponownej impregnacji. Do tego celu używać powinniśmy dedykowanych impregnatów do drewna o dużej odporności. Oczyszczając drewniany płot, nie można zapominać trudno dostępnych miejscach, takich jak przetłoczenia i wklęsłości w listwach.
Jak przygotować strukturę drewna pod malowanie?
Płotno ścierne to niezbędny materiał do skutecznej renowacji drewnianego płotu. Z jego pomocą usuniemy stare warstwy farby, docierając do surowego drewna. To szczególnie ważne, jeśli chcesz uzyskać jednolitą kolorystykę. Staranne przygotowanie materiału pod malowanie to połowa sukcesu dla oczekiwanego efektu. Malując drewniane deski impregnatem lub lazurą, można zmienić wygląd płotu o 180 stopni. W przypadku napotkania zmurszałego drewna nie pozostaje nic innego jak wymienić taki element na nowy.
Jak zabezpieczyć drewniane ogrodzenia przed warunkami atmosferycznymi?
Kiedy już wiesz, jak skutecznie i szybko wyczyścić drewniany płot, należy się dowiedzieć jak go zabezpieczyć przed wilgocią. Impregnacja drewna to jeden z najważniejszych etapów. Drewniane powierzchnie, jeśli nie są zabezpieczone, mogą chłonąć wilgoć nawet z powietrza. W przypadku miękkiego drewna sosnowego może to powodować jego szybkie odkształcanie się. Aby temu zapobiec, drewniane ogrodzenie malujemy impregnatem o wybranym przez siebie kolorze. Na rynku jest wiele sprawdzonych środków. Jeżeli chcemy uzyskać dużą siłę krycia, aby nie było widać słojów drewna, impregnat należy zamienić na lazurę. Tymi samymi środkami można odnawiać meble ogrodowe, oczywiście po wcześniejszym potraktowaniu ich papierem ściernym. Impregnaty i lazury chronią drewno nie tylko przed wilgocią, ale również przed szkodliwym działaniem promieni UV. Jest to bardzo ważne w przypadku płotów o ekspozycji południowej i zachodniej.
Co jest ważne oprócz regularnej konserwacji?
Czasami może się zdarzyć, że sama konserwacja ogrodzenia drewnianego to za mało. Aby w 100% odnowić drewniany płot, konieczna może być naprawa uszkodzonych desek. Złamane, pęknięte, zgniłe. W takim przypadku nie ma innej rady, jak tylko wymienić je na nowe, po wcześniejszym przycięciu na potrzebny wymiar. W tym z kolei może nam pomóc pilarka stołowa lub piła szablasta Graphite. Długie ostrze świetnie sobie radzi z cięciem elementów o większych wymiarach, zapewniając wysoką precyzję obróbki. To samo urządzenie może się przydać także podczas tworzenia innych klasycznych konstrukcji z drewna jak wiaty, altany, a nawet piaskownice dla dziecka.