Jaki hamak wybrać do ogrodu? Czym się kierować podczas zakupu hamaków?

Cóż może być lepszego w letnie popołudnie niż błoga drzemka w hamaku? Nie masz hamaka? Może warto pomyśleć o tym, by sobie taki sprawić? W każdym ogrodzie się przyda. Ale czym się kierować przy zakupie? Przyjrzyjmy się bliżej tej sprawie.

hamak


Hamak sznurkowy czy materiałowy?

Hamaki występują w wielu różnych rodzajach – mamy klasyczne, które możemy przywiązać za pomocą lin do drzew albo ustawić na ziemi w stelażu. Mamy takie z poprzeczkami, zaopatrzone w drewniane kije po bokach, które naciągają materiał. Są hamaki-fotele i hamaki-namioty. Przeglądając hamaki na www.homebook.pl/produkty/hamaki, możemy się przekonać o ich dużej różnorodności.

Najważniejszą decyzję podejmujemy jednak, wybierając, czy kupimy hamak sznurkowy czy materiałowy. Sznurkowy wykonany jest z lin, splecionych niczym siatka, natomiast w przypadku  materiałowego mamy do czynienia z płótnem mocowanym za pomocą sznurków do zaczepów na krańcach siedziska.

Która opcja jest lepsza? To zależy od tego, czego oczekujemy. W powszechnej świadomości hamak materiałowy jawi się jako ten wygodniejszy, ale w praktyce to niekoniecznie musi tak wyglądać. Owszem, hamak sznurkowy może być – i bywa! – nieszczególnie wygodny, jeśli wykonany jest z grubej, wiązanej liny. Takie sznurki wpijają się w ciało i po kilku chwilach relaksu mamy na skórze odciski.

Ale hamak sznurkowy może być też gęsto pleciony i miękki. Takie są ogrodowe hamaki meksykańskie, utkane z wielu mocnych sznurków, tworzących luźną siatkę. Pod względem wygody nawet hamaki materiałowe muszą ustąpić im pola.

Hamaki materiałowe mają też tę wadę, że kiedy w nich leżymy, nacisk jest punktowy, a nie rozłożony równomiernie jak w przypadku sznurkowych – skutki tego są takie, że z czasem płótno może się przecierać, a mocowania sznurków mogą się zerwać. Poza tym naturalnie hamaki sznurkowe zapewniają lepszy przewiew, co docenimy w ciepłe letnie dni.


Z jakiego materiału hamak?

Materiał, z którego wykonany jest hamak, to jedna z najistotniejszych cech, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę. Od niego zależy wytrzymałość i wygoda, ale również to, jak hamak będzie się prezentował.

Sznurkowe robione są często z bawełny, która zapewnia wygodę, ale nie najlepiej znosi niekorzystne warunki atmosferyczne. Bardziej odporny jest duracord. Z kolei nylon zapewnia trwałość, a ponadto nie nagrzewa się tak jak bawełna. Sizal natomiast to rodzaj włókna agawy, używany do wyplatania hamaków od wieków. Jest to materiał mocny i wytrzymały, ale również drogi i trudno dostępny na rynku.

Również materiałowe hamaki są najczęściej bawełniane lub nylonowe – te pierwsze są bardziej przewiewne i przyjemniejsze w dotyku. W użyciu jest też jedwab, a także sunbrella, nowoczesna tkanina odporna na brud i kiepskie warunki atmosferyczne, niestety droga i stosowana tylko w hamakach produkowanych przemysłowo.


Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając hamak?

Oczywiście na pierwszym miejscu jest tu jakość wykonania – i nie chodzi o same tkaniny, lecz również mocowania. Znaczenie ma też wielkość. Hamak przede wszystkim nie może być za krótki. Przyjmuje się, że dla dorosłej osoby powinien mieć przynajmniej 190 cm długości i 100 cm szerokości. Możemy kupić i szerszy – przy szerokości co najmniej 150 cm będą z niego mogły korzystać komfortowo dwie osoby naraz.

Inną ważną kwestią jest maksymalne obciążenie. Nie chcemy przecież, żeby hamak się pod nami zerwał. Nie powinniśmy więc wybierać takiego o mniejszym maksymalnym obciążeniu niż 90 kg. A użytkując hamak pamiętajmy, by na niego nie skakać, ani nie siadać z impetem, bo wtedy powstaje mocne punktowe obciążenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Hortensja i jej najczęściej występujące odmiany

niedz. gru 2 , 2018
Hortensja to niewysoki krzew z rodziny hortensjowatych. Jest rośliną znaną […]
hortensja ogrodowa

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.