Ścieżki ogrodowe – z czego je wykonać?

Duży ogród to marzenie wielu osób – możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu w pobliżu mieszkania oraz uprawiania roślin dekoracyjnych, warzyw czy owoców to świetna opcja na stworzenie własnego idyllicznego zakątka. Zagospodarowanie sporej przestrzeni wymaga nie tylko dobrego projektu i ogromu pracy, ale też zbudowania funkcjonalnego systemu ścieżek, który pozwoli wygodnie przemieszczać się po zielonych włościach.

ścieżki ogrodowe - z czego je wykonać?

Ścieżki w ogrodzie muszą się wyróżniać doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi – mają służyć przez lata narażone na częstą eksploatację nie tylko ze strony korzystających z ogrodu, ale również czynników atmosferycznych. Materiał do wykonania alejek powinien być zatem odporny na mróz, niewrażliwy na szkodliwe działanie wody oraz posiadać wysoką wytrzymałość mechaniczną. Sprawdźmy więc, z czego warto wykonać dróżki w ogrodzie.


Żwirowe ścieżki

Proste, acz efektowne i trwałe. Nie odwracają uwagi od piękna przyrody, lecz doskonale się komponują z naturalnym otoczeniem. Należy jednak wybrać żwir o ostrych krawędziach, aby poszczególne fragmenty dobrze się ze sobą zaklinowały i pamiętać o dobrym ubiciu alejek. Wykonanie takich dróżek jest nieskomplikowane i w zasięgu osób, które nigdy wcześniej nie zajmowały się podobnymi pracami.

ścieżka ogrodowa wykonana z drewnianych elementów


Kamienne alejki

Ścieżki wykonane z kamienia dają szerokie możliwości aranżowania przestrzeni. Możesz wybrać duże płyty kamienne o różnych kształtach i ustawiać je w pewnych odstępach od siebie – taka dróżka będzie wyjątkowo spójna z otoczeniem, a jeśli ułożysz je nieregularnie, wówczas alejka sprawi wrażenie stworzonej ręką matki natury. Można skorzystać też z płyt kamiennych o bardziej symetrycznych kształtach, aby uzyskać regularne ścieżki – będą one odpowiednie do geometrycznych ogrodów.

ścieżka ogrodowa z kamyków


Drewniane dróżki

Pod względem harmonii z otoczeniem sprawdzają się świetnie. Jednakże należy zadbać, aby drewno na jak najdłuższy czas zachowało swoją funkcjonalność. Takich alejek nie należy ustawiać w cieniu – w nasłonecznionym miejscu będą szybciej schły i chłonęły mniej wilgoci. Ma to wpływ nie tylko na wolniejszy rozkład drewna, ale też zachowanie bezpieczeństwa – na mokrym drewnie łatwo można się poślizgnąć. Drewniane elementy warto też zaimpregnować, dzięki czemu będą się cechowały wyższą odpornością na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Zabieg można powtarzać każdego roku.


Chodniki z kostki

Do zbudowania ścieżek w ogrodzie z powodzeniem można wykorzystać kostki brukowe, choć do tego celu należy przygotował podłoże w taki sposób, aby było ono płaskie. Takie rozwiązanie możesz zastosować, jeśli po budowaniu podjazdu przy domu został Ci dodatkowy budulec. Wybór kolorów i kształtów kostki jest bardzo szeroki, o czym możesz przekonać się tutaj – https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/architektura-ogrodowa/kamienie-i-galanteria-betonowa/kostka-brukowa.html. W związku z tym dobór odpowiedniej kostki i stworzenie alejek w pożądanych kształtach będzie łatwy, a Ty wykończysz ogród zgodnie z własną wizją aranżacji przestrzeni.

Ogrodowe zapytania:

  • ogrodowe donice z kamienia na drzewa
  • ścieżka z drewna

3 thoughts on “Ścieżki ogrodowe – z czego je wykonać?

  1. Mnie się najbardziej podobają ścieżki kamienne, takie płaskie kamienie ułożone w ładny sposób wyglądają na prawdę efektownie. Plus dodatkowo nie wychodzi to bardzo drogo i ładnie wtapia się w cały ogród.

  2. U moich znajomych w ogrodzie widziałem ścieżki wykonane ze starych podkładów pod tory kolejowe. Nie wiem skąd je zdobyli, jednak wygląda to nieziemsko. Takie stare, wielkie kawały drewna otoczone zieloną trawą, naprawdę super!

  3. Ja wykładam parkietem dębowym. Świetnie się kładzie i rewelacyjnie wygląda. Froteruję kilka razy do roku, a raz na 5 lat cyklinuje. Oczywiście bez lakierowania się nie obejdzie. Jazda na bogato.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Glebogryzarki do ogrodu – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

śr. mar 22 , 2017
Glebogryzarka usprawnia prace w ogrodzie i pozwala uzyskać soczyście zieloną […]
top_glebogryzarka

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.