Oświetlenie LED na dobre zagościło już w większości domów. Niskie zużycie energii oraz długa żywotność to powody, dla których inwestorzy nawet przez moment nie zastanawiają się nad wyborem innej technologii.
Jak się okazuje, oświetlenie LED może służyć także poza domem. Coraz częściej zamienia się standardowe żarówki w lampach drogowych właśnie na te elektroluminescencyjne. Takie działanie jest powszechne również w wielu ogrodach. Z pewnością słyszeliśmy już o urządzeniach, jakimi są naświetlacze. Poniżej przedstawimy ogólną specyfikację ich ledowej formy oraz wskażemy szereg zastosowań, dla których mogą być przeznaczone.
Co trzeba wiedzieć o naświetlaczu LED?
Po dziś dzień uważa się, że tego rodzaju sprzęt jest doskonałą alternatywą dla opraw halogenowych. Z jednej strony, gwarantuje on podobną moc świecenia i służy podobnym zastosowaniom. Na wielu płaszczyznach jednak, porównywanie ich w ogóle nie ma sensu.
Naświetlacze LED to urządzenia o prostej budowie. Zazwyczaj posiadają prostokątne pole świecenia oraz praktyczny do przenoszenia kształt. Można powiedzieć, że skumulowana w jednym miejscu duża ilość diod, dysponuje ogromnym strumieniem świetlnym. Przez to wykorzystuje się naświetlacze zarówno w użytku prywatnym, jak i w przemyśle. Ze względu na przeznaczenie, w wielu sklepach dostępnych jest szereg wariantów dotyczących mocy urządzenia. Naświetlacze LED mogą posiadać zakres mocy od 10W do nawet 200W. Oczywiście, najmocniejsze urządzenia mają już wyłącznie przeznaczenie budowlane i muszą być użytkowane z pełną rozwagą.
Zastosowanie naświetlaczy LED
Rzeczą, która cechuje naświetlacze LED jest przede wszystkim wielozadaniowość. Mogą spełniać się w niemal każdej roli, począwszy od doświetlania placu budowy po zmroku, aż po standardowe oświetlanie wjazdu do garażu. Wszystko zależy od formy występowania. Niektóre naświetlacze posiadają wbudowane czujniki ruchu. Opcja z sensorami nie będzie więc czymś korzystnym na budowę. Takowe lepiej powiesić nad garażem bądź oświetlać nim drogę do ogrodu. Podobnie jest, gdy zaopatrzymy się w oświetlenie solarne led. Takie rozwiązanie jest doskonałą opcją dla przydomowych wjazdów i ogrodów. Dzięki niemu, uzyskujemy darmową energię z promieni słonecznych. Nie jest więc potrzebne żadne podpinanie urządzenia do sieci, a jedynie rozsądne zamocowanie panelu solarnego, dzięki czemu tworzymy ekologiczne i ekonomiczne oświetlenie solarne LED.
Równie często naświetlaczy LED używa się do oświetlania chodników, parkingów, hal magazynowych, warsztatów, ogrodów, placów firmowych czy nawet piwnic.
Rodzaje naświetlacza – jaką odmianę wybrać?
Wcześniej powiedzieliśmy, że naświetlacze mogą różnić się w zależności od ich generowanej mocy. To także wpływa na ich wielkość. Ważnym kryterium wyboru jest również temperatura świecenia (ciepła, zimna, neutralna). Warto zastanowić się poważnie nad tym czynnikiem po to, by podczas ewentualnej pracy, światło bardziej nie przeszkadzało niż pomagało.
Oczywiście, podział występuje także pomiędzy naświetlaczami przenośnymi, a stacjonarnymi. Tutaj musimy także poważnie zastanowić się nad zastosowaniem. Naświetlacze przenośne nie są zazwyczaj przystosowane do wiszenia, a to przez wgląd na brak sensora ruchu.