Jaki materac dmuchany? Z pompką czy bez?

Nieodzownie kojarzą się nam z relaksem i wypoczynkiem. Są mobilne, bez powietrza zmieszczą się w niewielkiej torbie. Oczywiście mowa o materacach dmuchanych, które możemy wykorzystać do pływania, leżenia czy też spania.

materac dmuchany z wbudowaną pompką elektryczną
materac dmuchany z wbudowaną pompką elektryczną

Musimy jednak wiedzieć, że materace różnią się konstrukcyjnie w zależności od przeznaczenia.


Dmuchany materac do spania

Postęp technologiczny sprawił, że materace dmuchane wykonane są z coraz lepszych oraz bardziej odpornych materiałów, stanowiących ponadto bardzo dobrą izolację, co sprawia, że ten typ materaca można wykorzystać do noclegu nie tylko w domu, ale również na świeżym powietrzu czy też pod namiotem. Jako materiał izolacyjny w lepszych modelach wykorzystywany jest puch oraz wypełnienia syntetyczne.

Jedną z ważniejszych kwestii jest jego wielkość – dostępne są najczęściej wersje jednoosobowe oraz dwuosobowe. Ponadto musimy brać pod uwagę gabaryty osoby, która będzie z niego korzystała – czy to będzie dziecko, czy też osoba dorosła. Węższy mały materac nie pozwala na komfortową noc dla dwójki osób, jednakże zajmuje mniej miejsca, przez co łatwiej jest go przewieźć oraz napompować. Z kolei wersje dwuosobowe posiadają lepszą warstwę izolacji. Do spania polecane są raczej materace stosunkowo niskie, mające maksymalnie 20-25 cm grubości.

dmuchany materac do spania z zagłówkiem
dmuchany materac do spania z zagłówkiem

Komfort spania to podstawa, dlatego chętnie wybieranym materiałem jest welur, stanowiący również warstwę antypoślizgową, abyśmy stabilnie leżeli podczas snu. Najczęściej dmuchane materace wykorzystywane są okazjonalnie, rzadko kiedy służą nam jako alternatywa dla tradycyjnego łóżka. Jednakże produkowane dziś konstrukcje dmuchane ze względu na zastosowane materiały pozwalają spokojnie zastąpić klasyczny materac. Odporność gwarantują im włókna poliestrowe, bardzo wytrzymałe, a w dodatku nawet przy dłuższej eksploatacji nie ulegają rozciąganiu.

Wybierajmy materace, które możliwie jak najmniej się zapadają pod naszym ciężarem, co wpływa także na zmniejszenie obciążenia dla kręgosłupa. Jeżeli chcemy, możemy również wyszukać modele dopasowujące się do sylwetki ciała. Porównując oferty warto analizować produkty pod kątem dodatkowych akcesoriów, takich jak dla przykładu poduszki dołączone do zestawu. Ich cena może być nieco wyższa, jednakże potraktujmy to jako jednorazowy zakup.


Materac dmuchany do pływania

Również w przypadku tego typu materacy mamy możliwość wyboru wersji jedno- lub dwuosobowej. Druga opcja to dobra propozycja dla rodzica, który chciałby popływać razem z dzieckiem, a także dla par.

Problem nagrzanego materaca można rozwiązać decydując się na zakup wersji z siatką – przyjemną ochłodę daje nam wtedy woda, mająca kontakt z naszym ciałem dzięki siatce. Przy dużym upale jest to wariant godny rozważenia.

dmuchany materac do pływania jednoosobowy
dmuchany materac do pływania jednoosobowy

Sam materac dmuchany nie musi nam służyć jedynie do pływania, istnieją modele przystosowane tylko i wyłącznie do błogiego wylegiwania się na plaży. Jeżeli nie chcemy wybierać dwóch osobnych materacy, może warto kupić model 2w1 – można na nich zarówno plażować, jak i pływać.

Alternatywą dla klasycznego materaca dmuchanego mogą być koła do pływania, fotele czy też sofy na powietrze, dostępne również w wariantach wieloosobowych.


Dodatki do dmuchanego materaca

Wbrew pozorom jest to istotne kryterium wyboru. Przede wszystkim przyda nam się dobra pompka do materaca, przy wersji dwuosobowej zdecydowanie polecamy wersję elektryczną (co prawda wymaga ona dostępu do źródła zasilania, jednakże napompujemy nasz materac zdecydowanie szybciej, w dodatku nie męcząc się). Na potrzeby wersji jednoosobowej powinna nam wystarczyć pompka nożna (napompowanie zwykłą pompką tłokową jest bardziej męczące i czasochłonne). Rozwiązaniem może być również zakup materaca z wbudowaną pompką.

pompka elektryczna w zestawie z materacem dmuchanym
pompka elektryczna w zestawie z materacem dmuchanym

Na wygodę użytkowania wpływa również specjalnie wyprofilowane oparcie, które posiadają nieco droższe materace.

