Cebulki kwiatowe – jak wybrać te najlepsze?

Cebulki kwiatowe są chętnie wybierane zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych ogrodników, którym zależy na dekoracyjnych roślinach kwitnących o różnych porach roku. W sklepach ogrodniczych możemy kupić cebulki kwiatowe do nasadzeń wiosennych i jesiennych. Ilość roślin cebulowych, które sprawdzą się w polskim ogrodzie jest tak imponująca, że nawet najbardziej wymagający konsumenci powinni znaleźć coś dla siebie.

cebulki kwiatowe


Cebulki kwiatowe – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych cebulek kwiatowych, koniecznie zadajmy sobie pytanie czego dokładnie potrzebujemy. Nie jest dobrym rozwiązaniem kupowanie roślin tylko dlatego, że ładnie prezentują się na zdjęciach. Doświadczeni ogrodnicy radzą przeanalizować warunki panujące w naszym ogrodzie, a także to jakie rośliny już posiadamy. Przykładowo gdy posiadamy dużo roślin kwitnących latem, warto zainteresować się cebulkami gatunków zakwitających wiosną i jesienią. Tylko wówczas nasz ogród będzie prezentował się atrakcyjnie przez cały sezon.

Jeżeli znajdziemy cebule roślin, które nas interesują, obowiązkowo przeczytajmy całą etykietę dołączoną do ich opakowania. Może się zdarzyć, że w naszym ogrodzie nie ma optymalnych warunków dla takich roślin (bo na przykład jest w większości zacieniony, a roślina potrzebuje dużo słońca).

Zazwyczaj dobrym rozwiązaniem okazuje się kupowanie cebulek kwiatowych od renomowanych producentów. Rozpoznawalna marka zobowiązuje, dlatego mało prawdopodobne jest, żeby dobry producent sprzedawał słabej jakości towar (straci na tym wizerunkowo, dlatego jest to nieopłacalne).


Jak wybrać najlepsze cebulki kwiatowe?

Jeśli kupujemy cebulki kwiatowe w sklepie internetowym, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich opakowanie. Cebule roślin muszą posiadać opakowania zapewniające im stały dostęp świeżego powietrza. Opakowanie w żadnym wypadku nie może być wyblakłe (jest to sygnał, że spędziło na sklepowej półce zbyt wiele czasu). Cebulki muszą być jędrne, duże, pozbawione przebarwień, pleśni i otworów.

Nieco trudniejsze jest kupowanie cebulek kwiatowych online, gdyż zdjęcia w sklepie internetowym są jedynie ilustracyjne (nie dotyczą jednego konkretnego produktu, który zostanie nam wysłany). Zdecydowanie warto jest kupować w zaufanych sklepach, które cieszą się dobrymi opiniami konsumentów.

Koniecznie sprawdźmy kraj pochodzenia cebul. Najlepszym wyborem będą zawsze cebulki polskie. Jeżeli jednak nie są one dostępne, wybierajmy takie, które pochodzą z krajów o zbliżonym do polskiego klimacie. W przypadku, gdy decydujemy się na cebule z krajów egzotycznych, musimy dokładnie przeczytać o warunkach uprawy takich roślin (część z nich będzie bardzo wrażliwa na przymrozki).

Koniecznie zachowajmy paragon za zakupy, gdyż tylko wtedy będziemy mogli złożyć reklamację, gdy cebulki nie spełnią naszych oczekiwań.


Jak sadzić cebulki kwiatowe?

Zdaniem doświadczonych ogrodników bardzo dobrą praktyką jest zaprawienie cebulek specjalnym preparatem grzybobójczym. Jeżeli chcemy zabezpieczyć je przed szkodnikami (na przykład kretami czy nornicami) – posadźmy je w ażurowych koszyczkach (szkodnik nie będzie w stanie się przez nie przegryźć).

Cebule roślin należy sadzić na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości.

Przed posadzeniem i po wykopaniu należy przechowywać je w chłodnym i suchym pomieszczeniu (wilgoć i wyższa temperatura sprzyjają kiełkowaniu, mogą także sprawić, że cebule zgniją). Pamiętajmy, że szalenie ważne jest posadzenie cebul we właściwym dla nich terminie.

Podpowiadał portal plantet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Wiosna ze szklarnią ogrodową - dlaczego warto uprawiać w niej warzywa?

pon. maj 8 , 2023
Szklarnia ogrodowa to spory wydatek. Mimo to na zaproszenie jej […]

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.