Hydrofor

Hydrofor jest urządzaniem podobnym do pompy, jednak z kilkoma znaczącymi różnicami. Na hydrofor składa się pompa, zbiornik wodno-powietrzny i przekaźnik ciśnieniowy. Głównym założeniem konstruktorów takiego urządzenia było stałe ciśnienie wody, a także fakt, aby płynęła ona zaraz po odkręceniu kurka. Jeśli chcemy w naszym ogrodzie zainstalować system automatycznego nawadniania, konieczne będzie zastosowanie hydroforu.

Zasada działania hydroforu i budowa

Ten charakterystyczny pojemnik o obłym kształcie posiada obudowę z metalu. Z hydroforem połączona jest oczywiście pompa hydroforowa, której zadaniem jest zasysanie wody i umieszczenie jej w hydroforze.

Będzie on pełnił rolę usprawniacza samej pompy. Dzięki zastopowaniu odpowiednich technologii i wmontowaniu do urządzenia czujników, pompa będzie załączała się tylko i wyłącznie wtedy, gdy zajdzie taka konieczność — czyli w momencie, kiedy spada ciśnienie w zbiorniku. Pompa zacznie tłoczyć wodę do takich wartości, jakie są pożądane, tzn. maksymalne. Kiedy ten pułap zostanie osiągnięty, pompa zostanie automatycznie wyłączona. Z racji tego, że zraszacze w automatycznych systemach nawadniających nasze ogródki są regulowane, pompa załączy się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy zajdzie naprawdę taka potrzeba i podlanie roślin będzie koniecznie. Wprowadzenie takiego systemu zdecydowanie obniża koszta zużycia wody.

Pompy hydroforowe RANKING

Zestawienie najpopularniejszych pomp hydroforowych – ranking stworzony na podstawie serwisu Nokaut.pl:

Hydrofor 4000/4 Electronic Plus Classic Gardena 1481-20. Fotografia: www.narzedzia.pl.
Hydrofor 4000/4 Electronic Plus Classic Gardena 1481-20. Fotografia: www.narzedzia.pl.
Na przestrzeni lat hydrofory ulegały znaczącym zmianom. Najnowsze i najbardziej zaawansowane technologicznie są zdecydowanie prostsze w obsłudze. Ponadto wyeliminowano dosyć natarczywy problem, a mianowicie hałas; obecne hydrofory pracują zdecydowanie ciszej niż ich starsze odpowiedniki. W miarę postępu czasu i nowych technologii nowe hydrofory zaczęto wyposażać w coraz to silniejsze i wydajniejsze pompy oraz zaawansowane funkcje.

A jaka powinna być wielkość hydrofora? Wszystko zależy od naszego zapotrzebowania. Obecnie produkowane mają objętość od kilku litrów do ponad 100 litrów. Pamiętajmy jednak, że w przypadku wyboru zbyt małego zbiornika zamontowana pompa będzie pracowała bez przerwy, co skróci znacząco żywotność silnika. W ciągu jednej doby pompa wykonuje z reguły 20-30 cykli swojej pracy. Zwiększenie tej wartości przyczynia się właśnie do wcześniejszego zniszczenia pompy.

W przypadku tradycyjnych hydroforów zaleca się uzupełnienie poduszki powietrznej, gdyż dochodzi w międzyczasie do ubytku tlenu rozpuszczającego się w wodzie. Przy dużych zbiornikach często dochodzi ponadto do zjawiska gnicia wody ze względu na związki humusowe w niej zawarte. W takim wypadku należy hydrofor dokładnie wyczyścić.

Poziom maksymalnego ciśnienia w zbiorniku hydroforu to 3 bary.

Jak wybrać odpowiedni hydrofor?

Przy zakupie takiego urządzenia warto zwrócić uwagę na fakt, że dostępne są one z różnymi pojemnościami zbiornika na wodę, a i pompy są o różnej mocy. Dobranie odpowiedniego hydroforu jest kwestią indywidualna i zależy od zapotrzebowania danego gospodarstwa.

Istnieją dwa rodzaje zbiorników: zawierające membranę gumową (m.in. nowoczesne hydrofory o kompaktowych rozmiarach) oraz takie, które jej nie posiadają. Te, które zawierają membranę są nowszymi modelami. Jej zadaniem jest oddzielanie tłoczonej wody od powietrza.

Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań w ogrodzie możemy mieć pod stałą kontrolą dopływ wody do zraszaczy. Wszystko działa automatycznie, nie musimy w to ingerować i zawracać sobie głowy podlewaniem roślin. Praca pompy jest kontrolowana, woda płynie pod jednostajnym ciśnieniem, a my możemy odpocząć i podziwiać, jak bez wysiłku rośnie nam piękny trawnik!

Wraz z postępem technologicznym nowoczesne hydrofory pracują również coraz ciszej, co dodatkowo podnosi komfort ich użytkowania.

Ranking popularnych hydroforów

Ranking uwzględnia zestawienie hydroforów, które posiadają największą ilość ofert. Dane pochodzą z serwisu Nokaut.pl. Warto również zapoznać się z opiniami dotyczącymi tych produktów.

Ogrodowe zapytania:

  • hydrofor ogrodowy
  • pompa ogrodowa hydrofor

2 opinie o “Hydrofor

  1. Hydrofor, inaczej pompa hydroforowa, czyli urządzenie, które może się okazać niezbędne w ogrodzie. Polecam sprzęt firmy Aquasystem, miałem, sprawdziłem i jestem zadowolony. Przede wszystkim są to urządzenia wytrzymałe, niekorodujące, bardzo wydajne. Bez problemu można w oparciu o nie zbudować cały system nawadniający i nie tylko.

    Reply
  2. Woda, która płynie zaraz po odkręceniu kurka, wygodna sprawa. Jeżeli ktoś ma duży ogród i musiałby co chwila przesuwać zraszacze, to faktycznie fajnym rozwiązaniem jest zainstalowanie systemu automatycznego nawadniania, co jest równoznaczne z zastosowaniem hydroforu. Natomiast do małego ogrodu to nie zda egzaminu.

    Reply

Twoja opinia