Jakie są rodzaje drzewek owocowych?

Uprawa drzewek owocowych dla wielu osób staje się pasją. Niektórzy wręcz robią to dla zysku. Zebrane owoce sprzedają na lokalnych targowiskach, sąsiadom, itd., mając możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy. Tego typu drzewka wykorzystuje się jednak bardzo często w celach niekomercyjnych. Warto zdać sobie sprawę z tego, z jakimi rodzajami drzewek ma się do czynienia.


Karłowe drzewka owocowe

Drzewka owocowe karłowe nie są wcale takie niskie. Szacuje się, że ich wysokość wynosić może od 2,5 m do 3 m. Uzależniona jest od tego, na jakim podkładzie je zaszczepiono. Do wyboru są podkładki półkarłowe, karłowe i superkarłowe. Należy dodać, że na samą wysokość drzewka wpływ ma również odmiana z jaką ma się do czynienia. Wielu hodowców poleca sobie tego typu drzewka, chociażby ze względu na łatwy zbiór owoców. Warto nadmienić, że pielęgnacja takich roślin nie sprawia problemu, a także jest mało czasochłonna – chociaż to akurat uzależnione jest od ilości drzew w ogrodzie.


Kolumnowe drzewka owocowe

Kolejny rodzaj to drzewka owocowe kolumnowe. Są one w stanie dorosnąć do maksymalnie trzech metrów. Średnica korony takiej rośliny to ok. 80 cm, dlatego należy je rozsadzić w odpowiednich odległościach. Zaleca się sadzenie ich co minimum jeden metr. Wielu hodowców postrzega to jako zaletę, ponieważ na małej powierzchni można dzięki temu posadzić ich sporą ilość. Jeżeli ktoś zdaje sobie sprawę z tego, jak w prawidłowy sposób pielęgnować takie drzewko, to może spodziewać się udanych zbiorów. Nie można zapomnieć o tym, że kolumnowe drzewka owocowe zawsze należy zabezpieczyć przed mrozem.


DUO drzewka owocowe

Jedno z najważniejszych odkryć w ostatnich czasach, cieszące się coraz większą popularnością. Najlepszym wyjaśnieniem dla nazwy tego drzewka jest jabłoń, gdzie na jednej gałęzi można podziwiać owoce w kolorze czerwonym, a z drugiej strony zielone. Ciekawe rozwiązanie dla tych osób, jakie nie mają dużej przestrzeni na ogrodzie, aby posadzić dwa osobne drzewa. Wbrew powszechnej opinii, owoce z takich drzew są pełnowartościowe, zapewniając niesamowite doznania smakowe. Polecane są one do ogrodów. Można jednak pomyśleć o tym, aby posadzić je na tarasie – zapewniając przy tym donicę odpowiedniej wielkości. Pielęgnacja takich drzewek skupia się na klasycznych działaniach, jak chociażby przycinanie i nawożenie.


Samopylne drzewka owocowe

Dedykowane w szczególności dla takich osób, jakie nie posiadają specjalistycznej wiedzy ogrodniczej. Warto jednak dowiedzieć się chociażby na czym polega zjawisko samopylności. Ich zdecydowaną zaletą jest to, że są samowystarczalne. Często takie drzewka można spotkać u osób, które posiadają małe ogrody działkowe. Do wyboru są czereśnie samopylne, jabłonie samopylne, śliwy samopylne i wiśnie samopylne. Należy podczas zakupów zwracać uwagę na dokładny opis, ponieważ często można pomylić się z drzewkami obcopylnymi. Drzewka owocowe samopylne należy kupować u sprawdzonych sprzedawców. Tak, aby być pewnym tego, że wybiera się produkt, który faktycznie w przyszłości będzie w stanie przynieść owoce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Jak zbudować pergolę tarasową? Przewodnik po budowie pergoli

pt. wrz 30 , 2022
Nawet wtedy, gdy masz mały ogródek, chcesz, aby był on […]

Inne poradniki i rankingi sprzętu oraz mebli ogrodowych

CodoOgrodu.net 2023

Serwis poświęcony tematyce ogrodowej. Charakterystyka przydatnych narzędzi oraz akcesoriów, a także rankingi produktów.