Grill ogrodowy

Przydomowy ogródek czy działka u znajomych wydaje się idealnym miejscem na grillowanie. Kiedy tylko temperatura powietrza wynosi około piętnastu stopni, a słońce nie jest przysłaniane przez bezlitosne, ciemne chmury, przeważnie zaczynamy marzyć o jednym – grillu. O wiele więcej rozmyślania czeka nas, kiedy udamy się do sklepu po upragniony grill ogrodowy …

Wybierając odpowiedni dla nas grill ogrodowy musimy zdecydować się, czy niepowtarzalny smak oraz aromat jesteśmy w stanie poświęcić na rzecz zdrowszego grillowania, jaki dają nam warianty gazowe i elektryczne.
Wybierając odpowiedni dla nas grill ogrodowy musimy zdecydować się, czy niepowtarzalny smak oraz aromat jesteśmy w stanie poświęcić na rzecz zdrowszego grillowania, jaki dają nam warianty gazowe i elektryczne.

Jaki grill w ogrodzie?

Obserwując to, co znajduje się w sklepach, możemy wyróżnić kilka najpopularniejszych urządzeń grillowych dzieląc je chociażby ze względu na źródło wytwarzania ognia czy ciepła.

Rodzaje grillów

 • grill węglowy,
 • grill gazowy,
 • grill elektryczny.

Nie jest to jednak jedyne kryterium. Decydując się na zakup tego sprzętu powinniśmy zastanowić się także nad kolejnymi aspektami, najlepiej więc gdy zadamy sobie następujące pytania:

 • Czy ma to być grill stacjonarny, czy przenośny?
 • Czy wolimy grille żeliwne czy stalowe?
 • Jaką wielkość grilla preferujemy, czyli dla ilu osób będzie on przeznaczony?
 • Jak często korzystać będziemy z grilla?
 • Ile pieniędzy jesteśmy w stanie na niego przeznaczyć?

Kiedy w naszych głowach odnajdziemy nasze własne odpowiedzi, reszta z całą pewnością nie będzie już stanowiła żadnego problemu.


Grill węglowy ogrodowy

Grill węglowy ogrodowy - najpopularniejszy ze wszystkich rodzajów grillów.
Grill węglowy ogrodowy – najpopularniejszy ze wszystkich rodzajów grillów.
Najpopularniejszy ze wszystkich. Przewodnim typem grilla ogrodowego jest niezaprzeczalnie ten węglowy. Dla niektórych inne w ogóle mogłyby nie istnieć – ten charakterystyczny zapach żarzącego się węgla drzewnego, charakterystyczny popiół na potrawach i typowe dla niego ciepło, które ogrzewa nasze ciała w trochę zimniejsze wieczory. Kto jednak uważa, że grille węglowe są tylko niestabilnymi, nieatrakcyjnymi i niepraktycznymi urządzeniami dostępnymi za kilkanaście złotych w najbliższym markecie, ten poważnie się myli.

Dzisiaj ogrodowy grill węglowy może kosztować nawet kilkaset złotych, a swoim wyglądem przypominać oryginalny, nowoczesny i wielofunkcyjny gadżet w naszym ogródku. Systemy pozwalające kontrolować temperaturę pieczenia, także i wbudowane termometry monitorujące ją, materiał niezwykle łatwy do czyszczenia, ułatwienie przy wyjmowaniu gorącego często popiołu, komfortowa regulacja wysokości rusztu, specjalna cyrkulacja powietrza, zaopatrzenie w specjalne tacki ułatwiające nakładanie i wykładanie potraw z grilla – to tylko nieliczne funkcje najdroższych modeli. No i wygląd – estetyczny, z zamykaną pokrywą, stanowiący nie lada gratkę dla wielbicieli otaczania się ładnymi przedmiotami. Owszem, sprzedawane są także wersje kosztujące nawet kilka tysięcy złotych. Jednak sami odpowiedzmy sobie na pytanie, czym różnią się one od swoich tańszych konkurentów, poza ceną oczywiście?