Częstym problemem materacy są różnego rodzaju przetarcia oraz zadrapania wynikające stricte z eksploatacji. Możemy to naprawić wykorzystując dołączone do zakupionego produktu łatki albo plastry – dają one większą pewność, że odpowiednio uszczelnimy materac, niż w przypadku kupowanych na własną rękę kawałków materiału czy też taśmy.

Po wypuszczeniu powietrza dmuchany materac musimy gdzieś schować, dlatego przydatny będzie pokrowiec (nie wszyscy producenci dołączają je do wybranego materaca).


Jak uszczelnić uszkodzony dmuchany materac?

Dmuchany materac można używać do wielu celów: spania, leżenia, opalania się i pływania. Materace wykonuje się polichlorku winylu (miękkiego elastycznego materiału). Z tego też względu może się łatwo przebić, pojawia się dziura, w efekcie czego traci on powietrze.

Możemy jednak sami się uporać z tym problemem – uszczelnić materac – przy użyciu narzędzi i środków dostępnych w domu, takich jak: klej uniwersalny, drobne kawałki gumy, aceton ewentualnie benzyna, rękawice domowe, pędzel, flamaster, mydło oraz woda.

Etapy naprawy materaca

  1. Rozpoznajemy miejsce przebicia w materacu. Pomocna w tym będzie woda z mydłem. Namydlamy powierzchnię i obserwujemy, gdzie pojawią się bańki mydlane.
  2. Zakreślamy pisakiem miejsce przebicia, żeby go nie zgubić.
  3. Odłuszczamy acetonem albo benzyną miejsce z dziurą. Używamy do tego wacika.
  4. Wycinamy z gumy łatkę o rozmiarze większym lub mniejszym – w zależności, czy wykryta dziura jest duża czy mała. Jeśli jest większa, większa będzie też łatka z gumy. Łatkę też dokładnie odtłuszczamy.
  5. Pokrywamy łatkę z gumy klejem (nakładać średnią grubość kleju) i odczekujemy ok. 5 minut.
  6. Przyklejamy łatkę z gumy do uszkodzonego miejsca na materacu i mocno przyciskamy łatkę palcami.
  7. Następnie umieszczamy materac z łatką po obciążeniem (miejsce ucisku musi być na klejonym miejscu) na cały dzień albo na całą noc.
  8. Po odczekaniu kilkunastu godzin sprawdzamy klejone miejsce wodą z mydłem. Jeżeli bąbelki się nie pojawiają, oznacza to, że materac został naprawiony, jeżeli zaś występują bańki mydlane, trzeba powtórzyć proces naprawy raz jeszcze.

Podsumowanie

Jeżeli poszukujemy materaca do spania dla jednej osoby, wówczas warto postawić na model wielokomorowy, gdzie każda komora posiada swój osobny zawór. Tego rodzaju wersje dają nam komfort i bezpieczeństwo, że w przypadku nieszczelności jednej komory powietrze nie będzie schodziło z pozostałych. Do wypoczynku przydadzą się oczywiście wersje materacy z zagłówkami, niezależnie od ilości osób, które z niego skorzystają.

Materiały warstwowe zapewniają odpowiednią szczelność, natomiast antypoślizgowy welur daje komfort oraz dobrą izolację, co jest szczególnie przydatne, gdy materac rozłożymy w namiocie czy też na ziemi. Głównym powodem nieszczelności są z reguły zawory, dlatego osobne dla każdej komory stanowią niejako zabezpieczenie i minimalizują problem (gdy z jednej komory będzie schodziło powietrze, pozostałe odrębne nadal będą szczelne).

Dobre materace dmuchane posiadają dodatkowe wzmocnienia miedzy komorami, co zapewnia nie tylko lepszą stabilność, ale również podnoszą komfort wypoczynku na nich.

Pozostaje jeszcze kwestia wysokości materaca – im jest on wyższy, tym powinien posiadać więcej wzmocnień stabilizujących sylwetkę, aby zminimalizować efekt zapadania. Pomocne okażą się przy tym również liczne komory.

Czasami warto wydać nieco większą kwotę na materac, zwracając także uwagę na akcesoria, które są dołączone do zestawu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Palenisko ogrodowe alternatywą dla klasycznego grilla

pon. wrz 9 , 2019
Spędzanie czasu w ogrodzie i grillowanie jest jedną z ulubionych […]
palenisko ogrodowe

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.