Sekator do ogrodu

Dobrej jakości sekator ręczny (typu nożycowego lub kowadełkowego) pozwala na dużą precyzję cięć, odpowiednią ostrość przy wysokim komforcie pracy i minimalnym wysiłku.
Dobrej jakości sekator ręczny (typu nożycowego lub kowadełkowego) pozwala na dużą precyzję cięć, odpowiednią ostrość przy wysokim komforcie pracy i minimalnym wysiłku.
To jedna z najbardziej istotnych czynności w ogrodzie, obok dbania o optymalne nawodnienie roślin czy trawnika. Działanie, które pozwala roślinom rozwijać się, a przy okazji też zadbać o ich dobry wygląd, pewną estetykę i kosmetykę. Sekator – narzędzie tyleż przydatne, co obowiązkowe na wyposażeniu każdej osoby chcącej zadbać o swój ogród i rośliny. Myli się ten, kto jest przekonany, że wybór sekatora to prosta sprawa, że właściwie można wybrać pierwszy lepszy. Jasne, można. Ale warto zastanowić się nad tym, by to narzędzie było odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb.

Rodzaje sekatorów

Rozróżniamy dwa podstawowe typy sekatorów, które spotykamy w sklepach z narzędziami, profesjonalnych ogrodniczych centrach oraz w wielu innych miejscach, gdzie akcesoria i produkty dla ogrodu stanowią ważną część asortymentu. Przyjrzyjmy się więc tym typom, dzięki temu każdy będzie w stanie znaleźć najbardziej odpowiadający potrzebom, rodzaj sekatora. Zanim jednak o typach, powiedzmy jeszcze pokrótce, po co przycinać rośliny, a tym samym – po co w ogóle korzystać z sekatorów?

Przeznaczenie

  1. Dla poprawy zdrowia oraz wyglądu wybranych roślin.
  2. W celu odmłodzenia konkretnego gatunku naszej rośliny.
  3. Dla modelowania kształtu i dopasowania rośliny do naszej koncepcji związane z wyglądem ogrodu.
  4. Dla zapobiegania zbytniemu rozrostowi, ograniczenia wzrostu konkretnych odmian.
  5. W celu pobudzenia owocowania oraz kwitnienia roślin.

Sekatory do gałęzi i żywopłotu RANKING

Zestawienie najpopularniejszych sekatorów do cięcia gałęzi na podstawie serwisu Nokaut.pl:

Podstawowy podział sekatorów

Wyróżniamy dwa typy tego narzędzia ogrodniczego, sklasyfikowane według konstrukcji i mechanizmu działania.

  Sekatory nożycowe. Służące głównie przycinaniu gałęzi, w zależności od wielkości narzędzia, nawet o dużej grubości. Może być też używany do przecinania różnego rodzaju lin i sznurków, które przy uprawie niektórych roślin, są obecne w ogrodach. W zależności od wielkości, dzielimy ten typ sekatorów na jednoręczne – o mniejszych gabarytach, a także dwuręczne, mające długie rękojeści (w ich przypadku mamy zwykle do wyboru przynajmniej kilka długości. Pamiętajmy jednak, że dłuższe ramiona nie zawsze oznaczają mniejszy wysiłek podczas ucinania gałęzi – przy gałęziach o grubości powyżej 4 cm warto posiłkować się już siekierą lub też nożycami elektrycznymi). Te sekatory świetnie nadają się do cięcia i modelowania żywopłotów, jeżeli ktoś nie korzysta z nożyc elektrycznych. Pracochłonne działanie, jednak duża precyzja owocuje potem bardzo dobrymi efektami. Z racji dużej ostrości, wskazane jest szczególne zadbanie o bezpieczeństwo przy użytkowaniu tego narzędzia. Przycinanie krzewów, a także innych drobniejszych roślinnych form, choć z pozoru zajęcie mało ryzykowne, jednak może czasem kończyć się pewnymi urazami.