Grill węglowy do ogrodu
Zalety Wady
+ niepowtarzalny smak oraz aromat potraw przyrządzanych na grillu węglowym
+ tego rodzaju grille nie wymagają dostępu do źródła zasilania
+ nieograniczona wręcz mobilność
+ jest niedrogi i łatwy w obsłudze
– utrzymanie w czystości tego typu grilla wymaga wysiłku
– ze względu na unoszący się dym zabronione jest jego używanie w pomieszczeniach do tego nieprzeznaczonych (mieszkania w blokach, tarasy, balkony itp.)
– dla osób początkujących rozpalenie grilla węglowego nie należy do najprostszych
– kapiący na rozgrzany węgiel tłuszcz zawiera wiele szkodliwych związków, które następnie osiadają na przygotowywanych potrawach

Grill ogrodowy gazowy

Grill gazowy ogrodowy turystyczny
Grill gazowy ogrodowy turystyczny
W zależności od modelu mogą być one zasilane gazem ziemnym z instalacji albo też propan butanem z butli. Są bardzo komfortowe w użytkowaniu, gdyż szybko osiągają wysoką temperaturę oraz ułatwiają jej późniejszą kontrolę. Przy dłuższym użytkowaniu może dojść do awarii zapalarki, dlatego wybierajmy model dający możliwość ręcznego zapalenia. Czy wybierzemy grill gazowy mający kilka palników czy też najprostszy model – zależy od naszych preferencji oraz przeznaczenia.

Warto również kierować się jakością samego grilla gazowego. Palniki powinny być wykonane ze stopu dobrych metali, takich jak np. stal nierdzewna. Ponadto ruszt powinien być żeliwny, co pozwoli nam dłużej utrzymać ciepło oraz ułatwić zachowanie czystości. Głębokość i materiał budulcowy piekarnika również ma znaczenie – głębszy umożliwi lepszy obieg temperatury, natomiast jakościowy materiał zapewni utrzymanie temperatury wewnątrz.

Rodzaje grillów gazowych

 • kontaktowy – ciepło przenoszą w głównej mierze płyta oraz ruszt, pod którym znajdują się palniki;
 • lawowy – w ich przypadku palniki uzupełniane są kamieniami z lawy; rekomendowany ze względu na właściwości samooczyszczające kamieni, występującymi często w konfiguracji z płytami żeliwnymi;
 • z technologią RBS – posiadają palniki ceramiczne, umożliwiają bardziej precyzyjną regulację temperatury.
Grill gazowy do ogrodu
Zalety Wady
+ przyspieszają przygotowanie potraw dzięki szybszemu nagrzewaniu się
+ mamy kontrolę nad temperaturą grillowania
+ łatwość obsługi
+ niewielkie koszty grillowania
+ jedzenie przygotowanie na nich nie ma nadmiaru tłuszczu, jest zdrowsze niż w przypadku potraw przyrządzanych na grillu węglowym (wytapiany nadmiar tłuszczu trafia do dedykowanej miseczki)
– wyższa cena niż w przypadku innych rodzajów grilli
– stalowy piekarnik pod wpływem wysokiej temperatury może ulec przypaleniu oraz odkształceniu
– są bardziej awaryjne ze względu na swoją konstrukcję i jej wyższy poziom skomplikowania
– smak potraw jest nieco inny w porównaniu do grilla węglowego, co nie każdemu może przypaść do gustu
– konieczność napełniania butli z gazem (wariant grilla z butlą)

Grill elektryczny ogrodowy

Grill elektryczny ogrodowy
Grill elektryczny ogrodowy
Alternatywą dla grilla węglowego jest zakup grilla elektrycznego, w przypadku którego można rozróżnić:

 • grill z rusztem, tradycyjny posiadający metalowy ruszt i grzałkę. Zalety: duża powierzchnia spokojnie wystarcza nawet na większe grillowanie; Wady: czyszczenie grzałki jest uciążliwe z powodu kapiącego z rusztu tłuszczu;
 • grill z teflonową płytą zamiast rusztu, tradycyjny z naczyniem do tłuszczu lub rynienkami. Niewątpliwą zaletą jest łatwość czyszczenia oraz duża powierzchnia płyty;
 • grill raclette, wielofunkcyjny w przypadku którego mamy na wyposażeniu okrągłą płytę grillową oraz poniżej płyty niewielką patelnię, gdzie możemy np. usmażyć jajka; za gromadzenie tłuszczu odpowiadają rynienki.

Do ogródka przydadzą się zdecydowanie bardziej grille stojące, mające zdecydowanie większe gabaryty niż grille stojące. Ważne jest, aby zainstalować go w niedużej odległości od źródła zasilania lub też posiadać przedłużacz.

