Technologia cięcia laserem – Laser światłowodowy czy laser CO2

Technologia cięcia laserem przydaje się szczególnie w zakładach przemysłowych, które są odpowiedzialne za cięcie rur i blach. Są to materiały, które wykorzystuje się w wielu sytuacjach i nie można pozwolić sobie na to, by ich wymiary były niekonkretnie takie jakie są pożądane. Idealnym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z opcji cięcia laserem blach Podobnie sprawa ma się z cięciem laserem blach i profili.

Obchodzenie się z technologią cięcia laserem wymaga umiejętności, więc nie jest to zadanie dla każdego. Na tego typu stanowisko poszukiwani są pracownicy, który bez przeszkód będą umieli z niebywałą dokładnością wykonywać swoją pracę. Tutaj nie może być  mowy o żadnych niedociągnięciach. W kwestii cięcia laserem można skusić się na opcję cięcia laserem światłowodowym lub też skorzystania z lasera CO2. Na co warto się zdecydować? Jakie są zalety poszczególnych opcji? O tym w dalszej części artykułu.


Zalety lasera światłowodowego

Najważniejszą zaletą lasera światłowodowego jest to, że jest on o wiele bardziej korzystny pod względem korzystania z niego ze względów zużywania energii. Dzięki temu, że jest energooszczędny to tym bardziej warto zwrócić na niego uwagę przy cięciu poszczególnych materiałów: blach, rur, profili. Cięcie laserem światłowodowym jest lepsze ze względów oszczędnościowych, co w przypadku dużych zamówień bez wątpienia ma znaczenie. Firmy nie po to wykonują swoje realizacje w szybkim tempie, by dodatkowo dokładać do interesu. Jeżeli zadanie będzie wykonane w pożądanym terminie, z największą starannością oraz użyciem mniejszej ilości energii wykonanie zlecenia będzie po prostu tańsze.

Nieważne, czy do przecięcia laserem światłowodowym jest cieńsza, czy grubsza blacha. Za każdym razem i tak zużywa on o wiele mniej prądu niż jego odpowiednik CO2. Dodatkowo cięcie laserem blach o dowolnej grubości zawsze będzie trwało krócej przy użyciu właśnie tego lasera. Jest to więc nie tylko oszczędność pieniędzy ze względu na zaoszczędzoną energię, ale także przede wszystkim na wykonanie większej liczby zamówień w tym samym czasie,  którym można by zadziałać z laserem CO2. Ostatnią zaletą na którą warto zwrócić uwagę jest takie skonstruowanie lasera światłowodowego, które pozwala na zużycie o wiele mniejszej ilości gazów podczas cięcia laserem blach, rur i profili niż podczas korzystania z lasera CO2.


Laser CO2 – omówienie lasera przy cięciu blach, rur i profili

W przypadku porównania lasera światłowodowego oraz lasera CO2 ten drugi niezależnie od rodzaju blachy i jej grubości zawsze będzie osiągał mniejszą prędkość. Światło lasera CO2 jest gorzej pochłaniane przez metale niż w przypadku drugiej propozycji lasera do cięcia blach, rur i profili. Laser CO2 ma dziesięciokrotnie dłuższą falę niż jego światłowodowy odpowiednik do cięcia blach, rur i profili. Jest on także o wiele mniej ekologiczny jeśli chodzi o wytworzenie gazów. Długość fal wytwarzana przez laser CO2 idealnie sprawdza się w przypadki obróbki produktów nie z metalu oraz tworzyw sztucznych. Jest często wykorzystywany przy stali nierdzewnej, aluminium, kamieniu, plexi, drewnie, a także gumie.


Cięcie lakierem blach, rur i profili

Jeżeli chodzi o cięcie lakierem blach, rur i profili można korzystać zarówno z lasera światłowodowego, jak i lasera CO2. Powyżej zostały wymienione zalety obu propozycji, jednak została także zwrócona uwaga na ich niedociągnięcia. Klient sam może zdecydować, która propozycja cięcia laserem będzie dla niego korzystniejsza. Obie opcje cięcia laserem rur i profili mają swoich odbiorców. Z tego też powodu obie opcje przez cały czas są produkowane przez producentów i z powodzeniem można się w nie zaopatrzyć na polskim rynku. Jest się czym zainteresować, jeżeli dana firma zajmuje się cięciem lakierem blach. Cięcie lakierem rur i profili także idealnie sprawdzi się przy obu sprzętach. Nie można zapominać o tym, że wszystkim przedsiębiorcom przede wszystkim zależy na jak najskuteczniejszym wykonaniu danego zadania w taki sposób by w dalszym ciągu blachy, rury i profity były ucięte z należytą dokładnością co do milimetra i mogły być wykorzystywane przy tworzeniu dalszych przedmiotów z ich użyciem.


Materiały do cięcia laserem

W obu przypadkach jeśli mowa o materiałach do cięcia laserem światłowodowym oraz laserem CO2 propozycje są bardzo podobne. Oba sprzęty mogą sprostać pocięciu materiałów metalicznych, niemetalicznych oraz tworzyw sztucznych. Laser CO2 jest dodatkowo odpowiedzialny za m.in.  drewno, kamień, skórę, , czy gumę. W przypadku cięcia laserem blach laserem światłowodowym można dodatkowo skorzystać z opcji pocięcia wszystkich metali powlekanych i zwykłych. Laser CO2 jest już jednak coraz mniej popularny ze względu na wszystkie aspekty, o których można poczytać w tym tekście powyżej. Cięcie laserem cały czas jest popularne i potrzebne, gdyż bez należytej dokładności nie będzie można odpowiednich blach, rur i profili wykorzystywać do dalszych celów. Przy wykonywaniu tej pracy warto zwrócić uwagę także na wykwalifikowanych pracowników, którzy poradzą sobie z tym zadaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Kosiarka samojezdna. Wybieramy dobry sprzęt do koszenia trawy z napędem. Poradnik z rankingiem.

pon. maj 30 , 2022
Pielęgnacja ogrodu to działania, które powinny być wykonywane z wielką […]
kosiarka samojezdna typy rider, model Cub Cadet LR1 NS76

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.