  Sekatory kowadełkowe. Szczęki w tych sekatorach są różne. Zwykle jedna płaska, wyposażona w wykładzinę z materiału o dużej miękkości, przeważnie aluminium. Druga z kolei to klin, dociskany do szczęki płaskiej. Płaska szczęka, dzięki swoim ząbkowanym gałęziom, zapewnia stabilność trzymania ścinanej gałęzi, bez możliwości ześlizgu, co też może momentami być niekomfortowe i niebezpieczne. Kowadełkowe sekatory mogą występować w wariancie teleskopowym, co umożliwia regulowanie długości rękojeści. Dzięki temu, można z pomocą jednego narzędzia, bezproblemowo dosięgnąć na przykład do wysoko położonych gałęzi, trudno dostępnych miejsc, bez konieczności wchodzenia na podwyższenie, jak podesty czy drabiny.

Zwracajmy szczególną uwagę na jakość ostrza zastosowanego w sekatorze. Markowe nożyce zapewniają lepsze i precyzyjniejsze cięcia, dzięki czemu nie kaleczą przesadnie rośliny, przez co szybciej się regeneruje i jest mniej podatna na infekcje grzybicze oraz pasożytnicze.

Przy wyborze sekatora, trzeba się dobrze zastanowić nad jego przeznaczeniem. Jeżeli ktoś nie ma rozeznania w narzędziach ogrodowych z tej kategorii, zawsze można zasięgnąć pomocy. Przykładem będą fora i portale o tematyce ogrodniczej. Poza tym, świetnym sposobem będzie wizyta w specjalistycznym sklepie, gdzie doświadczeni sprzedawcy, znający branżę, zagadnienia i najczęstsze problemy – po prostu będą w stanie wskazać optymalnie dopasowane, gwarantujące najlepsze efekty rozwiązanie. Sekatory z wyższej półki posiadają wysoką dostępność części zamiennych na wypadek ich zużycia. Dzięki temu możemy samodzielnie usunąć usterkę i cieszyć się ze sprawnego sekatora jeszcze przez dłuższy czas. Wpływ na komfort pracy mają także odpowiednio wyprofilowane rączki, które zmniejszają obciążenie nadgarstków oraz dłoni.

Sekatory do cięcia gałęzi i żywopłotu – ranking wg ofert

Zestawienie uwzględnia sekatory ręczne, które posiadają największą ilość ofert. Dane pochodzą z serwisu Nokaut.pl. Warto zapoznać się również z opiniami internautów.

3 opinie o “Sekator do ogrodu

 1. Zdecydowałbym się na jeden sekator duży, dobry do cięcia żywopłotów i większych gałęzi, a drugi mały, który też z pewnością się przyda przy mniejszych krzewach. Jeżeli ktoś ma na ogrodzie naprawdę dużo zieleni do pielęgnacji, jak na przykład duży żywopłot to wtedy sekator elektryczny jest dobrym rozwiązaniem. Z urządzeń ręcznych mogę polecić sprzęt firmy Topex, dobra cena i niezła trwałość.

  Reply
 2. Zazwyczaj używam sekatora ręcznego firmy Fiskars, dobrze się sprawdza i nie był drogi. Krzewów nie mam dużo, więc ten wystarczy. Chyba, że już jestem zmuszony do cięcia żywopłotu (czego nienawidzę) to pożyczam od kolegi elektryczny sekator. Robota idzie sprawnie i szybko. Gdybym miał duży ogród to na pewno kupiłbym swój.

  Reply
 3. Taki mały, poręczny sekator to fajna sprawa. Przydaje się zarówno podczas przycinania żywopłoty, jak i innych roślin. U mnie duży sekator się raczej nie sprawdzi (mam naprawdę bardzo mały ogród) ale w sytuacji, gdy ktoś ma większy kawałek zieleni, to z pewnością dobry pomysł. Myślę, że warto też zainwestować w narzędzia jakiejś sprawdzonej marki, tak by nam długo służyły.

  Reply

Twoja opinia