Grille elektryczne różnią się mocą grzałki – im mocniejsza, tym szybciej nasze potrawy zostaną przygotowane. Grille ogrodowe elektryczne często posiadają również włącznik i wyłącznik, alternatywą jest niewygodne rozwiązanie, gdzie grill jest uruchamiany poprzez umieszczenie kabla w sieci. Przy wyborze grilla ogrodowego warto również zwracać uwagę na pokrywę dopasowaną do jego wielkości, co przyspiesza grillowanie. Możliwość regulowania temperatury to także opcja warta rozważenia. Do wyboru mamy również grille elektryczne otwarte i zamknięte.

Grill elektryczny do ogrodu
Zalety Wady
+ prostota obsługi
+ nie emitują ognia oraz szkodliwego dymu
+ umożliwiają przygotowanie w szybkim tempie zdrowych potraw
+ są mobilne, można ich używać przez cały rok
+ zapewnia smażenie równomierne, przygotowane w ten sposób mięso jest chrupiące i soczyste
+ łatwe w utrzymaniu czystości
– konieczność dostępu do źródła zasilania
– koszty eksploatacji (można je ograniczyć wybierając modele energooszczędne)
– potrawy przygotowane na elektrycznym grillu nie dają takiego smaku oraz aromatu jak te przygotowywane na modelu węglowym

Grillowanie – najlepsze potrawy

Z grillowaniem nieodłącznie związane jest jedno – jedzenie. To ono ma być finalnym efektem wytworzonym przez zakupioną maszynę, nieważne czy zasilaną ogniem, gazem czy prądem. Każdy z wymienionych ma swoich zwolenników, ale też i przeciwników. Ważne jest także to, jakie dania lubimy przyrządzać za pomocą grilla ogrodowego. Czy będą to delikatne ryby, jakże szlachetne w swoim smaku? Czy może ociekające swoim własnym tłuszczem karkówki czy bekon. A może najtradycyjniejsza kiełbaska z grilla? A może coś dla wegetarian – warzywa i owoce, pięknie zarumienione na chromowanym ruszcie?

Ostateczny wybór należy tylko i wyłącznie do nas. W końcu to my będziemy raczyli się tymi cudownymi smakami przyrządzonych potraw, oraz to my organizować będziemy ewentualne spotkania towarzyskie, tak chętnie aranżowane i wspominane przez wiele osób w naszym kraju. Grill ma w sobie bowiem coś magicznego. Podkreślmy to kupując odpowiednie urządzenie umożliwiające nam odczucie tego na własnej skórze.


Grille ogrodowe RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej wybieranych zestawów do grillowania. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.

4 opinie o “Grill ogrodowy

 1. Według mnie najlepszym rozwiązaniem jest grill murowany. Jak ma się już kawałek ogrodu to postawienie takiego grilla powinno być obowiązkowe;) Po pierwsze wygląda to naprawdę fajnie, po drugie jest stabilny, trwały, może być nieco większy. Możemy domurować sobie półeczki dokładnie tak jak chcemy, a poza tym bez trudu można w takim grillu zrobić też małą, rodzinną wędzarnie. Żaden inny grill tego nie przebije.

  Reply
 2. Ja osobiście kocham grillowanie! Ale tylko na grillu węglowym. W ogóle mam wrażenie, że jedzenie z tego grilla jest dużo zdrowsze i lepsze, niż z innych…ostatnio zacząłem grillować rybę. Zawsze miałem problem z uzyskaniem dobrego smaku takiej rybki. Trochę jednak poczytałem i dostosowałem się do wskazówek. Grilleweglowe.com.pl… Powiem Wam, że wychodzi bardzo smaczna!

  Reply
 3. Jak ma się ogród to faktycznie najlepiej postawić grill murowany, ale z możliwością wędzenia! Mamy dwa w jednym, małym kosztem. Minusem jest to, że taki grill stoi w jakieś odległości od stołu i gości, więc trzeba biegać z jedzeniem. Ale taki grill jest o wiele ładniejszy i bardziej funkcjonalny.

  Reply
 4. Według mnie grille elektryczne to w ogóle nie grille. Nawet nie nazwałabym ich tak. Przecież to jest metalowa płyta, która się nagrzewa, zwykłe oszustwo. do domu zakupić sobie taki mały grill, ok fajnie ale specjalnie stawiać na ogrodzie taki – bez sensu. Prawdziwy grill musi być na węgiel i czuć rozpałką. Razem z moją rodziną tylko takie robimy grille robimy i lubimy.

  Reply

Twoja opinia