Kostka brukowa świetnie sprawdza się w przypadku tarasów, podjazdów czy nawet ścieżek ogrodowych. Jeśli jednak ma się ładne prezentować, to trzeba regularnie ją czyścić. Szczeliny między kostkami są wystarczająco duże do rozwoju chwastów, co niestety nie wygląda estetycznie. Ręczne ich wyrywanie przy dużej powierzchni jest męczące i czasochłonne.
Jak pozbyć się uporczywych chwastów z kostki brukowej?
Skuteczne i niemalże bezwysiłkowe czyszczenie kostki brukowej zapewnia myjka ciśnieniowa. Ma ona szerokie zastosowanie, więc warto wyposażyć się w taki uniwersalny sprzęt. Przyda się do mycia samochodu, elewacji czy nawet ogrodzenia. Myjka ciśnieniowa poradzi sobie rewelacyjnie nawet z uporczywymi zabrudzeniami i mchem na kostce brukowej, dotrze do szczelin i oczyści je, a wszystko to dzięki strumieniowi czystej wody pod wysokim ciśnieniem, nie trzeba nawet stosować chemicznych środków, co przekłada się na ogromną oszczędność pieniędzy. W sprzedaży znajdują się specjalne narzędzia z wygiętymi ząbkami, które służą do usuwania nieproszonych gości ze szczelin między kostkami. Takie mechaniczne usuwanie chwastów sprawdzi się tylko w przypadku niewielkiej powierzchni i małych ilości roślin. Do pojedynczego ich wyrywania będzie to wystarczające. Ponownie warto sięgnąć po myjkę wysokociśnieniową, która usunie rośliny ze szpar i to razem z korzeniami. Trzeba jednak zachować ostrożność, aby nie wypłukać też piasku, bo będzie miało to negatywny wpływ na podjazd.
Skuteczne usuwanie chwastów
Jeśli ktoś chce pozbyć się chwastów z kostki brukowej szybko i skutecznie, to może zastosować oprysk. W przypadku preparatów chemicznych trzeba uważać, bo mogą one przyczynić się do zniszczenia roślinności znajdującej się w pobliżu podjazdu. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się opryski naturalne, które poradzą sobie z mchem i chwastami. Są w pełni bezpieczne dla środowiska, nie mają drażniącego zapachu, a efekty pojawią się po kilku godzinach. Można też zrobić domowy środek na rośliny rosnące w szczelinach kostki brukowej. Wystarczy wymieszać ocet z wodą w proporcjach dwa do jednego. Sposobem na zwiększenie skuteczności działania tego octowego oprysku jest słoneczny i suchy dzień, promieniowanie UV przyspiesza obumieranie chwastów. Jeszcze innym rozwiązaniem będzie wypalenie tego, czego nie powinno być na kostce. Warto też pamiętać o zapobieganiu powstawaniu mchu i chwastów. Zaleca się używanie specjalnych środków wczesną wiosną, które przeciwdziałają rozwojowi roślin. Godna polecenia będzie też specjalna fuga i zaprawa epoksydowa zamiast piasku pomiędzy kostkami.