Jak zrobić własny staw w ogrodzie?

Staw w ogrodzie to nietuzinkowa dekoracja, która zachwyci wszystkich. Nada mu tajemniczego wyglądu i wprowadzi niepowtarzalny klimat. Jego założenie nie musi wcale być takie trudne, jak może się wydawać. Podpowiadamy, jak się zabrać za takie przedsięwzięcie.


Staw w ogrodzie w przepisach prawa

Stawy rybne, jak i zbiorniki z przeznaczeniem do rekreacji czy oczyszczania ścieków, są urządzeniami wodnymi. Stawy o powierzchni do 500 mkw. i głębokości do 2 m od naturalnej powierzchni terenu podlegają jedynie zgłoszeniu wodnoprawnemu. Co istotne, takie zbiorniki mogą być zasilane wyłącznie wodami gruntowymi, roztopowymi i opadowymi, nie można ich napełniać sztucznie. Powierzchnia stawu nie może wykraczać poza granice działki właściciela, na której się on znajduje.

Teren pod staw

Budowa stawu rybnego powinna rozpocząć się jesienią, kiedy poziom wód gruntowych jest najniższy. Najlepiej na terenach, których ukształtowanie sprzyja zakładaniu zbiorników wodnych, choć zakładanie ich np. w kamieniołomach czy kopalniach torfu, z uwagi na dużą głębokość nie pozwoli na ich osuszanie. Bardzo istotne przy budowie stawu są warunki świetlne. Rośliny rosnące wokół zbiornika muszą mieć dostęp do światła, choć w godzinach popołudniowych staw powinien być zacieniony, co ograniczy rozwój glonów. Najlepiej, aby przed rozpoczęciem wszelkich działań zbadać podłoże. Optymalnym typem gruntu dla kopania stawu będzie mieszanka gliny, piasku i iłu.


Czym wyłożyć wykopany zbiornik?

Małe zbiorniki zazwyczaj wykładane są folią PVC (chlorek poliwinylowy) lub PE (polietylen). Folie są różnej grubości, więc należy ją dobrać pod kątem głębokości zbiornika. Dla stawów powyżej 1,5 m głębokości optymalne są folie o grubości 1,5 mm. Pod folią znaleźć się musi włóknina, co zapobiegnie uszkodzeniu materiału. Przy większych zbiornikach dno może stanowić tłusta glina z cegielni. Wykładając dno gliną ważne, aby nie robić tego w dużym słońcu, a glinę wykładać zaraz po przywiezieniu, gdyż to materiał szybkoschnący. Gliny nie należy także układać w czasie deszczu, który negatywnie wpływa na jej właściwości uszczelniające. Jednocześnie trzeba pamiętać, że staw uszczelniany gliną nie powinien mieć formy schodków, ale łagodnego stoku.


Montaż pompy

W małych stawach utrzymanie czystej, niezarośniętej glonami wody jest wyjątkowo trudnym zadaniem. Warto zamontować w nich pompę. Powinna być ona dostosowana do wielkości zbiornika. Do małych oczek wodnych zaleca się pompy zatapialne, które w ciągu godziny przepompowują połowę wody ze stawu. Ważne jest też to, czy pompa ma tylko tłoczyć wodę przez filtr, czy jednocześnie zasilać fontannę lub źródełko. Jeśli tak, to należy też zwrócić uwagę na wysokość podnoszenia wody przez pompę.

Partner: akwarystyczny24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Naświetlacze LED – czym są i gdzie najlepiej je stosować?

czw. gru 29 , 2022
Oświetlenie LED na dobre zagościło już w większości domów. Niskie […]

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.