Jakie wieloletnie rośliny wybrać do ogrodu?

Ogród wieloletni to doskonały pomysł na mało wymagającą uprawę, a jednocześnie taką, która przyciągnie uwagę i będzie ozdobą prywatnego, zielonego zakątka przez wiele sezonów. Duża dostępność oraz ogromny wybór roślin wieloletnich sprawiają, że z łatwością zaaranżujesz swój wymarzony ogród. W artykule podpowiadamy, jakie rośliny wieloletnie wybrać do ogrodu oraz czym kierować się podczas planowania dekoracji?


Jak wybrać odpowiednie rośliny wieloletnie?

Moment projektowania ogrodu to przyjemne, acz niełatwe zadanie. Zwłaszcza dla osób początkujących, które aranżują przydomową zieleń po raz pierwszy. O ile uzupełnianie okazów rosnących w ogrodzie nie jest skomplikowane, o tyle rozpoczęcie uprawy od podstaw, może przysporzyć nie lada problemów. Podstawową przyczyną jest nieznajomość warunków panujących na działce, którą planujesz obsadzać.

Zanim więc udasz się do sklepu ogrodniczego, warto poznać rodzaj podłoża, stopień nasłonecznienia oraz poziom wilgoci. Nie mniej istotne są również gust właściciela ogrodu, aspekt wizualny roślin oraz oczekiwany efekt. Wśród oferty hurtowni i sklepów ogrodniczych znajdziesz szeroką gamę różnorodnych gatunków, dlatego by oszczędzić sobie ogrodniczych rozczarowań, postaraj się wybrać te, których preferencje są zgodne z warunkami panującymi w Twoim ogrodzie.

Gatunki wieloletnie, które najlepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych, to np. dalie, piwonie, liliowce, mieczyki, astry bylinowe.

Rośliny preferujące stanowiska zacienione to między innymi paprocie, funkie, świecznice, języczki, barwinek pospolity.

Jeśli w Twoim ogrodzie występuje gleba ciężka i gliniasta, musisz wybrać gatunki, które takową zniosą i które rozwiną się nawet w mniej sprzyjających okolicznościach. Przy glebach mało żyznych zdecyduj się na ostróżki, tawułki, funkie oraz łubin.

Jak widzisz niemal każdy gatunek roślin, ma określone wymagania uprawowe, dlatego przed zakupem dokładnie zapoznaj się z preferencjami rośliny. Dzięki szczegółowej analizie zwiększysz szanse na powodzenie uprawy, co przełoży się na efektownie prezentujący się ogród.

Zobacz: http://florexpol.eu/319-byliny-kwiaty-wieloletnie.


Aranżacja ogrodu roślinami wieloletnimi

Z pomocą roślin wieloletnich ozdobisz rabaty, stworzysz elegancki skalniak, ale również zamaskujesz nieestetycznie wyglądający płot lub fragment ściany. Co więcej, możesz również zbudować kompozycję, która będzie kwitła naprzemiennie przez większą część roku. Jak uzyskać taki efekt?

Zdecyduj się na gatunki, które wytwarzają kwiaty o różnych porach roku. Wiosną Twój ogród ukwiecą tulipany oraz szafirki, latem będą to piwonie, liliowce i jeżówki, natomiast jesienią popularne chryzantemy oraz astry. Możesz również uzupełnić rabaty gatunkami zimozielonymi lub zyskującymi coraz większą popularność trawami ozdobnymi, których wybrane gatunki zdobią ogród nawet w trakcie zimowych miesięcy, kiedy trwałe zasuszone źdźbła i kwiatostany utrzymują się wciąż na rabatach. Sprawdzonym pomysłem może być także wybór krzewów o barwnych lub fantazyjnie ukształtowanych pędach, albo kolorowych owocach, które nawet po utracie liści, wciąż pozostają wizualnie atrakcyjne, np. dereń, trzmielina oskrzydlona, wierzba mandżurska, ognik, berberys, śnieguliczka.

Wszystkie opisane powyżej rośliny wieloletnie, kupisz w sklepie ogrodniczym Florexpol, który może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w branży. Zakup roślin w rzetelnych i sprawdzonych miejscach daje pewność, iż zakupiony towar będzie spełniał wysokie standardy jakości, a przez to zagwarantuje pełny sukces w uprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Jak wybrać robota koszącego do ogrodu?

sob. sie 7 , 2021
Duży i zadbany ogród, a szczególnie zielony trawnik to niewątpliwie […]

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.