Młot udarowy

Jaki młot udarowy wybrać?Młot udarowy znajduje swoje zastosowanie w mniejszych oraz większych pracach budowlanych. Tego typu urządzenia dzielimy na dwa typy: amatorskie oraz profesjonalne. Młoty udarowe dla amatorów nie sprostają wszystkim zadaniom, przede wszystkim cechuje je mniejsza moc i tym samym mniejsza wydajność.

Młoty udarowe dobrej jakości są przystosowane do wiercenia w betonie oraz kamieniu, można dzięki nim dłutować i wkręcać śruby w drewno, stal czy tworzywa sztuczne. Moc młota amatorskiego wynosi z reguły około 600 W, młoty profesjonalne cechują się mocą przekraczającą niekiedy 4000 W. Młoty rekomendowane dla majsterkowiczów posiadają m.in.:

 • blokadę udaru,
 • blokadę obrotów do funkcji kucia,
 • stopniową lub płynną regulację drgań.

Do jakich prac młoty udarowe?

Młoty profesjonalne posiadają dużą moc, można ich używać podczas różnorodnych remontów. Młot udarowy pomaga skuwać podłogi, okładziny oraz ceramikę. Młoty profesjonalne tłumią drgania odczuwalne dla użytkownika, posiadają wiertła i dłuta o większej średnicy, są znacznie większe gabarytowo i tym samym cięższe, charakteryzują się bardzo wysoką trwałością i zwiększonym zapotrzebowaniem na energię.

Domowy młot udarowy posiada prędkość obrotową dochodzącą z reguły do maksymalnie 1000 obr/min. Średnica uchwytów urządzenia jest istotna, do niej dopasowuje się średnicę dłut i wierteł, wynoszącą w mocniejszych modelach zazwyczaj około 40 milimetrów (uchwyt SDS-Max). W słabszych młotach udarowych średnica wynosi tylko 25 milimetrów (typ uchwytu SDS-Plus).


Młoty wyburzeniowe RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych młotów wyburzeniowych. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.


Warto przy wyborze danego urządzenia zdać sobie sprawę o mocy użytecznej, która wynosi mniej więcej 50-60% mocy nominalnej podawanej przez producenta specyfikacji technicznej. Nie zawsze poziom mocy użytecznej znajdziemy w opisie danego produktu, dlatego warto mieć to na uwadze.

Zdecydowana większość urządzeń posiada regulację ilości udarów, gdzie w przypadku młotów najwyższej klasy możemy dojść do poziomu nawet powyżej 4000 drgań w ciągu minuty, co wpływa bezpośrednio na skuteczność kucia.

W przypadku prędkości obrotowych dobrze znaną zasadą jest, że te dysponujące mniejszą wartością są lepiej przystosowane do kruszenia twardszego materiały. Większe prędkości obrotowe osiągają przez to młotowiertarki (sprzęt mający do około 600-700 W).


Młoty kujące RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych młotów kujących. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.


Podczas eksploatacji warto zaznajomić się w specyfikacji technicznej, jakiego typu oleju czy też smaru należy używać. Jest to bardzo istotne w kontekście żywotności sprzętu.


Jakie są typy młotów udarowych?

Warto rozważyć zakup młota udarowo-obrotowego. Zielona linia produktów przeznaczona jest dla osób używających młota nieprofesjonalnie, natomiast linia niebieska przyda się profesjonalistom do bardzo ciężkich prac budowlanych.

Ceny urządzeń są uzależnione od firmy produkującej urządzenie oraz od zastosowania danego urządzenia. Młot udarowy jest idealnym urządzeniem do prac budowlanych – jeśli planujemy korzystać z niego zawodowo, profesjonalnie, to kupić należy urządzenie kosztujące od ponad 1000 złotych. Urządzenie do użytku domowego można kupić już za kilkaset złotych. Młoty udarowe oprócz standardowych i wspomnianych wyżej zastosowań nadają się także do wszelkich prac wyburzeniowych. Młotami kuje się w betonie, skuwa kafelki i tynki, przebija się ściany oraz posadzki.


Młotowiertarki RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych młotowiertarek. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.


Podstawowe typy młotów udarowych:

 • standardowe udarowe,
 • udarowo-obrotowe wyburzeniowe,
 • młotowiertarki (urządzenia do 600-700 W),
 • młotowiertarki-wkrętarki.

Najbardziej wydajne młoty udarowe wyburzeniowe kosztują przynajmniej 10000 zł, są przystosowane do intensywnej eksploatacji. Młoty udarowe powinny być dodatkowo oferowane w trwałych i odpornych walizkach, co zwiększa dodatkowo ich żywotność. Niekiedy producenci do młota dodają gratis zapasowe wiertła, co warto mieć na uwadze wybierając konkretne urządzenie.


Młoty udarowe RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych młotów udarowych. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.


Ogrodowe zapytania:

 • młot wyburzeniowy matrix opinie
 • jaki kupić młot udarowy

3 opinie o “Młot udarowy

 1. Jak już to należy wybierać naprawdę porządny sprzęt, o dużej mocy. W domu wydaje mi się, że wystarczy wiertarka z udarem, młot chyba jest zbyteczny ale wiadomo, co kto woli i co komu potrzebne. Osobiście nie używałem takiego młota udarowego ale do tej pory jeszcze nie miałem problemu, którego bym nie rozwiązał wiertarką z udarem.

  Reply
 2. Gdy pomagałem kumplowi skuwać stara podłogę w jego domu, to taki młot był bardzo przydatny. Nie wyobrażam sobie skuwać 50 m2 czymś innym. Ale to nie był nasz sprzęt, tylko wypożyczyliśmy ze specjalnej firmy, która wypożycza na godziny taki cięższy sprzęt. Poszło sprawnie i szybko, obsługa też nie była jakaś skomplikowana.

  Reply
  1. O i to jest dobra wiadomość! Mówię o wypożyczalniach tego typu sprzętu. Ogromna oszczędność pieniędzy, bo przecież po co komu sprzęt, którego użyje raz czy dwa razy. Przy okazji, może zna ktoś sprawdzoną wypożyczalnie w Poznaniu lub okolicach? Z góry dzięki za każdą wskazówkę.

   Reply

Twoja opinia