Świder do ziemi glebowy. Jaka wiertnica do ogrodu?

Często zdarza się, że podczas sadzenia roślin mamy kłopoty z przygotowaniem otworu odpowiedniej wielkości. Przyczyny mogą być różne — twarda gleba czy korzenie tkwiące głęboko pod powierzchnią ziemi. W takich przypadkach może okazać się, że będziemy musieli sięgnąć po odpowiednie narzędzia, które znacznie ułatwiają i przyspieszają pracę. Mowa oczywiście o świdrach glebowych.

Nie każdy z nas wie, że kłopoty z wykopaniem otworu w ziemi można tak łatwo zażegnać. Wbrew pozorom nie są to wysoce specjalistyczne narzędzia, chociaż na ogół rzadko spotykane. Niemniej jednak każdy, kto dba o swój ogród z pewnością spotkał się z koniecznością użycia takich narzędzi.

Przeznaczenie świdra do ziemi

Zastosowanie świdrów glebowych nie musi się ograniczać tylko i wyłącznie do pomagania sobie podczas sadzenia kwiatów. Będą nieocenioną pomocą przy każdej pracy, która wymaga ingerencji w glebę i wywiercenia w niej otworu. Świetnie sprawdzą się podczas sadzenia krzewów i drze, kiedy otwór wykopany otwór musi mieć odpowiednią głębokość i szerokość.

Jednak nie tylko w takich wypadkach świetnie się sprawdzają. Kiedy musimy wykopać dziury na słupki pod ogrodzenie, wkopać podpórki do winorośli czy zamocować mały płotek odgradzający rośliny. W każdym z tych przypadków, używając świdra glebowego znacząco przyspieszymy swoją pracę, dzięki czemu zaoszczędzimy swój czas.

Świdry glebowe RANKING

Zestawienie najpopularniejszych świdrów glebowych. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut.pl:

Jak wybrać świder glebowy?

Z racji tego, że zastosowanie świdrów glebowych jest naprawdę bardzo wszechstronne, zostały one odpowiednio sklasyfikowane i przystosowane do konkretnych prac ogrodowych. Na potrzeby gospodarstwa domowego powinny wystarczyć modele, do obsługi których wystarcz tylko jedna osoba. Nie są nazbyt ciężkie i dosyć poręczne, przez co powinniśmy bezproblemowo obsłużyć się nimi w pojedynkę. Średnica otworu waha się w granicach od 8 cm do 20 cm. Możemy je podzielić na świdry ręczne i świdry spalinowe (te są najpopularniejsze i nie powinno być problemu ze znalezieniem ich w sklepach).

Wiertnica glebowa ręczna

Świdry (wiertnice) ręczne glebowe idealnie nadają się do mniej zaawansowanych prac w ogrodzie. Fotografia: Świder ręczny (Wiertnica ręczna) do ziemi marki Fiskars, rolmarket.pl.
Świdry (wiertnice) ręczne glebowe idealnie nadają się do mniej zaawansowanych prac w ogrodzie. Fotografia: Świder ręczny do ziemi marki Fiskars, rolmarket.pl.
Świdry ręczne są z pewnością dużo bardziej ekologiczne, gdyż nie wymagają dodatkowych źródeł mocy — podstawową siłą napędzająca jesteśmy my sami i siła naszych rąk. Ponadto ich użytkowanie jest z pewnością tańsze, wydatki związane z takim świdrem ograniczają się do samego zakupu. Świdry ręczne znajdują swoje zastosowanie podczas robienia dołków pod słupki ogrodzeniowe. Jest to jednak katorżnicze zajęcie, jeżeli mamy do czynienia z twardą ubitą glebą o typie gliniastym.

Wiertnica glebowa spalinowa

Wiertnica spalinowa glebowa to propozycja dla osób posiadających większe powierzchnie ogrodowe. Świdry spalinowe dysponują z reguły wystarczającą mocą do cięższych prac. Na zdjęciu model dysponujący silnikiem 5,6KM.
Wiertnica spalinowa glebowa to propozycja dla osób posiadających większe powierzchnie ogrodowe. Świdry spalinowe dysponują z reguły wystarczającą mocą do cięższych prac. Na zdjęciu model dysponujący silnikiem 5,6KM.
Jeśli chodzi o świdry spalinowe, to pozwalają z pewnością na dużo szybszą i efektywniejszą pracę, ale wymagają dodatkowych nakładów pieniężnych, gdyż trzeba uzupełniać w nich paliwo i olej. Przy bardziej zaawansowanych pracach istnieje jeszcze możliwość wynajęcia mocniejszej wiertnicy spalinowej. Usługa ta z reguły kosztuje przynajmniej 120 zł za dobę, jednak jest to wariant wart rozważenia dla kogoś, kto nie chce inwestować w nową maszynę.

Istnieją oczywiście bardziej specjalistyczne maszyny, które wiercą otwory o bardzo dużej średnicy, jednak na ogół nie znajdują zastosowania w gospodarstwie domowych. Jeśli chcemy ograniczyć się tylko i wyłącznie do naszego podwórka, to nie ma potrzeby kupowania tak specjalistycznych wiertnic.

Mimo wszystko decydując się na zakup, powinniśmy go dobrze przemyśleć. Konieczność sięgnięcia po takie narzędzie pracy nie zdarza się często, ale jeśli ktoś jest zapalony ogrodnikiem, z pewnością będzie mu pomocne.

Oferty i ranking świdrów glebowych

Zestawienie uwzględnia świdry glebowe, które posiadają największą ilość ofert. Dane pochodzą z serwisu Nokaut.pl. Warto zapoznać się również z opiniami internautów.

Ogrodowe zapytania:

 • swider do ziemo elektryczny
 • świder ręczny fiskars
 • wiertarka spalinowa

5 opinie o “Świder do ziemi glebowy. Jaka wiertnica do ogrodu?

 1. Ja mam wiertnicę z Wamet. Solidna firma, specjaliści jeśli chodzi o narzędzia i maszyny wiertnicze. Sprzęty od nich są dobrej jakości, sprawdziłem w życiu kilka innych i te są najtrwalsze.

  Reply
 2. Muszę powiedzieć, że nigdy nie korzystałem z czegoś takiego. Jakoś zawsze gdy trzeba było coś wykopać to po prostu brałem łopatę i kopałem. Nie w głowie mi były jakieś świdry glebowe. Naprawdę to, aż tak wygodne? Może warto zakupić taki wynalazek szczególnie przed wiosną, bo planuje sporo nowych nasadzeń. Jaka jest Wasza opinia?

  Reply
 3. Już takie wynalazki wymyślają, że koniec świata. Świder do ziemi? Może gdybym musiał zasadzić 100 drzew na twardą glebę, ale na użytek domowy? Jak dla mnie nie potrzebny gadżet, jeszcze gdyby kosztował grosze to jeszcze może bym pomyślał, tak żeby sobie sprawdzić, ale to jest całkiem drogie. Więc świdrom do ziemi, mówię nie.

  Reply
 4. Jeżeli ktoś ma sad i co jakiś czas dosadza nowe drzewka, albo musi je wymieniać to jak najbardziej! Ja może nie mam dużo drzewek owocowych, bo już nie mam miejsca. Ale sąsiad ma kawał ziemi i co jakiś czas dokupuje nowe gatunki. Zakupił taki świder, jeden z tańszych i sobie chwali. W sadownictwie liczy się czas, jak on to mawia. Więc jeżeli świder ułatwia mu pracę i przyspiesza to czemu nie?

  Reply

Twoja opinia