Choroby pomidorów – jak rozpoznać i jak walczyć?

2

Dorodne, o intensywnym czerwonym kolorze i wyrazistym smaku – o dobrych, dojrzałych pomidorach marzy każdy ogrodnik mający warzywnik na działce lub balkonie. Niekiedy jednak młody plon zostaje zaatakowany przez choroby lub owady. Zobacz, jak rozpoznać pierwsze oznaki szkodników, a także poznaj sposoby zwalczania pasożytów.

pomidor

Aby cieszyć się zdrowymi i w pełni dojrzałymi pomidorami powinieneś dbać o nie już od momentu umieszczenia sadzonek w glebie. Przede wszystkim zapewnij im odpowiednie warunki do wzrostu, czyli:

  • posadź je w ziemi, w której pH wynosi od 5,5 do 6,5;
  • regularnie odżywiaj okazy, np. za pomocą nawozu ogrodniczego Ziemovit;
  • dbaj o zapewnienie sadzonkom stałej dostawy wody.

Jeśli na pomidorach w ogrodzie lub na balkonie zauważysz niepokojące zmiany, warto zastosować dodatkowe metody zwalczania chorób. Dowiedz się, co powinno szczególnie zwrócić Twoją uwagę.


Zaraza ziemniaka na pomidorach – objawy i sposób zwalczania

Wbrew nazwie choroba ta dotyka plony pomidorów. Może się pojawić zwłaszcza w trakcie bardzo deszczowego i chłodnego lata, kiedy na zewnątrz jest dużo wilgoci.

Zarazę ziemniaka rozpoznasz po:

  • szarych plamach na liściach,
  • czerniejących pędach,
  • białym nalocie na owocach.

Po zauważeniu pierwszych objawów choroby należy od razu zareagować. Zaraza ziemniaka może bowiem w ciągu kilku dni całkowicie zniszczyć wszystkie pomidory. Aby pozbyć się tego grzyba, powinieneś zastosować fungicydy, czyli środki chemiczne, których zadaniem jest zablokowanie procesów oddychania grzybów oraz zaburzanie procesów wymiany substancji między grzybami a otoczeniem.


Mączniak prawdziwy – objawy i sposób zwalczania

Mączniak to grzyb, który atakuje wiele gatunków roślin – zarówno warzyw i owoców, jak i okazów ozdobnych. Jego powstawaniu sprzyjają wysokie temperatury oraz duża wilgotność.

Mączniaka prawdziwego rozpoznasz po:

  • białym nalocie wznoszącym się od dołu do góry rośliny,
  • plamkach na liściach, które stopniowo stają się czarne,
  • więdnących i obumierających liściach.

Uwaga! Mączniak prawdziwy nie atakuje owoców pomidora, ale po zauważeniu pierwszego nalotu nie czekaj na dalszy rozwój choroby. Grzyb może bowiem zarazić inne rośliny znajdujące się w pobliżu. Najlepszą metodą zwalczania mączniaka jest zastosowanie np. środka grzybobójczego marki Ziemovit. Proszek ten należy rozpuścić w wodzie i utworzyć zawiesinę, a następnie przelać gotową mieszankę do butelki ze spryskiwaczem.


Mszyce na pomidorach – objawy i sposób zwalczania

Kolejnym szkodnikiem, który równie często atakuje wiele innych roślin w ogrodzie, w tym pomidory, jest mszyca. W zależności od odmiany mszyce mogą mieć kolor biały, zielony lub czarny. Szybko atakują kolejne rośliny – zarówno młode, jak i te nieco starsze.

Atak mszyc rozpoznasz po:

  • obecności owadów o spiczastym ogonku z rurkami,
  • skróconych pędach pomidora,
  • żółknących liściach.

Mszyce zawsze występują w dużych grupach, dlatego powinieneś zareagować od razu, gdy tylko je zobaczysz. Pamiętaj, że mszyce żerują na roślinie do momentu, w którym przestaną uznawać ją za swoje pożywienie, czyli aż wyssą z niej wszystkie cenne składniki. Skutecznym sposobem na mszyce jest zastosowanie np. środka owadobójczego na mszyce od Ziemovit.pl, który działa nie tylko na powierzchni rośliny, lecz także wnika w jego strukturę, dzięki czemu usunięte zostają wszystkie siedliska mszyc.

Wiesz już, jak zwalczyć najczęściej występujące choroby pomidorów? Więcej porad dotyczących pielęgnacji warzywnika, a także innych roślin ogrodowych i okazów na balkonach znajdziesz na stronie www.ziemovit.pl.

2 thoughts on “Choroby pomidorów – jak rozpoznać i jak walczyć?

  1. Nic tak nie zniszczyło moich upraw do tej pory jak te paskudne mszyce! Nie wiem skąd się wzięły, ale zaczęły obłazić wszystkie zielone sadzonki na balkonie. Bazylia padła, pietruszka też, jedynie mięta się uchowała. Nie wiem czy to kwestia jej zapachu czy czego, ale muszę kupić jakiś środek przeciw mszycom i się ich pozbyć.

  2. Na całe szczęście, do tej pory moje niewielkie uprawy ogrodowe nie zostały dotknięte przez jakiekolwiek mszyce czy inne paskudztwo. A co do pomidorów, to w ogóle nie ma porównania do tych sklepowych. Pychota! Soczyste, słodkie, pełne smaku i przede wszystkim mam pewność, że w stu procentach naturalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Poznaj najważniejsze cechy hamaków ogrodowych

pon. lip 17 , 2017
Jak uatrakcyjnić wygląd ogrodu i sprawić, że przebywanie w nim […]
hamak ogrodowy

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.