Dobry ciągnik jednoosiowy, czyli jakimi kryteriami się kierować? Obecny ranking modeli

Aktualizowane dnia
ciągnik traktor jednoosiowy Weima WM500 Nova z silnikiem spalinowym 6,5KM, benzynowym
ciągnik traktor jednoosiowy Weima WM500 Nova z silnikiem spalinowym 6,5KM, benzynowym

Na rynku znajdziemy wiele modeli ciągników  jednoosiowych, które różnią się między sobą mocą, masą i wielkością. Jaki ciągnik jednoosiowy wybrać? O czym pamiętać podczas zakupu?


Ciągnik jednoosiowy

  • Najmniejsze modele ciągników jednoosiowych zazwyczaj mają ok. 5-8 KM i ważą ok. 60-90 kg, przy czym są napędzane silnikami benzynowymi i dieslem. Te pierwsze odznaczają się niższym kosztem zakupu oraz łatwością odpalania – współpracować mogą z kosiarkami, pługami do śniegu, a nawet glebogryzarkami. Niska masa sprawia, że bardzo rzadko są używane do prac związanych z orką, gdyż mają niski uciąg.
  • Średnie modele ciągników tego typu mogą mieć moc 8-11 KM i masę na poziomie 90-160 kg. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na obecność mechanizmu różnicowego z blokadą, co znacznie ułatwia operowanie ciągnikiem. Średnie ciągniki jednoosiowe cechują się bogatym wyborem na rynku i mogą posiadać cały dodatkowy osprzęt. Podczas zakupu pamiętajmy o dopasowaniu maszyny (np. brony aktywnej, kosiarki bijakowej, czy glebogryzarki separacyjnej do mocy, zwłaszcza jeśli konieczne jest duże zapotrzebowanie. W tym przypadku silniku diesla nawet podczas ciężkiej pracy spalają połowę mniej paliwa.
  • Największe jednoosiowe ciągniki mają moc na poziomie 9-15 KM i są napędzane jedynie silnikami diesla. Jeśli chodzi o masę tych maszyn, oscyluje ona w granicach 180-250 kg. Dodatkowo posiadają zazwyczaj hamulce na każde koło, które mają za zadanie ułatwianie skręcania, jak i napęd WOM niezależny. Taki model wykorzystać możemy do napędu osi napędowej w przyczepkach – z pewnością nawet na najtrudniejszym terenie ciągnik sobie poradzi.

Wybór najlepszego rozwiązania

Ciągnik jednoosiowy bardzo często nazywany jest dzikiem lub jednoosiówką – to sprzęt pracujący, jak sama nazwa wskazuje, na jednej osi. Ma on za zadanie spełniać kilka funkcji, przede wszystkim związanych z możliwością pchania lub ciągnięcia, dodatkowo bazując na wale odbioru mocy, który będzie napędzał inne aktywne maszyny. Jeśli zastanawiamy się, na jaki ciągnik jednoosiowy postawić, warto odpowiedzieć na kilka pytań:

  • Jakie prace zamierzamy wykonywać z użyciem tego ciągnika?
  • Jak często będziemy go używać?
  • Jakie mamy możliwości finansowe?
  • Na czym polega serwis ciągnika tego typu?
  • Na jaką moc postawić?
  • Jaki osprzęt nam się przyda?

W przypadku częstego używania ciągnika jednoosiowego, najlepiej postawić na diesle, natomiast do rzadkich prac poleca się zazwyczaj napęd benzynowy. Serwis takiej maszyny nie powinien sprawić większej trudności, gdyż jest podobny do serwisowania kosiarki.

Warto systematycznie dbać o odpowiedni poziom olejów i czystość filtrów, co w porę pozwoli wykryć wszelkie wycieki, poluzowane śruby i przetarte linki.


Osprzęt ciągnika jednoosiowego

Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na dostępność i cenę zamiennych części, co pozwoli w przyszłości zapobiec dłuższym przestojom maszyny. Do ciągnika jednoosiowego dobrać możemy szereg narzędzi dodatkowych, które ułatwią nam pracę – największą popularnością na rynku cieszą się przykładowo glebogryzarki.

Zainteresowanie innymi dodatkami w każdy m przypadku powinno być podyktowane potrzebami użytkownika. Dzięki temu wykonamy pracę sprawnie i bez większego problemu, ciesząc się sprawnym sprzętem przed długi czas. Odpowiednie dobranie osprzętu wpłynie na praktyczność i funkcjonalność, a tym samym naszą wygodę.

Ogrodowe zapytania:

  • jaki ciągnik jednoosiowy wybrać opinie
Twoja ocena ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Następny poradnik z rankingiem

Kosiarka samojezdna. Wybieramy dobry sprzęt do koszenia trawy z napędem. Poradnik z rankingiem.

sob Maj 30 , 2020
Kosiarki samojezdne to dobry wybór do tych ogrodów, gdzie występują […]
kosiarka samojezdna typy rider, model Cub Cadet LR1 NS76

CodoOgrodu.net 2019

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.