Siekiera rozłupująca – narzędzie dla wymagających

1

Siekiera rozłupująca to w powszechnej opinii jedno z najbardziej niebezpiecznych narzędzi. To prawda, ale dostępne dziś w sklepach modele znacznie ułatwiają komfortową pracę. Zabezpieczenia, zaczepy i unowocześniona konstrukcja najlepszych siekier rozłupujących sprawiają, że rąbać drewno może każdy.

1_siekiera-rozlupujaca-–-narzedzie-dla-wymagajacych

Wcześniej siekiery rozłupujące rzeczywiście były na tyle ciężkie i niebezpieczne, że mogli się nimi posługiwać tylko rośli mężczyźni. Jednak to już dawno nieaktualne. Wciąż można w sklepach dostać takie podstawowe wersje sprzętu, ale najlepsze siekiery rozłupujące wyglądają już zupełnie inaczej. Praca z nimi jest zaskakująco wygodna nawet dla osób, które dopiero zaczynają korzystać z takich narzędzi.


Z czego jest zrobiona najlepsza siekiera?

Do rozłupywania szczap drewna w zupełności wystarczy mała siekiera. Jednocześnie łatwiej się nią operuje i jest bezpieczniejsza. Porównując modele patrz na wagę. Najlżejsze rodzaje ważą zaledwie kilogram. Będzie to więc najlepsza siekiera rozłupująca dla kogoś, kto nie chce się przy pracy zmęczyć.

Aby było jeszcze wygodniej, warto pytać w sklepach o siekiery dla lewo- i praworęcznych. Dla osoby leworęcznej korzystanie z nieodpowiednio dobranej siekiery może być mocno niekomfortowe. Na szczęście obecnie bez trudu znajdziesz w sklepach obie wersje.

Dawniej głównym problemem i jednocześnie zagrożeniem było wypadanie głowicy siekiery podczas pracy. Aby tego uniknąć, możesz zainwestować w trwalszą siekierę z trzonkiem z włókna szklanego lub stali.

2_siekiera-rozlupujaca-–-narzedzie-dla-wymagajacych


Obuch w najlepszych siekierach rozłupujących

W przeciwieństwie do drewna włókno nie obkurcza się ani nie odkształca, więc istnieje niewielkie ryzyko, że głowica spadnie. Niektóre modele są nawet wykonane w całości z jednego tworzywa, więc nie ma żadnego ryzyka, że siekiera rozpadnie się w rękach.

Jeśli chodzi o sam obuch siekiery, to zwykle wykonany jest ze stali nierdzewnej. W sklepach można znaleźć też lekkie wersje siekier z ostrzem z włókna szklanego. Zobacz, jaka będzie dla Ciebie najlepsza siekiera rozłupująca – na co zwrócić uwagę? Wiele siekier renomowanych producentów posiada antywstrząsowy uchwyt, dzięki któremu jest wygodniej. Dobrze, by rączka miała żebrowania lub w całości była wykonana z antypoślizgowego materiału, dzięki którym sprzęt nie wyślizgnie się tak łatwo z ręki.


Gdzie kupić najlepszą siekierę?

Właściwie jedynie kupując na targowiskach tani sprzęt chińskiego producenta nie możemy mieć pewności, z jakim materiałem mamy do czynienia. To nie najlepsze siekiery rozłupujące, bo producent nie daje żadnej gwarancji, że sprzęt będzie trwały. W każdej chwili ostrze może się wyszczerbić, rozszczepić lub odpaść od trzonka, dlatego lepiej unikać takich narzędzi.

3_siekiera-rozlupujaca-–-narzedzie-dla-wymagajacych

Warto pamiętać o jeszcze jednej rzeczy, która odróżni najlepszą siekierę rozłupującą od przeciętnej lub kiepskiej. Ta dobrego producenta będzie odpowiednio wyważona. Oznacza to, że nie tylko dobrze leży w ręku, ale też łatwiej się nią posługiwać, a tym samym jest bezpieczniejsza. Dzięki temu ręka nie zmęczy się podczas pracy. Wyważenie siekiery sprawdza się podczas testów w specjalnych laboratoriach, a czasem również na grupach fokusowych, które oceniają komfort użytkowania. Tania siekiera z targu z pewnością nie ma za sobą takich testów. Dopiero przy pracy okaże się, czy spełnia swoją funkcję i czy jest bezpieczna.

One thought on “Siekiera rozłupująca – narzędzie dla wymagających

  1. Ja mam swoją siekierę od cellfastu i uważam, że jest to sprzęt bardzo dobrej jakości i bardzo dobrze mi się z nią współpracuje. Ostrze też bardzo dobre i trzonek odpowiedni. Osobiście bardzo polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Dlaczego warto zainwestować w basen stelażowy do ogrodu?

pt. kwi 20 , 2018
Basen stelażowy od kilku sezonów cieszy się sympatią aktywnych dorosłych […]
baseny stelażowe

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.